Vroom vroom... prin aer

Started by MRS, May 30, 2012, 10:22:50 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdymol



:weird:











:applause:



Avionul din care au sarit:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol









Din fericire nu a fost nevoie de interventia Pompierilor sau a Ambulantei:



How romantic... :hug:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

In fundal e nodul de la Aeroport de pe Arad bypass:



:runaway: :uh:



:eek:







Elicopterul SMURD:



Remorca pentru planoare:







edit: if you can't see the pics, try to watch them directly in the Google album
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Multumiri de poze!
Deci clar m-ai motivat sa pun si eu poze de la Surduc...

Macheta era de vanzare?  :-[

Quote from: bogdymol on July 14, 2012, 11:08:41 PM

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Da, era la un stand cu tot felul de produse de vanzare. Nu stiu pretul.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Shiiiiit!
10x for the info anyway!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Superbe pozele, multumesc mult! :cheers:
Am impresia ca weekendul viitor este un show aviatic la Otopeni. Vine cineva?

madad

Superbe poze bogdymol  :D

Voi cum aflati de astfel de evenimente?

nenea_hartia

@bogdymol: Splendid, mulţumesc! Am apucat să văd şi eu vineri ceva antrenamente.

iuli

Quote from: madad on July 15, 2012, 10:47:18 AM
Voi cum aflati de astfel de evenimente?

Din pacate promovarea acestor evenimente este extrem de proasta :(
Eu unul am aflat de ambele prin cunoscuti. Evenimentul de la Surduc de exemplu a fost promovat foarte agresiv abia cu doua zile inainte in Timisoara cand s-au impartit fluturasi peste tot.
Presa, din pacate, lasa de dorit, desi AeroNautic Show a fost promovat de Realitatea TV (sincer, un post pe care il evit).
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Eu am aflat de la iubita mea care a vazut un panou cu un show aviatic la Otopeni weekendul viitor. Eu nu l-am vazut... ca pe idiotenia de DN1 n-ai timp sa te uiti la panouri, trebuie sa-ti fixezi bine ochii pe sosea. De-asta am intrebat, am vrut sa verific ca a vazut bine iubita. :lol:

Oricum, legat de publicitate, intr-adevar sunt sub orice critica... hai sa luam noi legatura cu ei, macar sa ne spuna noua cand mai au showuri, macar noi sa ajungem. :dry:

bogdymol

Eu am aflat din greseala de eveniment. In tot Aradul am vazut un singur afis... iar dupa ce am intrebat un cunoscut care are treaba cu domeniul si mi-a confirmat, m-am hotarat sa ma duc. Oricum, promovarea e extrem de slaba la evenimentele de genul acesta, dar cu toate acestea m-a surprins prezenta extrem de mare a aradenilor la Aeroport. A fost o "sete" mare de show aviatic... pentru ca ultimul la Arad a fost in 1994.

Ce ma deranejaza e ca si presa locala tace cand e vorba de evenimente. Ei tot timpul vin cu stirile dupa, nu si cu o stire mica inainte care sa anunte ca va avea loc evenimentul X. As mai fi mers la ceva demonstratii a Pompierilor din Arad acum cateva luni, dar am aflat doar dupa... :(
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

#27
Am vazut in dimineata asta pe un billboard electronic un spot pentru Otopeni Airshow 21-22 iulie. Erau trecute multe echipe/formatii, din Turcia cred ca este "main event". :) Oricum promite mult, intrarea e libera. Eu cred ca voi ajunge, n-am mai fost la un show aviatic de ani de zile.

Am gasit un search si am gasit ceva info:



Iata o lista partiala a participantilor la eveniment:

- Şoimii României (Aeroclubul României)
- Iacării Acrobaţi
- Planoare accrobaţie (Aeroclubul României)
- Lansare paraşutişti (Aeroclubul României)
- Elicopter accrobaţie (Flying Bulls)
- B-25 Mitchell (Flying Bulls)
- Jurgis Kairys
- Demonstratie tactica de Poliţie Aeriană (Fortele Aeriene, MAI, SRI)
- Demo solo Tarom
- Formaţie 2 IAK 52 (Fortele Aeriene)
- IAR-99 solo (Fortele Aeriene)
- MiG-21 solo (Fortele Aeriene)
- Lansare paraşutişti (Fortele Aeriene)
- Frecce Tricolori
- Turkish Stars

Bucharest International Air Show & General Aviation Exhibition 2012 va avea loc pe Aeroportul Baneasa in zilele de 21 si 22 iulie.

sursa: Aviatiamagazin.com

Deci o corectie: nu va fi pe Otopeni, ci pe Baneasa. :D

PROGRAMUL:
Mai jos aveţi programul pectacolului aerian BIAS 2012:

primul spectacol: sâmbătă, 21 iulie – cu începere de la ora 10:00 (aprox. 3 ore şi 55 min.)
al doilea spectacol: sâmbătă, 21 iulie – secţiunea ,,Zbor în crepuscul"
al treilea spectacol: duminică, 22 iulie – cu începere de la ora 10:00 (aprox. 3 ore şi 55 min.)

sursa: AirlinesTravel.ro

Un program si mai detaliat:

Sâmbătă, 21 iulie 2012
10:00 – 14:00  Spectacol aerian
13:00 – 21:00  Program Artistic
Concerte susţinute de artişti din topurile muzicale româneşti
Muzică ambientală, trupe de dansatori

21:00 – 22:00    Spectacol aerian ,,Zbor în Crepuscul"
Efecte speciale, lansări de paraşutişti, planorism şi acrobaţii aeriene susţinute de Aeroclubul României, Forţele Aeriene Române ş.a.

Duminică, 22 iulie 2012
10:00 – 14:00 Spectacol aerian

ALTE ZONE DE ATRACŢIE:
GENERAL AVIATION EXHIBITION & STATIC DISPLAY
furnizori de servicii de aviaţie generală
şcoli de zbor şi centre de pregătire şi excelenţă în aviaţie
echipamente şi articole cu tematică aeronautică
aparate de zbor de la aeronave ultrauşoare la business jet-uri
AERO-PICNIC
Zone de alimentaţie publică, food & beverage

sursa: Romatsa

Pare o ditamai desfasurare de forte!!!

MHN

Quote from: iuli on July 15, 2012, 07:09:53 PM
Quote from: madad on July 15, 2012, 10:47:18 AM
Voi cum aflati de astfel de evenimente?

Din pacate promovarea acestor evenimente este extrem de proasta :(
Eu unul am aflat de ambele prin cunoscuti. Evenimentul de la Surduc de exemplu a fost promovat foarte agresiv abia cu doua zile inainte in Timisoara cand s-au impartit fluturasi peste tot.
Presa, din pacate, lasa de dorit, desi AeroNautic Show a fost promovat de Realitatea TV (sincer, un post pe care il evit).
Totusi, evenimentul acesta din judetul Timis a fost promovat cu aproximativ o saptamana inainte prin media online locala (din Timisoara).
Din pacate, nici eu nu o "rasfoiesc" cu regularitate.

davyl

Superbe poze bogdymol!

Multumim de info pt show-ul aerian ionut!

Din pacate ajung in concediu in Romania dupa 3 august...Poate o inima generoasa vine cu poze...