Author Topic: [BV] Lucrari si proiecte diverse in Brasov  (Read 24669 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ashbird

• Senior
Re: [BV] Lucrari si proiecte diverse in Brasov
« Reply #45 on: October 23, 2014, 03:14:09 PM »
asa este // e o poza din un articol mai vechi.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

coco.serban

• Officer

madsnowman

• Junior
  • **
« Reply #48 on: March 12, 2015, 07:57:50 PM »
ma bucur sa vad ca se mai misca treburile in zona Brasov. mi se pare ca sunt ocoliti cu orice pret de stat.

ashbird

• Senior
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

bgd77

• Knight
  • Officer
  • *
« Reply #51 on: August 23, 2015, 06:43:54 PM »
Poze cu lucrari din Brasov.

Stiu ca s-au terminat de mult lucrarile la acest obiective, dar imi place cum arata acest capat de linie RAT (e din Triaj):

Acum lucrari mai serioase. Langa Coresi se continua cu faza a 2-a a dezvoltarii mall-ului:

Parcarea Mall-ului:

Parcarea + blocuri in constructie in departare:

Din nou lucrarile de langa mall + parcarea:

bgd77

• Knight
  • Officer
  • *
« Reply #52 on: August 23, 2015, 06:49:42 PM »
O cladire de birouri in constructie:

Langa Gara s-a adus un utilaj care probabil va fi folosit la viitoarele lucrari de reamenajare a zonei:

Panou in fata RAT Brasov. Exista un proiect prin care se va informatiza transportul in comun din oras. Asta va insemna, printre altele, ca vor exista panouri in statii care vor arata peste cate minute va veni autobuzul:

In foarte multe statii din oras deja s-au efectuat lucrari premergatoare pentru acest proiect. De exemplu, in statia din imagine se poate observa o ingradire unde presupun ca va aparea un stalp pe care va fi panoul de care ziceam mai sus.

madsnowman

• Junior
  • **
« Reply #53 on: September 02, 2015, 02:22:13 PM »
numai vesti bune vin dinspre Brasov! Bravo! Ma bucur sa vad toate schimbarile astea!

pasadia

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #54 on: March 02, 2017, 09:17:58 PM »
Pentru ca sectiunea Brasov de pe SSC e mai activa decat cea de aici (fapt firesc de altfel), imi permit sa atrag atentia spre aceasta postare celor care activeaza exclusiv pe PUM.

myid

• Officer
    • Construim Romania
« Reply #55 on: March 02, 2017, 10:15:42 PM »
Excelenta ideea lui MelcToxic.
Una din cele mai bune postari ever din threadul brasovean de SSC.

dumbravaandrei

• Hero
  • *
« Reply #56 on: March 03, 2017, 12:18:09 AM »
Super fain si super documentat. Toata stima si respectul pentru om, daca vor si autoritatile locale se poate face in 10 ani fara probleme. Iar la excedent de 40 de mil de iepuroi pe an, se poate face si pe cont propriu (cred ca nici cu imprumut berd/bei nu ar fi rau).
Insa:
Nodul de la gara trebuie facut subteran indiferent de costuri (se vor intersecta 5 moduri de transport - feroviar, auto interjudetean, ratb, taxi si auto). Trebuie separate ca altfel halaciuga o sa fie mare iar securitatea pietonilor 0 intrucat spatiul lasuprafata este foarte mic pentru ditai nodul de transport.
T5 cu siguranta nu va intoarce in Bartolomeu unde e pe harta (din primavara se incepe constructia unui street mall fix pe terenul din harta). Maurer or sa mai aiba faza iv si v pana in 2019 si vor ajunge langa cf si institut. Asa ca mai degraba as face T5 sa intoarca la institut si sa iasa cumva pe Molnar Janos-Gh Doja-Abatorului-Stadion. Aici o sa pun si eu niste idei cu putina sistematizare dar mai pe dimineata. Iar ca dezvoltare ulterioara de acolo se poafe face linie foarte usor pana la aeroport.
Si sper ca lumea sa ajunga sa foloseasca sistemul incat sa devina profitabil. Am dubiile mele pentru ca Brasovul nu este un oras dens iar beneficiile se vor rezuma la timp (de ex daca fac o ora cu tramvaiul din Avantgarden pana la Saturn, cu siguranta voi folosi in continuare masina pe DN VO 1k unde fac maxim 20 de minute)
Nadlac - Munchen - 8 ore, legal (900 Km) | Brasov - Nadlac - 6 ore, Ilegal (470 Km)
Satu Mare  - Munchen - 11 ore, legal (1100 Km) | Satu Mare - Iasi - 9 ore, Ilegal (500 km)
Brasov - Mangalia - 4,5 ore, legal (430 Km) | Brasov - Dorohoi - 7 ore, Ilegal (380 km)
Infrastructura, frati si surori!

dumbravaandrei

• Hero
  • *
« Reply #57 on: March 03, 2017, 11:27:45 PM »
Si o propunere de sistematizare in Bartolomeu avand in vedere viteza de crestere in imobiliare din zona (in august vom avea un numar de 14 blocuri noi date in folosinta intr-un an, cam 1000 de apartamente in total). Scuzati calitatea "operei" dar a fost facuta acum aproape doua saptamani in 20 de minute cand m-a rugat un nene sa-i trimit niste idei. Nu stiu daca si cand va ajunge si pe masa CL-ului.
Ideea a fost sa se faca o sistematizare fara prea multe costuri si care sa rezolve multe din problemele de acces din cartier.

Vedere generala:

si pentru AV3:

Si detalii per intersectii

Strada Spicului x Strada Lanurilor

Strada Lanurilor x Strada Agricultorilor.

Intersectie Strada Agricultorilor cu Strada Molnar Janos si Strada Gheorghe Doja

Intersectie Strada Egretei cu Strada Spicului si Strada Molnar Janos

Intersectie Strada Pelicanului cu Strada Lebedei. Include acces pentru faza IV ce se construieste deja si AV4 (va fi si asta scos prin 2019 din ce am inteles)

Intersectie Strada Lebedei cu Strada Egretei

Si cireasa de pe tort, iesire in VO Brasov (vrabia malai viseaza si dumbrava autostrazi...)

Daca o sa am timp in saptamanile ce urmeaza le voi face si CAD.

Nadlac - Munchen - 8 ore, legal (900 Km) | Brasov - Nadlac - 6 ore, Ilegal (470 Km)
Satu Mare  - Munchen - 11 ore, legal (1100 Km) | Satu Mare - Iasi - 9 ore, Ilegal (500 km)
Brasov - Mangalia - 4,5 ore, legal (430 Km) | Brasov - Dorohoi - 7 ore, Ilegal (380 km)
Infrastructura, frati si surori!