Autostrada A8 Târgu Mureș-Iași

Started by Ionut, September 18, 2011, 12:22:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.


pasadia

Pai au trimis... Dar in loc de Tg. Mures au scris Craiova si in loc de Tg. Neamt au scris Tg. Jiu.  Ce sa le faci, au incurcat targurile intre ele...

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

adiarc

wow ce "surpriza"...eu credeam ca e "spre Seap".... >:(
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ovideatza

Quote from: rota on February 22, 2019, 12:39:10 PM
S-a rezolvat problema sediului DRDP Iasi, au rugat corpul de control sa-i verifice :)) Cine are rabdare sa-l asculte pe domn` director:
https://www.youtube.com/watch?v=67D0oUrE89A&fbclid=IwAR1Hs29-nuLpZPyk09r7NGJLXcJeQvBGsLLU2i1Sjc37ss9mPKj5LLKcEEw


Pe la min 18 termina prostiile si spune despre A8 si Pod Ungheni.

Legat de pod, "solutia" pt a debloca proiectul este de a-l declara de interes national pentru a ocoli AM, care nu iese in locatia propusa. Cel putin asa se exprima. Si mai reiese ca ar exista solutii alternative, dar ar presupune prelungiri de drumuri pt Rep. Moldova si atunci mai bine ocolim legea.
In ce stadiu am ajuns....te trezesti ca daca se va gasi vointa sa se faca A8 montan o vor face tot asa doar pentru a nu schimba un traseu ales au 10-15 ani..

Ionut

Nu exista asa ceva, "sa ocoleasca AM". Acordul de Mediu este necesar pe orice proiect de genul asta.

ovideatza

Sper sa fie asa si sa vorbeasca balarii individul. De obicei asta face.

AlexxC

Am parcurs astazi traseul Pascani-Tg Jiu(A8+A3+A10+A1) via Tg Neamt/Tg Mures/Aiud/Simeria.Impresiile legate de portiunea corespunzatoare A8 sunt :
Pascani Tg Neamt -trafic slab spre moderat,aglomeratie doar la traversarea Tg Neamt
Tg Neamt - Toplita - trafic de drum comunal cu km intregi fara masini din sens opus
Toplita- Reghin - trafic moderat,atentie in Reghin se decoperteaza peste tot,e ca dupa razboi.
Reghin-Tg Mures - foarte aglomerat
In opinia mea va fi foarte greu de justificat din punct de vedere al traficului segmentul Tg Neamt - Tulghes; Pe termen scurt o varianta de ocolire a Tg Neamt si asfaltarea Tulghes Ditrau ar fi de ajuns, prioritatile fiind segmentele de capat ale A8: Iasi-Tg Neamt respectiv Tg Mures-Acatari.

Ionut

Am mutat discutia despre raspunsul dat de CNAIR lui disney legat de A8 pe thread-ul dedicat comunicarii cu CNAIR/institutii. Raspunsul ala nici nu are legatura cu A8, de fapt. Se poate discuta in voie pe thread-ul respectiv despre mizeria care zace in rahatul asta de "institutie".

interesantul

Quote from: AlexxC on February 25, 2019, 11:35:12 PM

In opinia mea va fi foarte greu de justificat din punct de vedere al traficului segmentul Tg Neamt - Tulghes; Pe termen scurt o varianta de ocolire a Tg Neamt si asfaltarea Tulghes Ditrau ar fi de ajuns, prioritatile fiind segmentele de capat ale A8: Iasi-Tg Neamt respectiv Tg Mures-Acatari.

Traficul va creste dupa ce se va da in folosinta autostrada.. Va Absorbi traficul de pe Suceava - Dej, Bacau - Onești - Brasov...
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

elphax

corect, Suceava - Bistrita - Dej are trafic infernal de cativa ani deja
tot timpul traficul se modifica cand apar drumuri noi, de crescut creste oricum peste tot

AlexxC

Din tot acel trafic infernal ,cat este local si cat de tranzit?
Are acel trafic de tranzit destinatie comuna cu A8?
Fara A7 si A3 finalizate, actionand ca doua palnii la capete, A8 va fi doar un mare elefant alb.

voicul

Pana sa ajunga A8 un elefant, A3 va fi gata si A7 destul de gata (daca nu si el gata tot - are relief lejer).

Cu toate ca exista lege pentru A8 eu il vad departe, departe departe.
Poate Iasi - Pascani mai repede. Poate.

Ionut

Quote from: Ionut on February 12, 2019, 12:36:32 PM
Intrebare de baraj, sunt curios ce raspuns stupid si ilogic vor da. Daca vor da vreun raspuns...



Raspuns stupid si ilogic? Da, desigur, am ghicit. Priviti si voi si va minunati... Noi intrebam de ce e mai ieftin, ei zic ca e mai ieftin ca fac in 18 luni ce trebuiau initial sa faca in 29 luni. Deci daca faci aceleasi servicii (ba chiar cred ca mai multe), intr-un timp mai scurt, este mai ieftin. FUCK LOGIC!


horatiu.cosma