Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

Teo

Cred ca va fi cel mai putin utilizat lot de autostrada din tara.

Chiar ma gandeam, avand in vedere ca locuiesc in zona, ca nu are niciun sens sa iti configurezi traseul dupa el decat daca ai calatori de la Zalau la Oradea.


rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Hercule

#33302
Quote from: reed on September 21, 2023, 01:31:07 PMCirculati cu prudenta  :lol:
Tot e ceva. ITS pe Chetani - Iernut te anunta ca s-a deschis circulatia pe lotul de pe care tocmai iesi.
Asta la 3 ani de la inaugurare.
Deșteaptă-te române!

ijwtsh

@Teo nici macar. O sa merite odata ce se termina modernizarea DN19B. Pana atunci, chiar daca ajungi mai devreme ca timp, doar te enervezi la semafoare si la drumurile execrabile.

In acelasi timp nu inteleg oamenii care se plang ca s-a deschis doar un ciot care leaga doua localitati mici. Ar fi fost mai bine daca s-ar fi deschis de la Nusfalau la Biharia, altfel nimic? Deocamdata e un lot singuratic, o sa mai vina si restul pe parcurs.

reed

Vad ca spatiile de servicii sunt deschise.De ar tot fi cioturi de astea rasfirate prin regiunile unde nu sunt autostrazi sa se mai educe lumea sa foloseasca autostrada

pentium10

#33305
Filmare noua de la lotul A3 Strabag Geiger

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

marinul

Quote from: Ionut on September 21, 2023, 01:42:33 PMCum e ciotul?

Scurt  :D calitate buna cum ma asteptam, rosturile de dilatare sunt excelente nu am avut surprize la 130 km/h.

florin74

Au inceput baietii deja sa circule pe contrasens ... Noroc ca nu e trafic.

Light

Oare în contractul pentru A3 Chețani-Câmpia Turzii sunt incluse și posibilele reparații la nodul Chețani care s-a deschis pe repede înainte pentru a nu avea muzeu Iernut-Chețani? Pe breteaua de intrare pe A3 de la Chețani parapetul de protecție de pe ambele margini ale drumului s-a înclinat accentuat spre interior, incomodând vehiculele mai mari (TIR-urile).
Situația se poate observa în această zonă.

Vlad.U

#33309
De la George Calciu aflam cum e ciotu': "Pan-European Corridor IV, Transylvanian Highway, Nusfalau–Suplacu de Barcău-Before Opening Sept 2023"


pasadia

La 2:15 exista un indicator care spune "Bors 76 km / Oradea 71 km". Nu stiu cum au masurat acei kilometri (circuland pe DN19B sau pe inexistenta A3), dar oricum ai masura Bors e mai aproape decat Oradea. Sau hai sa spunem ca e la aceeasi distanta daca te referi la vama Bors I (cea de pe DN) si nu la vama de pe autostrada Bors II (desi normal ar fi sa se refere la cea de pe autostrada). 

Stiu, e o chestie marunta, dar chiar nu pricep ce e in mintea celor care gandesc si aproba indicatoarele rutiere.

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Hercule

@pasadia : e vorba de iesirea spre Oradea, nu despre orasul propriu zis. Asa e marcarea si pe langa Turda, doar ca acolo diferenta Bors/Oradea e de 13km, nu doar 5.

@Vlad.U : tremuratul de pe filmare e de la camera sau din cauza autostrazii?
Deșteaptă-te române!

danutzu_1069

@Light, parapetele este pe partea exterioara a curbei, este ok sa fie înclinat spre interior... Pentru ca... fizica

pasadia

Dar pe indicatoarele de genul asta nu se indică numărul de kilometri până la o anumită ieșire ci numărul de kilometri până la "km 0" al localității indicate. Cel puțin eu așa știu că ar trebui sa fie...