Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 35 Guests are viewing this topic.

mirceaeliade

Macar pe Cluj-Oradea se mai construieste cate ceva, cu sau fara muzee.  Pe CoBra e de 20 de ani un "hai ca dam drumul imediat".  Ca sectorul de langa Rasnov e putin praf in ochi, ca cu cam aceiasi bani cred ca putea sa duca segmentul pana la Ghimbav in loc sa faca conexiunea spre Cristian si prelua tot traficul (greu) care oricum nu e interesat de iesirea in Cristian+Bartolomeu.

horatiu.cosma

Dacă vă uitați pe contestația Makiol pentru Meseș de pe CNSC (nu sunt mulțumiți de întrebările pe care le-au primit de la CNAIR referitoare la oferta lor financiară), o să vedeți ceva interesant: aparent fără legătură cu un subiect ce privește doar CNAIR și Makiol, a intrat în joc și Webuild și a formulat o opinie în favoarea CNAIR. Pare că își doresc foarte tare proiectul, pare că va fi o luptă în doi, preț mai mic vs experiență. Să vedem cine câștigă.

horatiu.cosma

https://www.anpm.ro/documents/12220/83236578/Memoriu+de+prezentare+zimbor.pdf/5598debf-1bf6-472a-826c-b0fdaafa646d

Și una tragi-comică. S-a apucat CNAIR să revizuiască acordul de mediu pe Nădășelu - Poarta Sălajului. Foarte bine, era nevoie, au apărut niște viaducte suplimentare, e urgență, PNRR etc. Deja e târziu cu viaductele astea, se știe deja de vreo 2 ani de el, dar treacă meargă.

Doar că, dacă răsfoiți prin document, nu e niciun cuvânt despre viaducte. Revizuirea e pentru niște defrișări extra. Nu e nicio urgență cu viaductele, pentru actualii conducători e bine și 2028.

Iar dacă răsfoiți mai cu atenție documentul, o să găsiți următoarea formulare pe la pagina 24:

"LUCRĂRI DE MEDIU

Panouri fonoabsorbante

Pe Subsecțiunea 3B1 nu a fost necesar a se prevedea panouri fonoabsorbante având în vedere faptul că zonele de locuințe nu sunt amplasate la mai puțin de 300m de zona în care se afla autostrada ."


Ia priviți imaginea de mai jos, cam ce distanță e până la case?


Ionut

Ca pe A10 la cetățeanul ăla de lângă Oarja sau care era localitatea? Adică autostradă la balcon.

Stefan01


raulbogdan23

Sectiunea 3B1 e Nadaselu - Zimbor, deci sa inteleg ca prin

Quote from: horatiu.cosma on March 04, 2024, 06:16:03 PMPe Subsecțiunea 3B1 nu a fost necesar a se prevedea panouri fonoabsorbante având în vedere faptul că zonele de locuințe nu sunt amplasate la mai puțin de 300m de zona în care se afla autostrada ."

nu se pun panouri nici la Sancraiu Almasului?  :madwife:

Cei care au lucrat la revizuire au fost macar pe traseu sa vada unde e amplasata A3? :lolz:

Alexandru97


Pas important pentru construcția nodului rutier de la #Românași!

Astăzi am transmis astăzi la #ANAP documentația de atribuire necesară lansării licitației pentru proiectarea și execuția acestui obiectiv.

Noul nod rutier va asigura descărcarea traficului de pe sectorul autostrăzii #Transilvania (#A3) cuprins între #Zimbor și #PoartaSălajului, până la finalizarea celui dintre Poarta Sălajului și #Zalău.

Durata de proiectare este de 3 luni, iar cea de execuție este de7 luni.

După validarea documentației de atribuire, #CNAIR va putea publica Anunțul de Participare la licitație, în cadrul căruia se va stabili și data pentru depunerea ofertelor.

#investitii #infrastructura #dezvoltare #nodrutier #CristianPistol pe pagina de Facebook

horatiu.cosma

Mult a luat și ăsta, SF finalizat în august.

dr4qul4

#34538
Daca ar interesa pe cineva din CNAIR, s-ar duce frumos cu presedintele consiliului judetean, si cu primarul si ar convinge preotul si oamenii sa mute cele 20 de morminte din cimitirul ala. UMB-ul ar putea sa le faca un cimitir mult mai frumos, ba chiar si o noua biserica si tot nu ar costa (cu tot cu traseul initial) nici un sfert din viaduct.
Si ar scapa si oamenii aia fara autostrada lipita de sat.

Nurol.. foarte bine ca au renuntat. Au 2 loturi si e mai bine sa lucreze la ele si sa se concentreze peste 1 an pe alte licitatii. Pe cei de la Makyol nu-i inteleg. Par ca prefera tribunalele, nu santierul. Sper sa castige WeBuild. Lotul le vine destul de bine in continuarea celor de pe A1.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Cristian 74

^ Poate au trimis SF-ul prin Poșta Română. Iar dacă e așa, eu zic că a ajuns repede.  :D  :D  :D
Altfel, pare că mai multe firme își doresc cu ardoare lotul peste Meseș, e de înțeles. Între Makyol și WeBuild, știu ce aș alege.

GIV

7 luni executia unui nod?

pasadia

Oare aici, la nodul asta care va fi povestea? Concureaza UMB-ul singuri, sau lasa iarasi pe niste turci sa fie ofertantant unic?

GIV

oare prindem ceva lucrari la erbasu anu asta? am vazut ca au 6 luni proiectare..

mirceaeliade

Oare 7 luni executie dupa 12 luni licitatie+tribunale?   :weird:

oneLess

#34544
În zona aia cu viaductul la cimitir, nu se putea lăsa mai departe ca în proiect firul mai îndepărtat de cimitir și să reloce firul mai apropiat? Am văzut în filmări că deja am plătit ceva la cele 2 viaducte scoase din proiect, se vedeau ceva elevații, cred că și cam toate forajele erau date! Cred că de asta nu execută Aktor forajele și nu mută stâlpii, că dacă schimbă CNAIR proiectul!  :)