Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 29 Guests are viewing this topic.

Cristian 74

Ce implică desfacerea amiabilă a contractului? Se reface licitația sau se ia următorul de pe listă din licitația inițială?

horatiu.cosma

Mai trebuie citit și printre rânduri. Beni Rus a zis ce ar vrea sa se întâmple, când și-a dat seama că e groasă și că i-ar putea impacta potențialele alte contracte câștigate. După ce a cerut 50% in plus pe contract, după ce a redus la "scoateți din contract câteva zone mai complicate, dar dati-ne in continuare vreo 10% in plus", după ce a mai redus odată la "ok, facem reziliere amiabilă, dar vrem 20 de milioane pentru proiectare și organizare de șantier" acum mai dă odată înapoi, știind că în CNAIR se scrie rezilierea aia urâtă cu certificat negativ.



pentium10

trebuie sa marchezi logo-ul lui Adisan,
tare îmi place
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

tom_sawyer

@Cristian 74: eu cred ca e nevoie de o noua licitatie.

RazesIesean

#29991
Adica ala is bate joc de o tara intreaga, subliciteaza , acum dupa 1 an zice ca nu mai vrea si scapa fara certificat negativ. Sunt clare increngaturile politice, dar totusi Beni ar trebui sa plateasca pentru timpul pierdut, combustibil si cel mai important pentru vietile supuse riscului pe DN.
~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

Adisan


shogom

Bravo Adisan si UMB!
Cred ca in max 1 luna se toarna toate radierele structurilor. Cu alte cuvinte se termina "faza pe noroi" a fierarilor.

Duta C

Bataie de joc de 1 an marca Selina! A crezut ca tine! Acum cine plateste?Nimeni!

marinul

#29995
Nu e o veste proasta ca se reziliaza in sfarsit contractul ala. De platit sper sa plateasca toti cei implicati, dar nu cred ca va fi prea curand. Poate se mai schimba unele lucruri prin tara si se gaseste cineva sa ii traga la raspundere pe cei care fac rezilieri amiabile sau abuzive, dupa placul lor. Se pare ca tot Selina o sa fie castigator si pe Suplacu - Chiribis, poate isi mai spala din rusine sau macar sa nu semneze contractul daca nu pot sa il faca la valoarea din oferta.

Dupa vorba aia "sat fara caini" , Chiribis-Biharia ramane lotul fara caini ca sa fiu in ton cu articolul  :D

Vestile bune vin din judetul Salaj, Nurol lucreaza bine, baga si sambata dupa-masa cand am facut eu filmarea. Din pacate din cauza vantului puternic nu mi-a iesit cum as fi vrut dar in principiu am prins tot lotul.




GIV

oare de ar aduce pamant in zona asta?



Powered by API/PUM imgur uploader

alexV

Quote from: horatiu.cosma on February 20, 2022, 10:41:22 AM
Mai trebuie citit și printre rânduri. Beni Rus a zis ce ar vrea sa se întâmple, când și-a dat seama că e groasă și că i-ar putea impacta potențialele alte contracte câștigate. După ce a cerut 50% in plus pe contract, după ce a redus la "scoateți din contract câteva zone mai complicate, dar dati-ne in continuare vreo 10% in plus", după ce a mai redus odată la "ok, facem reziliere amiabilă, dar vrem 20 de milioane pentru proiectare și organizare de șantier" acum mai dă odată înapoi, știind că în CNAIR se scrie rezilierea aia urâtă cu certificat negativ.

Cata claritate si concizie in rezumat. Abia NGC daca mai reuseste asa :)
O sa retin ideea pentru viitor cand Selina si Trameco apar in dezbateri.

danutzu_1069

@GIV, pământul pentru terenul de fundare nu poate fi orice fel de pământ....
Trebuie sa indeplineasca anumite conditii (conditia deformatiei,  conditia capacitatii)

Ionut

Nu inteleg care e de fapt intrebarea/mirarea. Ca se pune terasament in debleu?