Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 27 Guests are viewing this topic.

asztalos


iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog


dr4qul4

asta e cea mai funny stire despre A3.
facem gilau-suplacu de barcau (si prima autostrada suspendata peste campul de sonde). si daca reusesc chinezii, ii chemam inapoi pe americani sa termine pana la bors....sau poate vin japonezii...sau indienii sau poate arabii....(.dar astia cred ca nu vor accepta in veci sa faca tunele cut&cover cu care sa distruga mii de copaci)

terminati cu prostiile, ei se chinuie sa termine "megatronsonul de 6 km" din bucuresti
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Goldmund

Bineinteles ca sunt circumspect in privinta firmelor din RP China si stim ce au facut in Polonia...
Dar ce ma pune pe ganduri este usurinta cu care ziaristii romani ne dau sperante pentru Autostrada Transilvania(in special, in general pentru toate autostrazile care nu sunt finantate de UE) de mai multi ani si tot nu avem ceva concret. Normal ca o firma din RP China e interesata de AT si poiectul Bechtel, daca se poate 'doamnelor si domnilor' in acelasi conditii ca si contractul cu Bechtel.....Asa reiese din acele randuri....
Stiti ceva? Voi crede atunci cand chinezii aduc banii, utilajele si se apuca de lucru si vad un tronson bine facut de ei...

ghrt

Întrebare-întrebătoare, segmentul din Bucureşti va fi sau nu autostradă? Că din poze pare un viitor bulevard 2x2.
Cont (aproape) inactiv.

Tavi

A inceput demontarea cofrajului de la pilonul nord Popasului. Sa speram ca il muta la cel din sud cat mai curand.

dr4qul4

Un coleg de forum a confirmat ca are 7 metrii intre borduri. Asadar. Autostrada,sau bulevard cu 3 benzi sifara trotuare.
Sau mai stii? Poate mai pun un rand de borduri ca am auzit ca au destule.
Lasand gluma la o parte, cnadnr nu face bulevarde iar momentan ei sunt cei care au contractat lucrarea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Time-and-Space

in general, cel mai rapid ieftin si bine ar putea doar chinezii sa construiasca.

hadrian

Quote from: bogdymol on September 04, 2013, 11:51:31 PM
3 benzi * 3,5 m
Problema e ca 3*3.5 nu dau 7m.
Deci?Fara banda de urgenta?

Ionut

Care coleg a confirmat ca sunt 7 m intre borduri? Si care borduri? Va fi autostrada pana in giratoriul Gherghitei, 2x3 profil si banda de urgenta. Asa e proiectata, era si PUZ aprobat. Va rog nu mai dezinformati aiurea.

dr4qul4

scuze.
colegul "panda"a confuirmat ca sunt 10,5 metrii intre borduri.
nimeni nu intelegea exact de ce e asa de putin, dar misterul s-a elucidat cand au pus bordurile si pe al doilea sens.
asadar fiecare sens are 10,5 m
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.msg23232#msg23232
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

CornelB

Oameni buni, se lucreaza intre Centura si Popasului de zici ca vine sfarsitul lumii. :lol:
Am fost azi dimineata si am facut poze, am sa le urc pe forum mai tarziu.

CornelB

Quote from: Tavi on September 04, 2013, 11:39:07 PM
A inceput demontarea cofrajului de la pilonul nord Popasului. Sa speram ca il muta la cel din sud cat mai curand.

Si se trage tare, la rampa de urcare spre Popasului.