Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GIV

de cand a inceput sa curga perioada garantiei?


AlinC

#28577
Plan de alunecare la Alba Iulia Nord:


Tavi

Este pe lotul aktorilor, nu?

bacovia


gicu

Din păcate cred că doar cu excavarea semnificativa a dealului se poate stabiliza. Altfel se va repeta asta mulți ani de acum.

bacovia

Macar niste copaci daca plantau, ca e prea chel dealu ala. La cat au lalait-o, era deja o padure frumoasa.

Idem si pe loturile UMB de pe A3. Musai plantat/replantat copaci sa mai stabilizeze solul.

alexV

Nu toate alunecarile sunt la fel.

Zidul asta de la Pizzarotti pare ca isi face treaba, spre deosebire de zidurile rupte ale UMB respectiv chinezilor de la Zalau.
Lungimea zidului e mai mare decat crapatura vizibila in pamant, sugerand ca a fost un studiu geo si proiectarea a tinut cont de ea.

O remediere e clar necesara aici la Pizza. Dar daca nici macar o ancora n-a sarit de la loc (cum au puscat la Aktor), atunci poate nu-i dracu asa negru. Bineinteles, ma pot insela. Ma rezum la a observa faptele.

reed

V-am zis din aprilie
Quote from: reed on April 22, 2023, 03:17:04 PMA inceput să o ia și dealul la vale,vin cu un update poate mai acuș
Zona asta

A10
https://maps.app.goo.gl/nSaviaC13Zqjp4Ya7

Update.
Betoanele ce se vad peste zidul de beton sunt șanțurile de deasupra care s-au oprit în zid



(GPS)


AlinC

#28584
Alunecarea de la Alba Iulia Nord:


crystale

Limitarea de viteză la 100km/h mai există în zonele unde nu sunt alunecări de teren?

TibiV

Uneori ma apuca amocul... Cand vad ca tot ce ne intereseaza este "limitarea de viteza"...  >:(
Nu problemele profunde ale proiectului/autostrazii si cauzele acestora...

Nuuuuuu....
Pe noi ne intereseaza "limitarile de viteza"...

Uneori, vorba lui Ionut, "ne luptam cu peretii"...  >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danvoicu

Asta chiar ca imi place. Limitari de viteza? Atunci pentru ce ne trebuie autostrazi? In primul rand in cazul lui A10 si nu numai, proiectantii astia geniali trebuiau sa ia in considerare o autostrada prin "vale" si nu pe coasta muntelui. Din cate am vazut eu era posibil. Nu stiu o fi teren mlastinos pe acolo? Dar trebuia luata varianta pricipala. Acum totul e istorie. Una neagra. Ne urmareste intelepciunea populara, "Unde nu-i cap vai de picioare".

TibiV

Cam despre asta este vorba...

Cate poduri peste Mures avem pe A10 Sebes-Aiud?...
Nu ar fi fost mai simplu in loc de 3 (trei) sa fi avut doar unul?!...

Dar, deh, astea sunt de acum discutii inutile post-factum. >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

crystale

Quote from: TibiV on July 06, 2023, 10:26:53 PMUneori ma apuca amocul... Cand vad ca tot ce ne intereseaza este "limitarea de viteza"...  >:(


Autostrada a fost realizata asa cum a fost realizata, cu intarzieri inacceptabile si folosind solutii tehnice care iata ca isi arata din plin limitele. Dar asta nu e totul - colac peste pupaza, de aproape doi ani mai trebuie sa mai stam si cu niste limitari de viteza in zone fara nicio legatura cu alunecarile de teren sau cu altfel de lucrari la carosabil. Si totul pe banii nostri.