[AR] Ce-am mai vazut din mers in Arad

Started by bogdymol, September 19, 2013, 10:24:00 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdymol

Cladirea Colegiului National "Moise Nicoara" Arad a fost renovata

QuoteCladirea liceului, care este monument istoric cu o vechime de 140 de ani, a fost reabilitata complet, cu peste 11 milioane de euro, aproape intreaga suma fiind provenita din fonduri europene.
[...]
Lucrarile au constat atat in renovarea fatadelor, a interioarelor, inlocuirea instalatiilor sanitare si electrice, cat si modernizarea liceului prin dotarea cu mobilier nou, echipamente IT sau amenajarea de sali noi de studiu, divertisment si sport.

Finantarea a asigurat si amenajarea unui observator astronomic, care va intra in circuitul public. De asemeneea, a fost construit un lift exterior, in curtea principala, care asigura accesul persoanelor cu dizabilitati la toate nivelele imobilului.

Subsolurile cladirii au fost amenajate pentru activitati extrascolare: sali de muzica, club foto, teatru, sala de proiectie filme, sali sport (box, tenis de masa, fitnes , biliard) si bloc alimentar.

"Intreg imobilul, care este de o valoare arhitecturala deosebita, va intra in circuitul turistic al orasului, dupa un program care va fi stabilit impreuna cu Primaria Arad. De asemenea, observatorul va fi deschis publicului la toate evenimentele astrale importante".
articolul complet pe stirileprotv.ro

Cateva poze din articol:











Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Vineri a fost ziua portilor deschise la Colegiul National Moise Nicoara Arad, cu ocazia finalizarii lucrarilor de reabilitare a cladirii in care functioneaza liceul. Pun si cateva poze facute de mine.













Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Si cateva incercari de fotografiere pe timp de noapte:









Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

radutm

Wow! Seamana cu o universitate de prestigiu de undeva din vest! Foarte frumos :)
cont inchis

udar


Harry

Compania EXPO DESIGN SYSTEM va construi la Arad, in zona industriala sud Arad-Zadareni , un ansamblu alcatuit din doua cladiri P+E.

In aceste cladiri vor fi produse standuri expozitionale. Terenul pe care se va realiza investita are o suprafata de 13.000 mp. Pe teren se vor amenaja 24 de locuri de parcare.







Harry

Pe terenul de 8 hectare pe care a functionat fabrica IMAR Arad, compania AFI Europe va demara lucrarile la un parc de retail. Cu o suprafata inchiriabila de 32.000 mp, acesta va avea ca ancore principale un hypermarket de 10.000 mp si un magazin de bricolaj. Lucrarile urmand a incepe la mijlocul acestui an.



Suprafata construita totala a proiectului denumit AFI Arad Retail Park va fi de 34.000 mp, cea inchiriabila fiind de 32.000 mp. La nivelul solului se vor amenaja 1.000 de locuri de parcare. Restul magazinelor vor avea suprafete cuprinse intre 1.000 si 2.000 mp.



Centrul comercial va fi amplasat la intersectia bulevardului Aurel Vlaicu cu bulevardul 6 Vanatori.






Dominik

You're in Steelers Country

Harry

Psoibil septembrie dat take that with a grain of salt, e doar o speculatie

elphax

Nu stiu care mai este situatia azi in Arad, dar in anii trecuti au fost centre comerciale tip Mall/Galerie care nu prea au mers bine. Parca au si inchis unul. Pare putin riscanta investitia noua

Harry

same question ca la TM, are cineva idee daca mai exista cladirea si  in ce stadiu e?




paulst

este cladirea Liceului de Arte, gardul din fata nu mai exista