News:

API admisă în structura partenerială pentru dezbaterile pe Politica de Coeziune post-2027!
Video dronă 25.05 DEx4 Tureni.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stangabriel

Am trecut si eu pe seara, Centura bucuresti,  sectorul DN1 - A1, un cosmar pentru cine nu stie drumul. Chiar ma gandeam cat de slabe sunt marcajele, in acest timp un baiat "curajos" intra pe contrasens in fata mea pe sub A1 spre Chitila si se opreste incat polimerii de plastic din suportii numerelor de inmatriculare s-au salutat. Chiar credea ca eu sunt pe contrasens. :)

Da, este un cosmar acest drum, spre final, intru in capitala prin "nodul" de la Domnesti, am coborat cu toata masina in gropile de la calea ferata.

Multumesc celor care se agita pentru intrastructura.

Ionut

Se pare ca azi la 12:00 Neaga merge la DCNews pentru declaratii. Vor transmite live.

Harry

Populația municipiului Bacău variază, în funcție de instituția care numără și de interesele existente, de la 100 la 200 de mii de oameni. Ca într-un film science-fiction, cetățenii orașului apar și dispar în funcție de motivul pentru care sunt numărați, că e vorba de salubritate sau de autorizații de taxi.

Primăria are două variante
Primăria municipiului Bacău operează după două cifre. Minimul și maximul. Totul, în funcție de interes.

Când vine vorba de dat bani, Primăria ia în calcul o numărătoare proprie. Astfel, în studiul de oportunitate pentru delegarea gestiunii activității de colectare a deșeurilor, populația declarată de primărie pentru anul 2018 este de 104.323 persoane. În acest mod, municipalitatea ar plăti mai puțin firmei care colectează deșeurile în municipiu, dar și la groapa de gunoi.

Pe de altă parte, când vine vorba despre acordarea autorizațiilor de taximetrie, acolo de unde încasează bani, numărul cetățenilor din municipiu este calculat după datele de la Evidența Populației. Aici, la nivelul lunii decembrie 2017, populația este de 200.851 persoane.

https://zdbc.ro/bacaul-demn-de-dosarele-x-numarul-locuitorilor-difera-de-la-100-la-200-de-mii-in-functie-institutia-care-face-numaratoarea/


gruiarew

Cei plecați dincolo (în țările calde să nu se înțeleaga altceva) cum sunt numărați? Știu că la ultimul recensământ era o chestie dacă a fost în ultimele șase luni acasă. De exemplu și frate-miu figurează la sat și vine doar de Paști sau de Crăciun... Deci maximul sigur nu-s nici la Bacău.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

JohannDB

#11359
""Am trecut si eu pe seara, Centura bucuresti,  sectorul DN1 - A1, un cosmar pentru cine nu stie drumul""
        Un sfat mai mult decât constructiv și prietenesc...... De aveți a trece pe "DNCB" alias "Centura București" la ceas de zi, de seară sau de dimineață, recomandabil pentru nervi și tensiunea arterială este să faceți asta între orele 23:30/24:00 și 03:00/04:00.... După asta începe marasmul, cu creștere după ora 05:30.... Cu problemele de la "exit" Mogoșoaia, apoi "Chitila", apoi nodul cu A1, apoi (mai ales) "bariera" Domnești, apoi ceva la Jilava, apoi  la fel ca la Domnești la"Berceni", apoi la Popești/Leordeni (la fel ca la Domnești și Berceni), apoi ceva/ceva pe la "Pantelimon" (nu prea grav, însă), apoi înghesuială la "Afumați/Voluntari", apoi coadă la "Ștefănești" și apoi o ulțimă coadă la "Tunari" (uf...ce de "apoi")...... Și ce să spun, intersecțiile luminate "a giorno", marcate, fardate, pudrate.....
       Problema e că...nu prea ai pe unde ocoli, iar de vrei s-o iei prin oraș (să "tai" Capitala), pe una din diagonale, e cam tot aia..... Vorba unui "hâtru"-până ieși din oraș, îți cresc copiii, se căsătoresc, îți cresc și nepoții......

    Mai jos, DNCB......Drumul Național Centura......Bu...dapesta ! Instantaneu din 23.07.2017.... Mai avem de așteptat... :hm:





Powered by API/PUM imgur uploader

Cristi N

Am mers aseara pe pe tronsonul A3- Splaiul Unirii si desi parcursesem acelasi drum in sens invers sambata dimineata tot am avut ceva emotii pe portiunea cu 1 banda pe sens. Au inceput deja sa apara gropi mai ales pe marginea benzii dinspre axul drumului, unde calca rotile camioanelor, de zonele unde se fac racordurile devierilor nu mai zic nimic, macar acolo te astepti sa fie denivelat.
In zona unde sunt cele 2 benzi extra inchise mai multe balize fusesera lovite de masini si daca stau sa ma gandesc nici nu e de mirare, daca nu ai faruri bune si nu stii ca sunt acolo ai toate sansele sa le lovesti.

rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

JohannDB

 De la minutul 6:03 face referire la un nou "mic" necaz la Șoimuș....

nicolaem

#11363
"Narcis Neaga a spus că a fost invitat duminică 9 decembrie la sediul PSD, pentru a discuta situația celor 100 de km de autostradă cu secretarul general al PSD Codrin Ștefănescu"

va dati seama ca astazi a iesit sa citeasca foile primite ieri la "discutii". sunt curios cum vor numara km aia de 3 ori sa declare oficial 100 si sa isi pastreze functia in uralele tuturor. zic ca de aici trebuie sa plece discutia , pentru ca asta de la neaga vedem doar un exercitiu de comunicare primit in plic de la partid. Asta ca sa ne explicam aberatiile cu ploile nemaivazute de 45 de zile.

fata de alte dati imi pare destul de crispat Neaga, el care era un comunicator relaxat. A tinut si sa il laude de vreo 3 ori pe domnul Stefanescu ca era foarte informat si documentat.

Pentru cei mai tineri Codrin stefanescu e cel care acum vreo 10-15 ani organiza un protest impotriva CERN de frica scaparii experimentelor de sub control si crearea unor gauri negre accidentale care ar putea afecta planeta. nu e gluma.  :)

In concret a zis ca 60 deja s-au facut ( ST lot 3 - 4, podul peste Somes si A3 intrarea in Bucuresti). deci astia sunt 60   :lol:
alti 43 au deja asfaltul pus deci sunt gata si aia.

dumbravaandrei

Quote from: nicolaem on December 10, 2018, 04:19:13 PM
sunt curios cum vor numara km aia din 3 in 3 sa declare oficial 100 si sa isi pastreze functia in uralele tuturor

Poate ai vrut sa zici ca ii numara de 3 ori, nu din 3 in 3. Din pacate nu suntem in situatia in care sa ne permitem sa numaram din 3 in 3 sa ne dea 100 de km (practic ar insemna sa avem gata 300)

nicolaem

corectat. ms. oricum asa penibil nu l-am vazut pe neaga nici macar in mandatul trecut cand era injurat peste tot.

Dominik

#11366
@JohannDB
Vezi ca acel M0 la unguri nu e centura Budapesta cum e la noi DNCB, e Autostrada cu 3 benzi care serveste si la centura Budapestei, noi vom avea ceva asemanator A0 doar ca o sa aibe 2 benzi nu 3 ca si MO
You're in Steelers Country

tom_sawyer

Interviul cu Neaga la DC News:


cristi5

#11368
Quote from: bogdymol on December 09, 2018, 07:50:52 AM
Drum expres in Polonia: https://goo.gl/maps/2jhjTLPHmkp

Quote from: infraAdi_ro on December 09, 2018, 02:33:57 PM
Cam asa era acum un an drumul expres despre care vorbesc si care va fi  modernizat la profil de drum expres in totalitate nu autostrada cum ziceam in postarea precedenta.

Multumesc de raspuns!

Deci clar ca ala nu a fost drum expres conform standardului polonez (care pare a fi ca cel de autostrada suedez) ci un soi de drum national mai rapid (pare drum expres half-profile) 1+1 fara separare de sens.

Se pot genera usor confuzii pt ca politicul de obicei upgradeaza drumul cand vorbeste despre el (gen un DN lat fara separare de sens pe care il numim expres, probabil pt ca are acces controlat si poate denivelat, un expres pe care il numim (in regim de) autostrada) sau acelasi tip de drum se poate implementa foarte diferit in diferite tari (half-profile de rahat 1+1 fara separare de sens si acostament neasfaltat in Ungaria vs half-profile 13m 2+1 cu separare de sens in Suedia, aceeasi latime dar de 5 ori mai sigur).

Quote from: infraAdi_ro on December 09, 2018, 02:33:57 PM
La DX Craiova-Pitesti se zgarcesc la bani si nu asfalteaza acostamentul ....e chiar periculos pentru trafic si arata si urat.

Asta nu contest, pe de alta parte daca vrei low-cost, faci low-cost.

GrmmrNzi

@Dominik: M0 nu este autostradă, este drum expres. Limita este 110 km/h (nu 130). Se vede și aici - lângă M1 este semnul de autostradă, lângă M0 nu.

Că este 2x3 (plus benzi de urgență), asta e altă mămăligă. Lasă că nici DNCB nu e mai prejos, ea are 2x4. Giratorii.