Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 34 Guests are viewing this topic.

CornelB

^^^
@Tavi, "sarma" e inca acolo, dar sper sa dispara in scurt timp.

CornelB

Ieri va spuneam, ca nu se lucra la pasajul peste centura, banuind eu ca se terminase programul la ora la care am trecut pe acolo.
Astazi mi-am facut de treaba in Otopeni, asa ca am dat din nou o fuga pe la pasaj.
Ghiciti ce? Se lucreaza tare de tot.
Si mai tare de atat, au coborat de pe pasaj si au luat-o spre Popasului, cu un numar de 2 compactoare, 2 excavatoare, basculante si un utilaj si acela cu lama la mijloc.
Vom avea mai tarziu si poze facute profesional de catre "asistentul"meu, cu DSLR cu obiectiv 70-300mm.:lol:

Ionut

Ce asistent cu DSLR ai. :D Asta e o super veste! Inseamna ca au deblocat niste bani de la buget?!

CornelB

Ionut,
Ieri "asistentul" meu, s-a oprit la pasaj sa faca poze cu telefonul si a fost luat la intrebari de catre paznicii de la intrarea in santier. >:(
L-au mustrat, ca acela e un santier si ca n-are voie sa faca poze, motiv pentru care omul s-a luat cu ei la cearta, argumentand ca el nu e in santier ci intr-un spatiu public si ca autostrada se construieste si pe banii lui.
Asa ca, fiind si fotograf amator si luat de azi camera si obictivele in masina.
Am vorbit cu el mai devreme, a facut o gramada de poze pe care o sa le incarce pe un site de transfer, sa le pot lua de acolo.

Ionut

Abia astept pozele! :) Pentru poze bune in zona Popasului se poate folosi drumul asta - 44.488974,26.147908 - in caz ca nu stiti de el. Este public.

CornelB

Sa vedem niste poze din zona pasajului de la centura. Dupa parerea mea, cred ca se pregateste ingroparea in pamant a liniei electrice din fata rambleului.
Mai departe, se vede ceva miscare spre Popasului, din pacate pozitia din care prietenul meu a facut pozele nu e tocmai cea mai buna.
O sa-l mai prelucrez in legatura cu asta, pana una-alta, calul de dar... :lol:











Sunt mai multe poze, dar sunt trase la "rafala" si n-are sens sa le postez.
La indicatiile mele, maine o sa fie intr-un alt loc mult mai bun de facut poze.

penad2007

CornelB , au mutat chioscul de paza la baza pasajului. Poate avem noroc si chiar o sa continue lucrarile.

Tavi

Multumim CornelB & Co. (de la colaborator)  :D

udar


Ionut

Aha, deci vom plati 37,2 mil euro despagubiri si vreo 50 datorii restante. Intrebarea este... what now? :) Un PPP... probabil... sau poate chiar fonduri UE.

asztalos

Intrebare : suma de 37,2 milioane de euro despagubiri e o suma mare in asemenea conditii sau nu?
Eu personal abia astept sa se apuce (indiferent cum dar cat mai repede posibil) de portiunea Campia Turzii-Targu Mures (Ogra), sa avem si noi (in sfarsit) o autostrada...

Shhhh

Avand in vedere sumele vehiculate de "ailalti" (de la 500 mil la 1 miliard EUR pana la imposibil de reziliat) pare a fi o performanta. Fiind Toma necredinciosul eu mai astept sa mai vad cateva confirmari.


Ionut

OMG, cei de la Digi24 zic ca au contactat Bechtel si americanii au zis ca NU s-a reziliat contractul inca. Sova este chiar de tot rasul...

Redox

Quote from: Shhhh on May 30, 2013, 09:51:47 AM
... Fiind Toma necredinciosul eu mai astept sa mai vad cateva confirmari.

Ai mare dreptate, sa asteptam o declaratie oficiala nu tot ce scrie/vorbeste unu-altu.