Vroom vroom... prin aer

Started by MRS, May 30, 2012, 10:22:50 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frunzaverde

#330
Avertizare prieteneasca - evitati cat puteti noile scaune KLM Recaro de long-haul, adica astea :
(poza nu-i a mea, dar astea sunt scaunele mizerabile).

Sunt cele mai proaste scaune de avion pe care le-am simtit vreodata - sunt incredibil de subtiri, practic nu au burete decat in anumite locuri, si acolo unde au, buretele este extrem de subtire si de prost. Si nu sunt masiv, sa zic ca ar fi cumva mai confortabile pentru o persoana normala; sunt doar inalt. Scaunele din ambele zboruri short-haul care au marginit long-haul-ul au fost mai bune ca mizeria asta. Am mers cu metrouri care aveau scaune mai bune. Mai mult, scaunele sunt 3-4-3 in 777, in loc de 3-3-3-ul standard. Deci inghesuiala in toate directiile.

8 ore in mizeriile astea si ma doare spatele si acum. De dormit sau relaxat in asa ceva nici nu se pune problema.

Le gasiti pe 777-uri si 787-urile de la KLM; au instalat mizeriile astea ca sa mai inghesuie putin acelasi numar de pasageri de clasa Y ca sa dea un pic mai mult spatiu pasagerilor business pentru paturile 180 de la biz. Nimic din "oferta standard" KLM nu imbunatateste experienta - ecranul din fata, desi nou, are destul de putine optiuni (subiectiv, selectia mi s-a parut mai proasta decat cea din 747-urile de la BA, cu un sistem arhaic, vechi de 10 ani; si e cu siguranta MULT mai proasta decat oferta Delta, incercata in zborul anterior), macarea este absolut oribila (daca aveti ghinionul sa mergeti cu ei, cumparati optiunea "premium" de masa, cei 10-15 euro se merita din plin; problema e ca optiunea premium e exclusiv disponibila ex-AMS; si chiar daca n-ar fi fost, zborul asta a fost un rebooking din cauza vremii - am fost prins in DEN intr-o furtuna de zapada, cu aeroportul inchis miercuri de la 9 AM la 6 AM joi; din fericire am prins un rebooking a doua zi; altii inca asteapta pana duminica sau luni).

P.S. Scaunele premium economy sunt absolut identice; doar spatiul de picioare e un pic mai mare. Nu se justifica vreun cent pentru "premium economy" KLM style.

P.P.S. Jet lag-ul e mult mai rau inspre est decat inspre vest. Eu sunt caz extrem; inspre vest, indiferent daca sunt 4 sau 10 ore, nu am avut niciodata nimic; adorm si ma trezesc a doua zi normal (oboseala standard de avion), putand functiona "pe ceas" normal. Inspre est, sunt complet dezorientat si praf o saptamana la rand. Aveti vreun remediu? Ca eu n-am gasit pana acum...
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

dragos76

Quote from: frunzaverde on March 27, 2016, 01:06:13 AM
P.P.S. Jet lag-ul e mult mai rau inspre est decat inspre vest. Eu sunt caz extrem; inspre vest, indiferent daca sunt 4 sau 10 ore, nu am avut niciodata nimic; adorm si ma trezesc a doua zi normal (oboseala standard de avion), putand functiona "pe ceas" normal. Inspre est, sunt complet dezorientat si praf o saptamana la rand. Aveti vreun remediu? Ca eu n-am gasit pana acum...

Recomandare: zboruri care să plece târziu (10-11PM). Așa organismul e deja destul de obosit după o zi normală "la sol", și poți dormi destul de mult pe avion, astfel încât atunci când ajungi la destinație (2-3-4 PM ora locală, depinde de zbor), ești cât de cât ok. Dar îndeajuns de obosit ca să poți dormi seara, după noul fus orar.

Nu știu dacă funcționează la toată lumea, totuși.


iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

anacronox

de vreo 15 minute e un IAR 99 Soim (cred) care face acrobatii deasupra zonei de Nord a Bucurestiului, inclusiv touch and go pe Baneasa. E ceva eveniment de prezentare?

Eurocopter

Sunt si 2 F/A-18 americane si ieri multe survoluri de MIG.

neobluenet


CinX

Niste poze din concediul de acum 2 saptamani din zona Napoli...

Valea Innului intre Germania si Austria
Over Tirol - Austria by cinxxx, on Flickr

Venetia
Over Venice by cinxxx, on Flickr

Coasta de est a Italiei
Over Italy by cinxxx, on Flickr

Procedura de aterizare la Napoli
Over the Gulf of Napoli by cinxxx, on Flickr

Napoli
Over Napoli by cinxxx, on Flickr

La zborul de intors vremea nu a fost prea buna

Over Napoli by cinxxx, on Flickr

Vezuviu
Over Vesuvio by cinxxx, on Flickr

Over Italy by cinxxx, on Flickr

CinX

#340

ciprebbe

Aplauze pt cpt Peter Szabo cand ajunge la parcare :).  Asa-s si banatenii mai molcomi :p.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

cristi5

#342
Vreau sa remarc experienta Emirates, mai ales cu B777. Am fost pana la Brisbane, unde am stat 3 zile si la intoarcere a fost prima data in viata mea cand abia am asteptat un zbor intercontinental...

Vreo 10 canale TV in direct (Muguruza tocmai castiga Roland Garros). Sport, BBC, Al Jazeera, etc


Internet pt 1 USD. Am facut Skype video cu familia de deasupra Oceanului Indian.

In total, peste 800 de canale de entertainment (filme, muzica, tv, radio, jocuri, camere pe avion...)

Watercooler :)



Stelute pe plafon, dau o senzatie de noapte linistita



Pe A380 (Brisbane-Dubai) au cam aceleasi servicii, mai putin TV in direct, watercooler si stelute pe plafon :)

A fost cu atat mai impresionant cu cat zburasem cu British la San Jose cu un 787 nou nout cu doar cateva saptamani inainte...

PS: iPhone-urile familiei abia incapeau pe harta lumii :)

anacronox


TibiV

Frmoasa poza, Catalin..
E facuta din cladirea Hidroelectrica ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)