Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 25 Guests are viewing this topic.

TibiV

În cazul UMB nu am auzit că ar fi strigat vreodată...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)



horatiu.cosma

A, da, nu am fost atent la data. Deci s-au impacat cu cei de la UMB?

bridge


raulbogdan23

#8645
^

Quote
Mâine, 25 februarie 2016, Ministrul Transporturilor, Dan Costescu, va efectua o vizită de lucru pe șantierele de pe autostrada
A3,Transilvania, pe tronsonul Sebeș –Turda, Loturile 1,2,3 și 4.

Ori merg pe A3 si A10, ori doar pe A10 si e gresit indicele autostrazii.

Eurocopter

A fost azi-dimineata la Gilau ministrul.

horatiu.cosma

E a doua sau a treia oara cand se face referire la A10 ca parte a autostrazii Transilvania. Nu cred neaparat ca e o greseala. Obiectivul initial al acestei autostrazi era sa lege Brasovul de Oradea(Bors). Avand in vedere ca Tg.Mures-Sighisoara-Fagaras nu se va face in urmatorii 15-20 de ani, putem pentru moment sa consideram ca autostrada Transilvania e Brasov-Sibiu-Sebes-Turda-Cluj-Bors, fiindca aici avem sanse sa se faca ceva, conform Masterplan-ului. 

Deci daca e adevarat ca UMB si CNADNR au ajuns la un consens, o sa las articolul meu pe altadata. Problema de fond ramane, pana cand vom schimba FIDIC-urile romanesti, dar nu are rost sa ma apuc de un articol pe aceasta tema fiindca nu stapanesc suficient de bine acest domeniu.

horatiu.cosma

Ca si curiozitate in contextul disputei dintre CNADNR si UMB. TS a fost acuzata de CNADNR ca a facut unele optimizari pe TL2, probabil si acolo CNADNR a incercat sa mai taie din contract. Rezultatul: la o oferta de 423.356.307,32 a celor de la TS, CNADNR a facut plati de 467 de milioane de lei, conform tabelului lui @NGC si a celor de pe ROGOP.

raulbogdan23

^

Deci practic CNADNR-ul incercand sa mai taie din contract a platit mai mult  :lol:.

clau

467 mil cuprinde si TVA probabil... nu cred ca CNADNR a platit mai mult

clau

#8651
Din contra mai e de platit pana la aprox. 508 mil(423 mil+ 20% TVA)... poate gresesc dar asa cred eu

NGC

Curiozitatea are o explicatie foarte simpla.
Valoarea de atribuire este fara TVA. In sinteza platilor si in ROGOP apare valoarea cu TVA. ;)

GDPR

Deci pana la urma a fost o simpla disputa contractuala?

istvan78

Nu stim daca a fost simpla, dar se pare ca nu s-a putut rezolva pana constructorul nu a amenintat la modul serios si credibil cu rezilierea. Ma intreb de cand treneaza subiectul la CNADNR?