Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 20 Guests are viewing this topic.

pasadia

#4905
Quote from: stangabriel on December 28, 2014, 03:40:23 PM

pe mine ma amuza urmatorul fragment oficial din partea CNADNR.

CNADNR estimează că media zilnică anuală (MZA) a traficului pe Comarnic - Braşov va creşte de la 10.000-20.000 de autovehicule în 2015 la 22.000-36.000 în 2030 şi la 36.000-59.000 în anul 2045,

Baiazid nu visa in ultimul sau articol triplarea traficului de containere din Portul Constanta pana in 2017 justificand astfel necesitatea urgentarii celeilalte variante? Si unii si altii au agende "personale" si inventeaza argumente pentru a le justifica. Dar dupa aia tot eu sunt ala rau cand va spun ca nu exista argumente si pentru una si pentru alta. :(

LE: Ca brasovean imi permit sa spun ca nu sunt de acord cu prima fraza, adica cu

QuoteCea mai aşteptată autostradă de către bucureşteni şi braşoveni a intrat din nou în impas

Eu imi doresc mult mai mult o autostrada spre Sibiu decat spre Brasov.


stangabriel

Pe 16 decembrie a fost trimisa intrebare despre Campia Turzii-Targu Mures. Nu s-a mai auzit nimic despre. Oare o vor baga direct pe 2014-2020? Suplacu-Bors se intarzie,normal zic eu,sa vada cum trec iarna cu noul buget...din pacate.

rocklee

bugetul sa aprobat azi a fost semnat de noul presedinte  :D

horatiu.cosma

Aprobat in sensul ca se fac ambele?

stangabriel

S-a aprobat in sensul ca putem stii aproximativ cat se va cheltuii cu sanatatea,apararea,asigurari sociale,pensii,nu stim exact cat se repartizeaza pentru A3 sau daca se va repartiza....

alm26mm

Cu Suplacu-Bors e scandalos cat de mult se codesc cu derularea procedurilor.S or trezi in vara cu anuntarea si atribuirea, apoi CNSC, CAB etc   etc.. :gaah:

alm26mm

Pe harta Master P* de Transport a lui rus apar extrem de putine autostrazi.De exemplu A3 nu apare.Care e motivatia? Harta cuprinde doar proiectele care sunt "prinse" IN FONDURI UE, sau nu se va mai face?

pasadia

Quote from: alm26mm on December 30, 2014, 04:33:01 AM
Cu Suplacu-Bors e scandalos cat de mult se codesc cu derularea procedurilor.S or trezi in vara cu anuntarea si atribuirea, apoi CNSC, CAB etc   etc.. :gaah:

Frumos termen acesta, cu scandalos. Sunt de acord ca acel santier trebuie inchis cat mai curand astfel incat sa nu consideri pierderi banii deja investiti in el. Si sunt de acord ca CNADNR nu e o institutie transparenta si deseori deciziile lor sunt (sau doar par) intarziate si / sau gresite.
Dar exista si cazuri in care procedurile lor (legate de evaluarea ofertelor si anuntarea rezultatelor) au decurs intr-un ritm acceptabil (nu perfect, dar acceptabil): imi vin in minte cele 2 licitatii de pe centura Brasovului, licitatiile de pe Sebes - Turda, etc...

Pe de alta parte nu inteleg epitetul atunci cand ne referim la o situatie ce nu ar trebui sa fie prioritara. Daca vrei sa faci scandal la adresa CNADNR-ului ar trebui sa faci pe tema centurii Bucuresti sau pe tema A0. Pe tema centurilor Suceava, Radauti, Carei, etc... Pe tema Transalpina sau a DN66 Tg. Jiu - Petrosani. Pe tema centurii Domasnea si Caransebes (o, stai, astea au reusit cu greu, dar au reusit sa le inchida pana la urma). Pe tema terminarii lucrarilor de pe A4 si A3, capatul Bucuresti.

Sunt atatea alte teme scandaloase incat supararea ta pentru Surplacu de Barcau - Bors ma amuza. O gasesc (aproape) inutila.

Ionut

Avem thread-ul generic de autostrazi pentru discutiile astea, aici vorbim strict de A3.
:cheers:

ciprebbe

Arata minunat A3 la Gilau, "asfaltata" complet cu zapada :D. Sa speram la o inaugurare in 2015 pe aici. LMA.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Tavi

La mulți ani dragi prieteni! A3 secțiunea Ștefănești - Bărcănești era uscată și goală (azi la prânz).

tone_iulian

#4916


stangabriel

Ca se vor deschide 3 km de autostrada A3  deja gata,care nu se vor da in uz din motive de descarcare a traficului. Cred ca jurnalistii habar nu au ca e gata, faceau scandal de mult.

AdrianB1

Quote from: pasadia on December 30, 2014, 08:40:14 PM
Pe de alta parte nu inteleg epitetul atunci cand ne referim la o situatie ce nu ar trebui sa fie prioritara.
Exista deja lucrari suficient de avansate incat poate ca merita terminate cat mai repede si dat segmentul pentru utilizare. In ideea ca mergi spre Oradea dinspre Cluj nu e complet inutil, mai ales dupa ce e gata segmentul catre Nadasel si eventual Mihaiesti. Am fost in vara de la Cluj spre Ungaria prin Zalau, de acolo am luat-o spre Satu Mare dar daca ar fi existat autostrada Suplacu-Bors probabil am fi mers din Zalau spre Bors.