Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 18 Guests are viewing this topic.

mvmocanu

Saptamana ce-a trecut au fost in vacanta. Am facut joi si sambata Cluj-Zalau si toate utilajele erau parcate.

Bogdan_Cluj

Duminica am trecut si eu prin Ungheni (venind dinspre Sighisoara spre Cluj) si am avut o mare suparare.

Nu inteleg de ce Strabag nu da drumul la acel ciot de 1 km (sau cat e).
Am stat ca fraierii la un semafor acolo, cred ca minim 15-20 minute.

Au fost doi viteji care au intrat prin santier si au mers pana la autostrada. Nu i-am vazut sa se intoarca, probabil ca au putut intra dinspre santier.

Daca dadeau drumul la acel ciot, salvau multi nervi pentru multa lume, pentru o perioada de cateva luni de zile.

Cred ca ar trebui ca la punctajul de atribuire al licitatiilor sa fie ceva legat si de darea in folosinta mai repede, pe sectoare. Asa si-ar da si ei (constructorii) interesul sa dea dracului drumul la ce se poate da.

DE-ZA-MA-GIT.

voicul

Stai asa: ti se pare ca ciotul e gata si nu ii dau drumul?

Daca zici ca nu e gata, atunci oricine poate sa o ia pe camp ca poate mai gaseste un petec de asfalt lasat de un constructor la intamplare.

Bogdan_Cluj

Dezamagirea mea a venit din cauza ca tocmai nu e gata. Puteau sa bage asfaltari la greu acolo, nu pe drumul de legatura si ce au mai lucrat in partea dinspre Tg. Mures.

Pur si simplu, cum sunt contractele actuale, nimeni nu se gandeste la fraierii aia din masini (adica la noi). Da-i dreaqucului ca nu pt ei facem drumurile, ci pt noi, pt campania electorala (or something).


Si daca nu era in contract, trebuia atat CNAIR/MT/Isus Hristos sa se inteleaga cu constructorul si sa traga nu mai tare, ci in ritm normal, dar sa prioritizeze acel ciot (nu dincolo in camp fara nici o logica) ca sa il putem folosi.

JE-NANT.

voicul

Aaa, OK, inteleg ce spui.
Deci ca in restul de 80% din cazuri CNAIR a dat-o in bara profesionist. Nu zic ca nu sunt si constructori la misto, dar tocmai ca exista asa ceva este din cauza CNAIR.

Din pacate eu cred ca o sa se deschida tot odata, chit ca o sa termine mai repede bucata aia.

Bogdan_Cluj

Pai eu tocmai asta propun.

Pentru ca pe constructor nu il intereseaza sa dea mai repede, sa se schimbe "punctajul" la licitatii ca sa conteze acest aspect si sa fie motivat (la licitatie si ulterior la executie) sa dea drumul mai repede unde se poate.

Pe ce e deja in lucru sa "se inteleaga" CNAIR cu constructorul si sa dea dracului drumul aici mai repede.

jaston

N-ar strica o pozitie a API...in cazul de fata

Hercule

Si ce anume vrei sa spuna API? Ca nu ne convine ca se lucreaza 12 ore pe zi si se termina lucrarea cu 6 luni mai devreme decat termenul contractual? Daca si aici gasim motive de injurat, ce sa mai zica multi altii de prin tara? Prin reciprocitate ce as putea zice si eu cand ma duc la Cluj, conectat ca naiba la autostrada? Inteleg ca esti dezamagit dar aici chiar nu e loc de suparare. In 3 luni avem totul gata.

Toate deschiderile partiale se fac pe barba constructorului, poate ca nu-i merita sa-si asume riscurile si cheltuielile suplimentare.
Deșteaptă-te române!

raul.olaru

lucrarile au inceput acum 1 an, nu?
cum sa fii dezamagit ca nu-i deschis deja pe un ciot de autostrada traficul? :o :)

naivu

Mai jenant decat nedeschiderea anticipata a ciotului mi se pare faptul ca cine a demarat proiectul A3 TgMures-CTurzii nu a dus A3 pana in DN13 la Acatari! Sau proiectul Bechtel care nu a fost in stare sa gandeasca un drum de legatura pt Cluj care sa evite Turda!

NGC

Astazi a fost lansata licitatia [CN1033119] "Proiectare și execuție Autostrada Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea, Secțiunea 2A: Ogra – Câmpia Turzii, Lot 3: Chețani – Câmpia Turzii - Relicitare".

Valoare estimata: 383.438.056,05 RON fara TVA

Durata contractului: "81 de luni si cuprinde: 3 luni perioada de proiectare, 18 luni perioada de executie a lucrarilor si 60 de luni perioada de garantie a lucrarilor"

Fonduri: POIM

Termen depunere oferte: 15.09.2021

mike_us

O veste foarte buna  :). Sa speram ca ii vedem vara viitoare in teren (perioada de proiectare e scurta).

rocklee

#28272
In sfarsit si o veste buna de pe acest lot .... 8)
Poate ajuta bunul Dumnezeu sa se rezolve  odată  toate problemele de pe aceasta autostrada a Transilvaniei... :)

pbh

Excelent. Dar cu riscul de a parea carcotas, cred ca termenele date sunt cam mari tinand cont de ce mai este de facut acolo.

voicul

^Asteptam cu drag un nou constructor care sa si finalizeze lucrarea.  :)