Author Topic: [BV] Lucrari si proiecte diverse in Brasov  (Read 25797 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

coco.serban

• Officer
[BV] Lucrari si proiecte diverse in Brasov
« on: May 20, 2012, 11:36:43 AM »
Diferitele lucrari din zona Brasov.

Distrugerea spatiului verde si constructia de parcari.

Strada Grivitei 21

Sursa: Newsbv.ro

coco.serban

• Officer
Re: [BV] Lucrari si proiecte diverse in Brasov
« Reply #1 on: May 20, 2012, 11:39:53 AM »
Borduriada din Stupini: trotuar nou „arat“ pentru o lucrare nouă  - www.newsbv.ro

Este halucinant ce se întâmplă în Braşov. Mai ceva ca în povestea cu Ana lui Manole, ce s-a construit ieri se dărâmă de aceiaşi meşteri astăzi…

Am scris aici ce se întâmplă pe strada Plugarilor: trotuar dublu, în plin câmp. Chipurile pentru o pistă de biciclete, care nu a mai fost niciodată marcată… Acum, tot în zonă, o bucată de vreo 3-400 de metri de trotuar, asflatat anul trecut, încă fără cusur, cum se întâmplă cu asfaltul datat din aceeaşi epocă a primarului George Scripcaru pe strada Plugarilor, a fost efectiv săpat de muncitori, pentru că în zona respectivă ar trebui realizată o bretea pentru ocolitoare…

„Nu trebuie să ai o facultate de construcţii sau studii de urbanism ca să îşi dai seama că, efectiv, cei de la Primărie îşi bat joc de banii publici. Mai mult, se fac lucrări fără să existe  o consultare a locuitorilor din Stupini, pentru că ei ştiu care le sunt priorităţile. Nimeni din conducerea Primăriei Braşov nu i-a întrebat timp de patru ani ce au nevoie, iar ce se face acum este un evident hei-rup, o încercare de a «îngrăşa porcul» înainte de campania electorală, dar şi această încercare disperată a PDL de a mai smulge câteva voturi se face cheltuind aiurea banul public“, spune vicepreşedintele PNL Braşov, Ciprian Bucur, care locuieşte în zonă.

Bătaia de joc este evidentă, la fel şi haosul din Primăria păstorită de „primul gospodar“ al urbei. Chiar nu ştia nimeni că pe acolo trebuia făcută o altă lucrare şi să nu se mai cheltuie bani publici chiar în cel mai mare dispreţ? Sau „băieţii deştepţi“ îşi fac de lucru doar ca să-şi umfle bugetele, cu tot comisionul către „cine trebuie“?…

coco.serban

• Officer
« Reply #2 on: May 20, 2012, 11:42:18 AM »
Pârtiile noi din Poiana Brașov au „crăpat“ www.newsbv.ro

Pârtiile pe care s-au cheltuit 40 de milioane de euro, din Poiana Braşov, au probleme: pământul a început să se  surpe. Mai mult, și lacul de acumulare are nevoie de lucrări de refacere, la nici cinci luni de la inaugurarea cu mult fast făcută de Elena Udrea.

Deja în Poiana Brașov acționează două utilaje de la firma constructoare (omniprezenta Vectra a lui Marcel Butuza), pentru înlăturarea unui bloc din piatră care bloca accesul către lacul de acumulare pentru zăpadă. O bucată de stâncă  s-a desprins din versantul muntos, din cauză că nu s-au efectuat lucrări de consolidare.
Pe porţiuni însemnate din structura pârtiei, covorului de iarbă i-au luat locul piatra şi şanţurile săpate de scurgerile de apă pluvială. O comisie a Festivalului Olimpic al Tineretului European a sosit zilele trecute la Braşov pentru a vedea care este situaţia.
„Au fost colegii mei pe teren. Pe de o parte pentru a continua lucrările nefinalizate, respectiv înierbarea pârtiilor care nu a fost făcută la sfârşitul anului trecut. Pe de altă parte pentru a constata care sunt problemele care au apărut după această iarnă şi primăvară“, a declarat pentru MIX TV Sorin Toarcea, purtător de cuvânt la Primăria Braşov.

coco.serban

• Officer
« Reply #3 on: May 20, 2012, 10:17:18 PM »
1,5 milioane de lei pentru Cetatea Feldioarei

Suma este alocată de Consiliul Judeţean pentru începerea lucrărilor de reabilitare a obiectivului turistic.

Primarul Feldioarei, Sorin Taus, a declarat ieri că anunţul de licitaţie pentru alegerea firmei care se va ocupa de refacerea cetăţii a fost lansat deja în Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP), scrie brasovultau.ro.

După ce va fi reabilitată, reamenajată şi adusă cât mai aproape de forma în care au construit-o cavalerii teutoni stabiliţi în Ţara Bîrsei în urmă cu 800 de ani, cetatea de la Feldioara va deveni unul dintre obiectivele turistice principale nu numai ale comunei, ci ale întregii zone.

În perioada ei de glorie, cetatea medievală avea ziduri puternice, dar acum, monumentul este doar o ruină. Din ea s-au mai păstrat doar turnul din Nord-Vest, fântâna din mijloc, care este acum astupată, temelia de piatră a capelei, precum şi o bună parte din pivniţă. Pentru că obiectivul turistic se degradează pe zi ce trece, lucrările de reabilitate vor începe în regim de urgenţă.

Sursa : Adevarul.ro

radu24

• Junior
  • **
« Reply #4 on: July 27, 2012, 10:35:56 PM »
SC Vectra Service SRL va construi pista Aeroportului
Cea mai bună ofertă dintre cele patru care rămăseseră în această competiţie a fost a firmei SC Vectra Service SRL, controlată de omul de afaceri Marcel Butuza.

SURSA
« Last Edit: July 28, 2012, 06:26:22 AM by Ionut »

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #5 on: July 28, 2012, 06:27:15 AM »
Hm, deci pana la urma se face aeroport serios la Brasov. Ce lungime va avea pista? :D
Stadiu la zi: Autostrăzi (A) | Drumuri Expres (DX) | Deschideri: A10 lot 3 (nov 2017?) | A10 lot 4 (dec 2017?)
Exploatare: 747,95 km A și 0 km DX | Contractați: 187,794 km A și 0 km DX | Licitație lucrări: 159,465 km A și 121,115 km DX

BoGDaN

• Ambassador
  • *
« Reply #6 on: July 30, 2012, 10:37:25 PM »
Hmmmm VECTRA SERVICE....un fel de ROMSTRADE local.

Vor lua 12,7 milioane de euro din cate am inteles pentru 2.8 km de pista in lungime si 45 latime.
« Last Edit: July 30, 2012, 10:40:47 PM by BoGDaN »

bogdymol

• Duke
  • Legend
  • *
    • YouTube.com/bogdymol
« Reply #7 on: July 30, 2012, 10:40:26 PM »
^ Nu cred ca poti compara Vectra cu Romstrade. Vectra a facut bucatica aia de 3 km+drumul de legatura pe Centura Sibiu si s-au miscat foarte bine.
Lived, Been, Drove in: A B BG BiH CH CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IRL L M MNE P PL RO RSM S SK SLO SRB UK V
+ Hong Kong, Macau, Singapore, United Arab Emirates & United States of America
my clinched highways
My wife has just started a travel blog. Check it out here: makeitcount.blog

BoGDaN

• Ambassador
  • *
« Reply #8 on: July 30, 2012, 10:45:10 PM »
Toate viaductele de pe Valea Oltului sunt stricate si carpite cu roaba de asfalt. Cu lopata, batute cu "maiul"....romanian style by VECTRA. Bataie de joc pe bani publici. Cum vine ploaia cum dispar plombele. Intrun timp au pus si nisip.....oare nu pot face si ei o PLOMBARE care sa tina in timp?! Eu mi-am spus o parere constatata privind bataia de joc a banului public! Nu stiam de lucrarea de legatura cu A1. 
« Last Edit: July 30, 2012, 11:14:57 PM by BoGDaN »

radu24

• Junior
  • **
« Reply #9 on: August 21, 2012, 03:40:18 PM »
@Bogdan: Nu meriti deranjul.

Ionut

• Monarch
  • Legend
  • *
« Reply #10 on: August 21, 2012, 04:02:06 PM »
Radu, Ne spui si ce vedem in poza ta? ???
Stadiu la zi: Autostrăzi (A) | Drumuri Expres (DX) | Deschideri: A10 lot 3 (nov 2017?) | A10 lot 4 (dec 2017?)
Exploatare: 747,95 km A și 0 km DX | Contractați: 187,794 km A și 0 km DX | Licitație lucrări: 159,465 km A și 121,115 km DX

coco.serban

• Officer
« Reply #11 on: August 21, 2012, 05:37:19 PM »
A uitat sa scrie  :D

Cand Brasovul a inceput sa se dezvolte, in anii 50, au fost construite multe fabrici langa oras, care ulterior in anii 2000 ele au ajuns sa fie in mijlocul brasovului, asa ca au fost mutate. Aici e vb de fabrica Hidromecanica. Se va construi un hotel si un hypermarket.

sebba

• Legend
  • *
    • HTM.Ro - Hobby Tools Manufacturing
« Reply #12 on: August 21, 2012, 06:19:19 PM »
chiar au fost mutate? bravo lor in cazul asta!
sau doar au distrus productia si au inlocuit-o cu consumul?  :o
Gata! M-am saturat! Ma duc sa traiesc pe barca...

coco.serban

• Officer
« Reply #13 on: August 22, 2012, 11:35:27 AM »
O parte au fost mutate, o parte au fost distruse.

Rulmentul- se numeste azi INA,e una din cele mai mari din zona.

Lubrifim- e langa Cristian

Fabrica de suruburi si Fabrica de Scule sunt spre Covasna..

Mai sunt ceva, dar majoritatea au avut soarta "fierului vechi"

radu24

• Junior
  • **
« Reply #14 on: October 04, 2012, 12:23:49 PM »
Sediu Filarmonica Brasov(fostul Cinematograf Patria)