Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

pentium10

wow, ce solutie complicata

partial din solutie este ceva bucurator, dar nu-i clar ce s-a decis aici (cine citeste asta sa nu cada de bucurie, trebuie inteleasa cu totul decizia data azi):
"ridică dreptul de administrare al debitorului şi dispune dizolvarea societăţii debitoare."

totusi este ceva acolo, acum e nevoie sa se transcrie ce este in aceasta decizie in ceva mai clar omului de rand
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

miszlik

cristi5- Asta ce inseamna mai pe romaneste? Se va scurta timpul pana cand se poate lansa o noua licitatie? Multumesc.

Bogdan_Cluj

Multumim de poze Rocklee.

Oare au de gand sa dea drumul pana la seminod mai devreme (daca da, cand)?
Ar ajuta pe cei care merg spre Sighizoara, ar decongestiona sensul giratoriu de la Ungheni.

Multumesc.

pentium10

#28158
am aratat decizia data de tribunal unui jurist, si efectiv mi a zis ca tribunalul a decis multe, dar a fost totusi anuntat falimentul Straco Grup SRL, decizia nu e definitiva

va urma apelul, ca doar aici nu se opreste
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

mike_us


  • Zimbor - Poarta Salajului semnat in iunie 2020.Durata: 12 luni pentru proiectare, 24 luni pentru executie.
  • Nusfalau - Suplacu de Barcau Contract semnat in Septembrie 2020. Durata: 6 luni pentru proiectare, 18 luni pentru executie.

Cred ca pentru ambele loturi perioada de proiectare trebuia sa se termine. Pentru lotul Nurol ministrul a si declarat de 2 ori ca mai durează săptămâni. Vedem AC-ul si pe loturile astea?

dragosm

Legat de Straco, așa înțeleg și eu*, se oprește procedura de insolvență și începe cea de faliment/dizolvare:

În temeiul art. 145 alin. 1 lit. E raportat la art. 143 alin. 3 din Legea nr 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, dispune intrarea în faliment prin procedura generală a debitorului.

În temeiul art. 145 alin 2 din Legea nr 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă, ridică dreptul de administrare al debitorului şi dispune dizolvarea societăţii debitoare.

Stabileşte termen de maxim 10 zile de la data notificării deschiderii procedurii falimentului de predare a gestiunii averii de la debitor către lichidator
.

Sper să rămână în picioare și după apel.

* nu am studii juridice

carutasul

pe mine mă îngrijorează ideea de faliment în legătură cu pasajul Domnești. Bănuiesc că în acest caz lucrările se vor opri?

caveman

Straco sau firme din "grupul Straco" mai au si niste lucrari mai mici. Zilele astea am vazut utilaje inscriptionate Straco folosite pentru lucrarile de reabilitare din zona parcului central din Cluj-Napoca, dar nu apare nicaieri in presa numele firmei care executa partea de drum din proiectul de buget local. Au fost numite doar firmele de pe partea de instalatii electrice si fibra optica.

In Olanda un pasaj sub autostrada se construieste intr-un weekend. Noua cat ne-ar lua si cat ar costa?

paulmare

^acolo a preluat Tracon contractul, și plățile pentru stadiile de lucrări se fac direct la ei nu la straco, nu vad de ce s-ar opri la Domnești

hefaistos

Decizia nu e definitiva. Dacă pana la pronunțarea apelului creditorii care au cerut falimentul se răzgândesc (primesc banii sau semnează un acord de eșalonare a datoriei) decizia de intrare în faliment se întoarce.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

realfanady

Legat de Biharia-Chiribis, umbla vorba prin targ, ca s-ar fi inteles cu nea Beni, si ca data de incepere ar fi 1 septembrie (anul asta  :p).

naivu

Păi dacă începem în fiecare an la 1 septembrie iar până în Crăciun ne aducem aminte că iar e ceva ce nu ne convine ...
Oricum până nu-l văd cu utilajele și oamenii pe teren nu-l cred!

voicul

Hai ca pana la 1 Sept mai termina una alta, gen DN76.

Macar ca sa faca A3, ca nu conteaza cateva luni comparat cu intarzierile de pe A10.
Oricum e posibil sa recupereze din timpul pierdut odata intrat in santier.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

mike_us

#28169
O grămada de minusuri pentru ca am întrebat cind o sa vedem AC pe 2 loturi pe care perioada de proiectare a trecut. Eu cred ca tot scopul forumului asta e sa si putem critica daca CNADR/ministerul greșesc/întârzie. Nu numai sa spunem sunt mult mai buni ca alții. Mulțumesc.