[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

zol21

Se pare ca s-a finalizat ev. tehnica.


alexV

Primarul, la sedinta de consiliu din 4 martie: "asteptam saptamana viitoare rezultatul licitatiei la centura metropolitana tronsonul doi"

Dintre atribuire catre unicul ofertant DIMEX et.co. fara posibilitate de contestatii, si anulare licitatie, ce credeti ca va fi ? :)

klax187

Accept invitatia sa imi dau cu presupusul si voi spune ca inclin spre o atribuire, avand in vedere ca primarul e in campanie, iar acest topic are impact foarte mare asupra mandatului sau.

Anul viitor, se poate si rezilia... cui ii mai pasa?

ovicor

Si daca atribui, semnezi contractul, ce se intampla, inafara de impact electoral?!? Ca OIL cat tupeu trebuie sa ai pentru a-l da, stiind ca ai buget ZERO ?!

StefanCelMare

Cred că au 6 luni de proiectare.
Abia în toamnă ar trebui să se vadă ceva în teren.
E OK pentru alegeri, apucă să se laude că a semnat contractul.
Ce o fi după, om vedea.
Începerea din toamnă convine teoretic și constructorului care numa bine ar cam fi spre finalul proiectului de la DX Tureni.

ovicor

Si proiectarea costa! Dar vom vedea tot mai des o decalare intre fizic si financiar. Prietenii stiu de ce!

StefanCelMare

Se pare că problema sumei imense de la exproprieri a devenit publică (odată cu 'soluția').

<<De ce nu au început lucrările pentru lărgirea DN1 la Polus (parte din proiectul centurii metropolitane? Iată de ce. Transparența trâmbițată de primarul Emil Boc se dovedește încă o dată a fi doar de fațadă. Știați că proiectul centurii intrase într-un blocaj? Nu știați, nu ne-a spus nimeni. Am aflat astăzi, de la primar, abia după ce spune că a găsit soluția de ieșire din impas.

Concret, este vorba despre exproprieri. Emil Boc a arătat că CNAIR nu a avut banii necesari pentru a trece la despăgubirea proprietarilor de imobile de pe traseul centurii.

200 de milioane de euro este suma aproximativă necesară exproprierilor pe culoarul centurii metropolitane.
,,Cei de la CNAIR au spus 'eu nu am 200 de milioane de euro ca să plătesc despăgubirile dintr-o dată, așa cum prevede legea. Eu atât am pentru toată țara, nu pot da toți banii la Cluj'. Și atunci am intrat în blocaj, el nu are bani pentru despăgubiri, eu nu pot da drumul la proiect. A trebuit să modificăm legea. Este meritul colegilor din Primărie care s-au gândit să modificăm legea, ca să nu dăm o singură decizie de expropriere, ci să dăm decizii separate, să fărâmițăm pe zone. Să plătești doar pe suprafețele pe care urmează să lucrezi", a explicat Boc.

Sigur, cei din Primărie nu s-au gândit deloc la clujenii care nu își vor putea folosi terenurile, întrucât se află pe culoarul centurii, ba mai mult, vor plăti și impozite pe ele, dar vor încasa despăgubiri cine știe când, abia peste 3-4 ani. Ei devin ,,fraierii centurii".

4 milioane de euro este suma aproximativă pentru exproprierile pentru prima parte a proiectului, lărgirea DN1 și construirea unui pasaj suprateran la viitorul spital regional.>>

https://media9.ro/centura-metropolitana-intrase-intr-un-blocaj-dar-toata-lumea-a-tacut-clujenii-condamnati-ca-plateasca-impozite-pe-terenuri-care-stiu-ca-le-vor-fi-luate/


zol21


mihaihedes

#1149
QuoteLucrările în teren pe tronsonul 1 al etapei I a centurii metropolitane ar urma să înceapă în luna mai 2024, a anunțat primarul Emil Boc. Proiectul se află ,,în faza finală a exproprierilor", potrivit edilului.

Povești, încă nu e semnat contractul, după care trebuie să constiutuie garanția de bună execuție (care nu e chiar o garanție de 2 lei) și apoi să emită ordinul de începere....undeva prin vară daca se rezolvă toate aste e super.

(nu mai știu  dacă are Autorizație de Construire că dacă nu are....mergem spre toamnă sau.....cine știe.

cu lopata....rămâne de văzut cănd vom vedea lopata.

zol21

Eu stiu ca e semnat contractul.

"Am semnat astăzi, 8 august, în Sala de sticlă a primăriei, contractul de proiectare și execuție privind realizarea tronsonului I al centurii metropolitane a municipiului – tronsonul între Cluj și Florești – în valoare de 22,4 milioane euro cu TVA. " a spus Boc

doodoo

Mai bine incepea cu un tronson care chiar ar fi contat pentru CENTURA, nu doar dpdv electoral...

Dar daca tot incepe aici la capat de Manastur, macar sa inceapa deranjul acum inainte de alegeri, daca nu va fi asa e clara treaba  :D

zol21

Avem primele expropieri pe tronson 1 - etapa I.

QuoteMinisterul Transporturilor a emis prima decizie de expropriere pentru centura metropolitană a municipiului Cluj-Napoca. Este vorba de o primă tranșă de 12 milioane lei, bani pe care îi vor primi câteva zeci de persoane fizice și mai multe societăți comerciale care au terenuri pe traseul drumului. Spre exemplu, Primărie Cluj-Napoca primește peste un milion lei, concesionarul BMW – firma Autotransilvania, actual redenumită AB IMMO CLUJ – primește jumătate de milion lei, patronul Coratim, Dumitraș Pavel, alături de alți coproprietari primesc câteva zeci de mii de lei, la fel ca și societatea Cristal Turism, care îi aparține omului de afaceri din imobiliare Vasile Salanță, compania Metro primește aproape un milion lei, iar societatea care administrează mall-ul Vivo primește câteva milioane de lei.

https://gazetadecluj.ro/au-inceput-exproprierile-pentru-centura-metropolitana-vezi-cine-ia-prima-transa-de-12-milioane-lei/