Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 26 Guests are viewing this topic.

bacovia

Mno... Selina pare sa faca treaba.

g.chris

Quote from: AlexAllex on June 02, 2019, 05:03:57 PM
Granita este evidenta (linia dreapta putin mai jos de marcajul tau). Unde ai pus marcajul va fi PTF (pe teritoriul Ungariei).

Aici este granita:



CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro

RobertH

Am vrut sa zic ca nu ai dreptate dar dupa ce m-am uitat mai atent am vazut ca defapt pe harta API e gresit. Lipseste de pe harta parcarea fotografiata (cercul albastru) care pare a avea si altceva ( PSI ?)



In schimb ce e pus ca si parcare pe harta API(cercul rosu de pe teritorul Romaniei) , nu stiu ce e . Parca era vorba ca se face PTF pe teritorul Ungariei , dar din satelit arata parca fiecare face jumatate .

pentium10

#20718
nu cred ca e gresit

aia albastru era in proiectul initial
aia rosie e defapt unde s-a mutat, ca va veni drumul de legatura de la Oradea, si s-a mutat Parcare + CIC (la sud) mai aproape de granita (incerc sa caut si o plansa)
cred ca din aceasta cauza se intarzie cu AC.

DOCUMENTAŢIA TEHNICĂ A DRUMULUI DE LEGĂTURĂ DINTRE CENTURA ORADEA – AUTOSTRADA A3 A FOST ACTUALIZATĂ

O nouă locaţie pentru nodul rutier şi spaţiul de servicii

Actualizarea S.F.-ului inițial a fost necesară din cauza mutării locației inițiale a nodului rutier Oradea de la km 63 la km 62 al A3, precum și a spațiului de servicii de la km 61 la km 64 al autostrăzii.

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

ladposta

mdah - din pozele voastre si din pozele de pe FB se pare ca Trameco (Selina) a decopertat in functie de proiectul initial :-(

Poate cineva obtine informatii despre starea actuala a discutiilor si despre cum va aborda Selina modificarea?

Multumiri anticipate.

pentium10

pai ca s-a decopertat e OK, ca acolo a fost si expropriat
probabil noua locatie nu este inca expropriat
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

ladposta

mersi. speram sa se miste (un pic mai) repede cu modificarile

g.chris


sursa:infooradea.ro

Aceasta varianta pare mai aproape fata de realitatea din teren.
CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro

g.chris

Proiectul de Hotarâre a Guvernului pentru aprobarea indicatorilor tehnico - economici aferenti obiectivului de investitii ,,Legatura Centura Oradea (Giratie Calea Sântandrei) – Autostrada A3 (Biharia) ", judetul Bihor
http://mt.gov.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/2393-drtac10022019drtac

"Noduri rutiere.

Nod rutier DN 1 km 8+050

În cadrul nodului, DN 1 va fi amenajat prin supratraversarea drumului proiectat prin intermediul unui pasaj, încadrat de două giratii ce vor asigura relațiile de trafic pentru drumurile din zona  intersecțiilor giratorii inclusiv drumuri colectoare.

Nod rutier DC 71 Km 11+415

În vederea asigurării accesului în municipiul Oradea în partea nordică prin legătură DC 71 cu DN 19 și în localitățile Santăul Mic și Santăul Mare se amenajează un nod rutier la intersecția DC 71 cu drumul Legătură Centură Oradea – Autostrada A3 cu pasaj pe DC 71 încadrat de două intersecții giratorii.

Nod rutier A3 Km 0+390 pe bretea 1

Nodul rutier de la intersecția cu autostrada A3 va fi amenajat pentru a descărca în și din drumul Legătură Centură Oradea – Autostrada A3 în Autostrda A3 Brașov – Borș.
...


Pasaj pe bretea km 0+390 peste Autostrada A3

Pasajul pe bretea  supratraversează autostrada A3 la km 0+390 , are o lungime totală de 165.30m, din care suprastructura de 150.40m. "


CC mapping - Orto - DSM - Geophoto - Point Cloud
www.ccmapping.ro

pentium10

vezi ca aceste informatii sunt pe threadul Centura Oradea
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

realfanady

Corect, sa ne orientam dupa canalul ala din mijlocul lotului, si intr-adevar, varianta lui Chris se executa aparent. Pe varianta lui pentium, nu avem nimic pe partea dreapta a canalului, ori in teren se vede clar, ca parcarea pica pe partea dreapta. Cum de altfel si apare pe plansa lui Chris.

alexV

Quote from: Cristi Deme on June 03, 2019, 09:34:45 AM


Le ridica de pe trailer din DN, le aseaza o deschidere mai incolo. Nice.
Pare ca macaraua are si "accesoriul ala de range extender" montat  :D  tava aia cu extra grautati.

Ai o poza cu intreaga macara, sa se vada si accesoriul ?
Care e raza maxima la ridicarea asta?
Cu cate tone?

Cristi Deme

Raza cea mai mare a fost de 54.5 m si G 84 to cu tot cu carlig si sufe

Pe supelift s-au folosit 280 to de contragreutati suplimentare
Din aceasta pozitie se monteaza tot podul , altfel era complicat trebuia blocat DN vreo 12 ore, zi de zi

SergiuSerj

^^

Interesanta operatiune si mai ales informatiile care ni le-ai dat. Cate grini ati reusit sa montati astazi?

TibiV

Quote from: Cristi Deme on June 03, 2019, 03:41:50 PM
Pe supelift s-au folosit 280 to de contragreutati suplimentare
In poza se vede ca acele contragreutati suplimentare sunt fixe, pe sol...
In ce masura se mai poate roti macaraua? Cateva grade stanga/dreapta?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)