Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 37 Guests are viewing this topic.

NGC

"Proiectarea și execuția Autostrăzii Brașov – Târgu Mureș – Cluj – Oradea Secțiunea 3B: Mihăiești – Suplacu de Barcău Subsecțiunea 3B3: Poarta Salajului – Zalau, km 25+500 – km 40+637, inclusiv Tunel rutier la profil de autostradă în zona Meseș și Subsecțiunea 3B4: Zalău - Nușfalău km 40+660 (km 40+637 3B3) - km 66+500"

Quote from: pentium10 on June 02, 2022, 02:58:42 PMUngaria descalifica pe Strabag pe banda rulanta de la licitatii.
Strabag a primit acasa la ei in Austria un certificat negativ pentru cartel.

Quote from: NGC on June 02, 2022, 04:24:14 PMVorbesti despre intelegerea despre care am scris aici?

WEBUILD a contestat admisibilitatea candidaturii asocierii STRABAG + ACCIONA si a invocat printre altele si excluderea prin "metoda cartel" pentru STRABAG si excluderea prin "metoda Banca Mondiala" pentru ACCIONA.

De aici deducem 2 lucruri. Primul lucru este ca WEBUILD este interesata sa depuna oferta, iar al doilea lucru este ca vrea sa scape de un concurent puternic. Coroborat cu ceva "insider information" pe care probabil o au, sunt curios cat vor oferta.

alecu26

Mai degrabă e legata de Pisi3. Dar sincer deja licitațiile astea depuse oriunde oricum și la orice preț de webuild nu-mi plac. Îmi aduc aminte de niște mulți alți predecesori.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Cetatean

Da,corect. Prea depun oferte,dar sa nu uitam cat e de mare acum Webuild.
Pe partea ailalta,nu stiu cu cine vor lucra,pentri ca sunt cam zgarciti la bani cu subcontractorii.

adiarc

daca cei care iau deciziile sunt la origine din Imbecilio.... >:(
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

marinul

Mobilizare buna pe lotul Nusfalau-Suplacu de Barcau, au evoluat toate structurile fata de acum 2 saptamani si terasamentul se tot inalta


mirceaeliade

Pentru Chetani-CTurzii, pe 14 Iunie a fost adaugata decizia CNSC la dosar licitatie, deci in principiu nu mai au nimic de asteptat petru a reevalua

http://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100124860

marinul

Si din drona lotul Nușfalău -Suplacu de Barcău


GIV

oare grinzile din organizarea de santier se vor refolosi?

reed

#30458
@GIV
Normal,dar nu pe lotul asta.

Allex

Foarte frumos lucreaza turcii de la Nurol aici. Curatel, ingrijit, am vazut cisterna care imprastie apa sa nu se ridice praful, camioane furnicar... bravo lor. Ce-i drept lotul pare destul de simplu dar nu m-as supara daca ar mai castiga cateva loturi prin tara. O bila alba pentru constructor si un bax de [ce vrea el] pentru pilot.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Cristian 74

Am fost weekendul ăsta pe șantier la UMB. Materialul filmat îl voi edita pe rând, prima dată de la Sâncrai la Nădășelu. Ca idee, e un praf îngrozitor și UMB lucrează excelent, cum le e obiceiul. La Sâncrai/Topa Mică pădurea e străpunsă, se lucrează deja cu excavatoare și camioane și au reapărut forezele.

TeoH9

Ce cratere avem pe lot, zici ca e Grand Canyon in unele zone. Totusi superb santierul UMB, ca de fiecare data, jos palaria.

Cristian 74


TibiV

@Cristian 74,

am vazut tone de filmari din astea pe santierele Aktor, Pizza, TS...
Credeai ca ne impresionezi?!?!...


PS
Sper ca italicele ii vor lamuri pe cei care sunt gata sa ma contrazica...  :(

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mirceaeliade

Uitandu-ma atent pe filmare, m-am intrebat ce face UMB cu pamantul negru de la decopertare?  Il vinde?  Sau e proprietatea statului?  Cu pamantul argilos din sapaturi presupun ca il folosesc ca balast pentru alte zone unde au de ridicat carosabilul nu?