Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 36 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

În primul rând, în orice parcare, nu lași mașinile așa alandala de izbeliște. Trebuie să lași niște culoare de acces pentru pază sau în caz că îți ia foc vreun vehicul.

La orice companie vă uitați, acolo unde acumulează vehicule, acestea sunt parcate la ,,linie" astfel încât:
1) Să aibe acces cisternele să le alimenteze, în caz că se pierde prea mult timp la începutul turei pentru alimentarea la pompă
2) Să aibe acces personalul de mentenanță, dacă e cazul, astfel încât să nu stea vehiculul aiurea în timpul turei (mentenanță înseamnă inclusiv spălatul vehiculului)
3) Să aibe acces personalul de pază atunci când patrulează. Că se mai fură chestii din/de la vehiculele astea, inclusiv combustibil
4) Printre șirurile de utilaje trebuie să aibă loc mașina de pompieri/ambulanța în caz de necaz. Atât camionul cu spumă, dar mai ales cel cu scară.
5) Se lasă suficient loc astfel încât dacă un vehicul nu pleacă, celelalte să poată fi evacuate de acolo cât mai repede, fără să piardă timp.

Iar pentru toate cele de mai sus se trag toate vehiculele la linie pentru că furtunele/conductele/instalațiile sunt limitate ca lungime. Și e valabil pentru oricine, de la o parcare simplă rezidențială până la șantierele UMB și dincolo de ele.

Asta până la conspiratita de ,,control și ordine semi-militarizată"

TibiV

@dumbravaandrei,

O sinteza coerenta privind parcarea camioanelor (dar și a celorlalte utilaje - excavatoare, buldozere etc.)

Dar avem câțiva colegi care o țin pe a lor.
Poate că vom afla că acele basculante așezate "la linie" reprezintă o țintă mult mai ușoară pentru ciori și alte zburătoare, care vor nimeri mai ușor cu găinaț camioanele parcate - un risc major, care pune în pericol țintele PNRR...  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bim14

E foarte bine sa fie ordine in santier, ba chiar apreciez cand vad asa organizare. Eu am vrut sa evidentiez doar ca s-au chinuit foarte mult ca sa parcheze ultimul camion.   
Quote from: bim14 on January 09, 2024, 10:42:40 AMEu tocmai am virat 100 de lei si mai pun 500 in contul API daca la final de 2024 avem minim 50 de km de A7.

Cristian 74

Și tot lotul Poarta-Zimbor.


misiekwas

^Ma uimește ca dacă lumea critica alte companii, este aparent critica justificata, dar când vine la UMB, brusc opinii negative devin "istericale" și lezmajestate. Cum parca ar fi vorba de bunul național și nu de o compania care lucrează cu contracte din banii publici...

26ld

^Gandirea critica nu e ceva ce utilizatorul caruia i-ai raspuns poseda, si cu acest mesaj incearca doar sa inflameze spirite. Nu cred ca poate accepta realitatea.

Iceman

Eu zic să punem termen de finalizare decembrie 2026🙈👀😂
Logica mea cu diplomă de inginer îmi spune că mai sunt mulți bani de muls de pe acest lot... Până în 2026... cu cât mai repede cu atât mai bine pentru compania care construiește.. Banii sunt la fel de buni de aici ca și cum ar fi de pe A0, A1, A7,.. Etc
Apropo mai sunt de luat mulți bani între Nădășelu  și Poarta Sălajului nu doar între Zimbor și Poarta Sălajului😉.. Spor la realizări UMB😃