Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

Ionut

@alexandruduma

Am retinut bine, de luni incep cu stratul de uzura la Gilău? Ar fi mișto de mers dacă poți în timpul programului lor, sunt curios dacă folosesc finisor mare, lat cât 3 benzi, cât un sens întreg de autostradă.

ciprebbe

Nu, pentru ca nu are capacitate statia lor de asfalt de la sediu :).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Iceman

#17552
Totusi nu ar fi fost mai ok daca cei de TS ar fi avut o statie de asfalt mobila in cadrul santierului?...Costurile ar fi fost mult mai reduse si mult mai usor se putea lucra in acest caz......TS nu are statie de asfalt mobila?....Cred ca este o investitie buna un astfel de utilaj avand in vedere ca esti constructor de autostrazi......

danutzu_1069

Statie de asfalt mobila in adevaratul sens al cuvantului nu face fata la "producerea" unei autostrazi...

ciprebbe

#17554
@Iceman

Nu.
Nici costuri mai reduse.
Nu.
Orice statie de asfalt se poate muta. Ce sti tu ca e statie mobile e pentru facut asfalt "la roaba".
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Iceman

#17555
^
Multumesc Ciprebbe......Imaginatia mea depaseste nomalul din ziua de azi  :D :)

mihaihedes

Oare se poate pune bază pe asta.

https://ziuadecj.realitatea.net/administratie/trag-tare-pentru-podul-de-pe-autostrada-cand-vine-comisia-la-gilau--177454.html

Zic ei că pe 10 septembrie vine o comisie preliminară. Oricum. Ziua de Cluj mai spune prostii de foarte multe ori.

Poate totuși nu o lălăie că pe A10.

voicul

Pare ca este o comisie de verificare (intermediara) nu cea de receptie.
Realitatea e ca in 10 zile nu termina, dar nici mult nu o sa mai aiba.

nyros

Eu cred ca termina cel mai devreme la sfarsitul lui septembrie inceputul lui octombrie. Mai au inca multe de facut si mai trebuie sa si curete/amenajeze zona in care au lucrat.
Chiar si asa nu ramane mult pana la finalizare.

carutasul

poate merge comisia cu bolobocul direct în urma finisorului, preventiv, când nu le convine îl întorc :)

ciprebbe

E normal sa vina comisia preliminara si e bine daca deja se vorbeste de etapa aceasta.
Chiar daca vin si cu lata , pe 800m ii vor verifica rapid.
Sanse mari sa se deschida in octombrie.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Quote from: mihaihedes on September 01, 2018, 10:11:04 PM
Zic ei că pe 10 septembrie vine o comisie preliminară. Oricum. Ziua de Cluj mai spune prostii de foarte multe ori.

Vesti bune.

Confirmarea este partiala pentru 10 septembrie. Pre-receptia se pare ca este, DEOCAMDATA, stabilita DE PRINCIPIU, intre 10 si 15 septembrie. Pre-receptia. Pentru receptie mai trebuie sa asteptam o perioada, dar nu mare. Sunt sanse, sperante, (sperante, da?) sa avem receptie in perioada 25-30 septembrie. Vedem ce se mai intampla.

Indiferent care vor fi datele exacte, se pare ca nu va mai fi circul de pe A10 cu rugozitatea si planeitatea sau alte inventii si dispute. Asta chiar e o veste buna. Eu unul ma declar multumit daca se face receptia si in octombrie... avand in vedere istoria recenta... de la astia nu mai am niciun fel de pretentie.

adiarc

adica prereceptia identifica daca mai este ceva de facut/refacut pt efectuarea receptiei.....super vestea....

oricum sa vedem exact ce se intampla ....nu mai am nici o asteptare de la pcr
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Cam asa, se observa ce mai e de facut, se pregatesc unele documente, mai discuta, mai negociaza, se mai gandesc, se mai sucesc si stabilesc, macar de principiu (semi-oficial), data receptiei. Vom vedea ce se intampla in realitate...

alin_simeriaveche

O mulțime de camioane Max Bogel pe DN între Luduș și Chețani. De asemenea și pe lotul Strabag multă activitate. Din DN la Strabag se vede autostrada tot mai frumos