DR: Drumuri Radiale București-Ilfov

Started by mirceaeliade, July 13, 2022, 05:19:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

OK. dar tot nu justifica turbionul. Ala e nod de viteza.
Mai gasim undeva in UE turbion in interiorul unui oras, in zona rezidentiala?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Deutschländer

In primul rand, ceva de dimenisiuni Virtutii/pasajul Ciurel este suficient, mai mare nu-ti trebuie.
In al doilea rand, cum e normal sa fie turbionul din oras mai mare decat noduri A0/A1 si A0/A2???
Si in sfarsit: fiecare data cand oferi posibilitatea sa treci cu 70km/h prin oras, motivezi pe o persoana sa trece de la transport public catre masina. Ce nu este scopul de urban planning.

dr4qul4

in cazul de fata il motivezi sa mearga cu 70+ inca 500m pentru ca imediat se blcoheaza in stradute cu cel mult 1 banda pe sens. Si spre Alexandriei si spre Ferentari. Spre Luica e un loc mic, dar si nici aolo nu scapam fara demolat case.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

lone_wolf32

Pai nu cumva DR-ul se vrea a fi un drum expres?
Dar atunci de ce nu ar face un suprapasaj ceva.
Multe intrebari care nu isi vor gasi raspuns decat in SF.

Mascarpone

Nu exista drum expres cu spatiu de brt/tramvai, pista velo si trotuare.
Also, pana ajungi la strada firuta, cum rezolvi zetarilor care este sugrumata pe ambele laturi de cimitire? Pentru inel median ai nevoie totusi de spatiu median transport public, 4 benzi, pista velo, trotuar, aliniament verde...




EugenRo

Mai e mult pana departe, sa asteptam ceva oficial, pana atunci doar facem speculatii..

lone_wolf32

Drumul expres ar trebui sa fie doar pe DR intre ce e acum depou Zetarilor si mai departe pana la A0
Inelul de sud nu ar trebui sa fie expres
Nu a zis nimeni ca se face ceva la sos Zetarilor... nu stiu de unde ai tras concluzia asta

bUzZ1-

nici nu vreau sa ma gandesc peste ceva ani cum ar arata Zetarilor daca s-ar face si A5 si A6, coroborat cu A0 si DR10. E nebunie curata, strada aia si-asa este vai si-amar la capatul tramvaielor. Sa zicem ca-l muta... dar la Giurgiului cu Luica cred ca va fi nevoie de un pasaj ceva.

dr4qul4

fac vreo 15 pasaje pentru Turbion. De unde bani si de pasaj la Luica?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Mascarpone

Probabil cand se va publica primul draft de pug, atunci vom vedea ce solutie s-a ales aici. Totusi, nu vad alta varianta in afara de cele 2 de mai jos. Cea rosie a mai fost prevazuta in vreun puz coordonator din ce tin minte, deci nu este o idee ce imi apartine.

lone_wolf32

Uite asa... mai mult sau mai putin lipit de strada Firuta
Cu demolat cateva case acolo in coltul triunghiului... nu cred ca se intampla nimic cu cimitirul ala


Mascarpone

Bun, si cum se rezolva gatuirea dintre cele doua cimitire?

lone_wolf32

Cine a zis ca se rezolva?
Stiu ca "n-ar fi rau sa fie bine" dar nu cred ca se schimba mare lucru in zona

misiekwas

Doua întrebări:
1. dacă țin minte bine, ideea de radiale a fost nu numai transportul personal, dar și creșterea atractivității TP în zona limitrofa, asa ca IF sa nu vina cu mașina în oraș. Cum sa faci asa ceva la astfel de nod?
2. Pana la urma, cine este prevazut ca beneficiar în aceste proiecte? CNAIR? PMB, care e săracut? Cj Ilfov? Sectoare?