Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 15 Guests are viewing this topic.


vancouver

La Straco ar trebui trecuta si a treia cifra dupa virgula, ca sa putem vedea mini-progresul  :lol:
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

TibiV

Iar Alpenside a dat in marsarier in februarie...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Ar trebui trecut in grafic "2019 - 2020", ca altfel se intelege altceva. Valabil si pentru A10.

laszlo.robert

Am citit în presa locală din Mureș, că Starea de urgență decretată prelungește data scăderii AC-lui pe lotul Tirgu Mureș-Ungheni (aeroport) si drum de legătură, din data de 27 aprilie pînă la data scăderii stării de urgență. Astfel se dă  posibilitatea CNAIR să semneze cu Stabag si după data 27 aprilie. Poate cineva să confirme sau este doar" iluzie optică"?

pentium10

#22940
Ordonanta Militara 3

Quote1) Documentele care expiră pe perioada stării de urgență, eliberate de autoritățile publice, pot fi preschimbate într-un termen de 90 de zile de la data încetării stării de urgență.

daca Autorizatia de Construire e document si e emisa de autoritati publice, atunci se aplica legea.
(daca cumva pana la sfarsitul starii de urgenta - nu cumva elimina din lege sintagma asta, sau pun limitari)

in prima zi de dupa incetarea starii de urgenta trebuie sa fie valabila

la asta te gandesti?

sa vedem oricum mai este si

In conformitate cu prevederile articolului 14 din Decretul Președintelui României privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, "se menține valabilitatea documentelor eliberate de autoritățile publice care expiră pe perioada stării de urgență."

În acest sens, certificatele de urbanism, autorizațiile de construire, avizele, autorizațiile de funcționare şi alte asemenea documente nu vor expira pe perioada stării de urgență, valabilitatea lor fiind extinsă pe întreaga perioadă a acesteia.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Hercule

AC a mai fost prelungit o data si daca expira e bun expirat. Nu e ca un buletin care il pot preschimba si luna viitoare ca nu se schimba mare lucru. Nu cred ca se pot prevala de acea prevederea din OM3. La fel e si cu ITP-ul daca nu ma insel.

Acuma sa fim seriosi, AC e vechi de 3 ani, putea fi semnat pana acum si lucrarea terminata deja. Unde sa o mai lalaim inca 3 luni?
Deșteaptă-te române!

pentium10

OM nu limiteaza ca nu ai dreptul sa preschimbi in conditii anume - zice clar ca pot fi preschimbate fara conditii.
Cred ca un jurist poate sa lamureasca, dar din citire reiese ca poate fi inca o data reinnoit 1 an.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

ovicor

@Hercule, ITP si RCA nu sunt eliberate de autoritati publice, de asta nu se incadreaza aici.

alesd

Quote from: dancosta on September 14, 2019, 04:54:27 PM

Eu din ce citesc aici autorizatia nu mai poate fi prelungita. Nu imi dau seama ce ar insemna o "preschimbare" dar nu cred ca e posibila.

pentium10

sa vedem oricum mai este si

In conformitate cu prevederile articolului 14 din Decretul Președintelui României privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, "se menține valabilitatea documentelor eliberate de autoritățile publice care expiră pe perioada stării de urgență."

În acest sens, certificatele de urbanism, autorizațiile de construire, avizele, autorizațiile de funcționare şi alte asemenea documente nu vor expira pe perioada stării de urgență, valabilitatea lor fiind extinsă pe
întreaga perioadă a acesteia.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

laszlo.robert


dragoscojan

#22947
Starea de urgenta a fost decretata pe 16 martie. Conform art 14, din 16 martie nu mai curge termenul de expirare al AC (mai aveam o luna si 11 zile pana expira). Asta inseamna ca AC-ul va fi valabil inca 1 luna si 11 zile dupa ce iesim de sub starea de urgenta ("valabilitatea lor fiind extinsă pe întreaga perioadă a acesteia"). Cel putin eu asa interpretez.

ciprebbe

Cand e gata starea de urgenta e gata si AC-ul. Nu se prelungeste cu perioada starii de urgenta.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Xenos

Eu cred ca pentium10 are dreptate si ca textul art. 14 se aplica si autorizatiilor de construire, este o prevedere legala care deroga de la legile in temeiul carora s-a facut acea mentiune in tipizatul autorizatiei. Adica eu asa as interpreta in caz de litigiu.