[CJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Cluj-Napoca

Started by Ionut, November 27, 2012, 05:04:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Termenul oficial e 1 Octombrie.
Totul depinde de finalizarea giratoriului de la intersectia cu Bunaziua.
O sa avem parapeti New Jersey dupa finalizare pe Calea Turzii pt a interzice virajul la stanga.
Cu cele 3 giratii (Observatorului, BunaZiua, Faget) nu ar trebui sa existe probleme pt rezidentiali.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

doryan93

Reprezentanţii primăriei clujene au început amplasarea, miercuri dimineaţa, a stâlpişorilor de plastic în curbele de pe Calea Turzii. Prin această măsură, municipalitatea speră să evite accidentele rutiere. În locul acestor stâlpişori vor apărea, însă, separatoare de beton în vară.







Sursa

horatiu.cosma

#32
Din 1 aprilie s-a inchis prima banda de circulatie pe Memorandumului pe directia spre Manastur. Viarom a inceput puternic lucrarile de inlocuire a covorului asfaltic pe aceasta banda. Nu am poze deocamdata, dar va pot spune ca e o nebunie totala in zona. Nu recomand nimanui sa mearga prin zona respectiva, e extrem de aglomerat.

ciprebbe

S-au mutat statiile de transport in comun de acolo la Sora, s-au desfiintat peste noapte cele 5 locuri de parcare din fata de la liceul Brassai s-a spart rondoul si s-a marit , borduri, asfalt, tot ce trebuie - peste noapte(practic sunt 2 statii acuma acolo). Traseul multor autobuze dinspre Piata M Viteazu s-a modificat pe strada Currie, dezastru cand trebuie sa faca viraj la 90 grade pe 21 Decembrie. Toata zona centrala e afectata. Coloanele de masini se intind pe 2-3 km ajungand dincolo de giratoriu Marasti ( ieri in jur de 18 ).
E de evitat toata zona centrala pana la finalizarea lucrarilor.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Au raschetat si celelalte benzi de pe Memo pe directia de mers spre Manastur, acum chiar e dezastru.

ciprebbe

Sper sa nu tina pana in decembrie nebunia, asta e termenul trecut pe panou :( .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Cu banda 1 s-au miscat repede, deja au tras al doilea strat de asfalt, mai ramane cel de uzura. Probabil o sa traga tare sa finalizeze covorul asfaltic, ca sa se poata circula cat de cat. In legatura cu termenul decembrie 2015, toate panourile care le-am vazut in ultima perioada arata aceasta data de finalizare, nu prea cred ca e doar o coincidenta(pana si caminul 6 din Observator se face din bani europeni cu data de finalizare tot in decembrie, desi inca nu am vazut picior de muncitor in zona).

florin74

Termenul de finalizare se refera la proiect, nu la strada. In proiect sunt prinse mai multe strazi (Memo, Motilor, IC Bratianu si Avram Iancu). Motilor o sa dureze pana spre iarna, se înlocuiesc si retele de apa, o sa fie veselie maxima. 

horatiu.cosma

Trecand azi pe Memo, am facut urmatoarele poze:


Au tras 2 randuri de asfalt, apoi cel proaspat(ultimul), si apoi au inceput sa sparga in plan apropiat. In zona in care am facut pozele inca nu se vede, ci putin mai jos unde nu am putut face pozele, fiind mai multi muncitori in groapa. Ceea ce vreau sa arat, e ca stratul de asfalt de dedesupt a inceput sa se incovoaie sub greutatea utilajelor, avand in vedere ca sub el s-a scos din pamant. Intr-un loc am vazut chiar o crapatura. E in regula sa se intample asa ceva, sau ar trebui sa anuntam pe cei de la primarie sa isi arunce un ochi pe ce se intampla acolo?

ciprebbe

@horatiu.cosma

Esti pe domeniul public si poti face lejer poze, nu are cine ce sa iti comenteze. Nici macar ingradit nu este santierul, deci e riscul asumat de contructor.
Quote
Ceea ce vreau sa arat, e ca stratul de asfalt de dedesupt a inceput sa se incovoaie sub greutatea utilajelor, avand in vedere ca sub el s-a scos din pamant. Intr-un loc am vazut chiar o crapatura. E in regula sa se intample asa ceva, sau ar trebui sa anuntam pe cei de la primarie sa isi arunce un ochi pe ce se intampla acolo?
Pai sunt firmele de casa ale primariei... crezi ca le face ceva?

De la Boc citire:
,,Acum pe Memorandumului se lucrează zilnic. Sunt lucrări grupate a celor de la canalizare, de la introducerea cablurilor în subteran sau a celor de la gaz, care trebuie să mute o conductă. Pe această stradă toate lucrările vor fi terminate în 30 mai.
De la 1 mai până în 30 iulie, însă, intrăm pe strada Avram Iancu, iar din 15 iunie vor începe lucrările celor de la Apă pe strada Moţilor, iar din 1 iulie va începe şi reabilitarea totală a acesteia. Până în 30 octombrie va fi modernizată toată strada.
Mergeţi pe Calea Turzii acum şi vedeţi cum arată zona, superbă, fără cabluri deasupra.
Aşa va fi şi pe Memo, pe Moţilor, va fi trotuar cu pavaj modern, stâlpii vechi vor dispărea, va fi înlocuit chiar şi cablul care ţine de transportul în comun folosit de troleibuze. Va fi o plăcere atunci, nu veţi mai recunoaşte zona centrală, dar până atunci vor fi multe greutăţi de trafic şi îmi cer scuze pentru disconfortul creat"

Si toate astea cand Cluj-Napoca e Capitala Europeana a Tineretului in 2015.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Pacat. Macar in centrul Clujului ma asteptam sa se faca o treaba serioasa. Avand in vedere ca acele crapaturi si incovoieri sunt pe banda 1 de mers spre Manastur, unde trec in general mijloacele de transport in comun, care sunt grele, nu va trece mult timp pana o sa vedem primele petice.

spy_flo

De la intersecția cu strada Maramureșului și până la depoul de tramvaie se desfășoară lucrări ample la modernizarea tramei stradale. Revin cu poze când am drum prin zonă

horatiu.cosma

Am facut azi niste poze de pe Memo, legate de problema care am ridicat-o ieri. Poate le pun si pe domnuleprimar.ro







ciprebbe

^Chiar mai mult decat atat.

      Restricţii de circulaţie pe strada Oaşului – în zona Podului Nadăş - și modificări ale transportului în comun
Primăria municipiului Cluj-Napoca anunţă continuarea lucrărilor de "Modernizare a liniei de tramvai pe ruta P-ţa Gării – B-dul Muncii" pe strada Oaşului, pe un tronson de aproximativ 128 metri liniari, în zona Podului Nadăş.
   Aceste lucrări determină interzicerea opririi, staţionării şi parcării pe strada Oaşului.
   Având în vedere că pe strada Oaşului se execută şi lucrări de modernizare a tramei stradale, parte din proiectul european pe care Primăria Cluj-Napoca îl are în derulare, circulaţia auto se va desfăşura pe fiecare sens de circulaţie pe linia de tramvai, iar în zona de lucrări la linia de tramvai, pe banda I (de la bordură). Zona de lucrări este semnalizată cu indicatoare rutiere reflectorizante.Lucrările se vor finaliza în cursul lunii iunie 2015.
   Începând de luni, 20 aprilie 2015, se suspendă circulaţia tramvaielor 100 şi 102. Transportul pe linia 100 va fi asigurat, până la terminarea lucrărilor, cu autobuze, în timp ce posesorii de abonamente pe linia 102 pot călători până în Piaţa Gării cu linia 101 de tramvaie, iar în continuare cu linia 100 de autobuze.
    7 grinzi, de câte 50 de tone fiecare, au fost montate în a doua parte a anului 2014 pentru refacerea Podului Nadăș din Cluj-Napoca; lucrările au fost sistate pe perioada sezonului rece și au fost reluate în 2015, de îndată ce temperaturile au permis buna desfășurare a lucrărilor de modernizare
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

neobluenet

Legat de proiectul Platinia de la Fabrica de Bere, reiterez ce am prezentat mai demult pe SSC. In noul PUG este preveazuta o strada acolo, al carei curs este cel firesc de prelungire a strazii Uzinei Electrice. Astfel se creeaza o mai buna legatura cu zona cartierului Grigorescu si Plopilor. Autobuzele (30) pot folosi si statia Agronomia chiar pe ambele directii si se elimina 2 curbe, fapt ce imbunatateste timpul de parcurs.