[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

dragos76

Posibil să fie acel drum de legătură marcat cu C7a pe hărțile de mai sus, care ar face legătura cu Frunzișului.

Bogdan_Cluj

A pus si Tarcea pe FB poza asta. Poate va ajuta si in discutia cu drumul de legatura (poate se refera la ceva drum de la Centura pana la oras...poate)


kumar

Se pregăteşte licitaţia privind studiul de fezabilitate pentru centura metropolitană

"Aşteptăm forma finală de validare în Sistemul Electronic de Achiziţii Publice (SEAP) pentru licitaţia care vizează studiul de fezabilitate pentru centura metropolitană a oraşului. S-a realizat procedura pentru achiziţionarea consultantului care să redacteze caietul de sarcini pentru studiul de fezabilitate, s-a şi redactat şi s-a postat pe SEAP. Termenul de 14 zile lucrătoare pentru a avea acceptul de validare expiră săptămâna aceasta, după care urmeză termenul de depunere al ofertelor, evaluarea acestora şi desemnarea câştigătorului licitaţiei", a declarat edilul Emil Boc, în cadrul matinalului Realitatea FM Cluj.

Primăria a bugetat cu 9,4 milioane de lei, din totalul estimat de 12 milioane, demersurile pentru începerea construirii centurii metropolitane. Banii sunt pregătiți pentru studiul de fezabilitate, studii urbanistice, geologice, topo, documentaţie de avizare a lucrărilor de intervenţie, proiect tehnic și detalii tehnice de execuție.

http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/se-pregateste-licitatia-privind-studiul-de-fezabilitate-pentru-centura-metropolitana--171027.html


Ionut

Niste planuri (grosiere) de ansamblu. Multumim vrabiutei! Se intelege totusi destul de bine ce se vrea cu investitia asta. Asteptam sa inaintam cu studiile ca sa vedem si planuri de detaliu.










dragos76

Eu unul nu înțeleg care se vrea soluția pentru ocolirea Gilăului de către cei care merg pe DN1 (prima planșă).

Bogdan_Cluj

^
Pai e simplu:
- daca mergi dinspre Huedin (stanga) pe DN1 (portocaliu), te urci pe drumul ocolitor (rosu) care da in autostrada A3 (verde), portiunea terminata (muzeu) de UMB. Mergi pe ea ori la stanga-sus pe A3 (verde) catre Nadaselu-Zalau, ori spre dreapta-jos spre Turda tot pe A3 (verde) ori continui spre Cluj pe centura Floresti Nord, parte a Centurii Metropolitane (rosu). Sau te dai jos la nodul A3 din Gilau.
In orice caz, ai evitat drumul prin satul Gilau.

KenyaSong

Aşadar vor să mai adauge două (semi-)noduri pe Gilău-Nădăşelu ?
Par foarte apropiate

mihaihedes

Pare foarte complicată. Dacă fac o grămadă de legături va funcționa mai degrabă că o stradă nu că o centura . Poate era mai ok să aibă lagături la Gilau, A3, Cora, Feleac, Traian Vuia și Bulevardul Muncii. Dacă poți intra de pe toate străduțele pe ea nu va avea rol de centură.

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5000 folosind Tapatalk


voicul

E spatiu acolo sa se lege de A3 ... si macar cu 1 nod? Oare cat o sa coste un nod acolo (ca sunt doar dealuri si hauri in zona).

transporter

Totusi nu stiu cine a facut plansele dar par gresite pe alocuri. Spre exemplu plansa 3, drumul de legatura albastru cel mai de jos, care e parte a drumului de ocolire de sud al Florestiului este trasat gresit in plansa. Spun asta pentru ca acel drum va "intepa" drumul Sf. Ion pe sectiunea cuprinsa intre capat Manastur si restaurantul Roata. In plansa el se racordeaza la acest drum dupa restaurantul Roata. De asemenea tot in plansa aceea mai este un sector albastru reprezentat care iese in dreptul depoului de troleibuze. Asa ceva din cate stiu nu este in planul "centurii de sud" a Florestiului plus nici nu ar fi posibil pe unde e trasat pentru ca sunt blocuri acolo.

Bogdan_Cluj

Drumul la care te uiti tu (cel mai de jos) este altul, unul nou, care inca nu exista in teren.

Cel care se construieste azi, nu apare pe harta, este intre cel descris de tine si urmatorul drum albastru mai sus pe harta. Acela albastru, al doilea, este o imbunatatire a ceea ce avem acum in lucru in teren. Adica din spatele Polusului nu mai cotesti si te intepi in Sf.Ioan (poza aici) mai la sud, ci urci (probabil viaduct) direct in Bucium. Cel putin asa e desenat pe plansa nr 3, si stiu ca initial drumul care acum e in lucru asa era planificat, doar ca intre timp l-au facut "mai simplu/ieftin".

transporter

Asa cum zici are sens, insa chiar vom avea acolo 3 variante de iesire in Manastur/Sf. Ion ? Eu ma indoiesc.

Europiu

Quote from: KenyaSong on April 13, 2018, 03:25:37 PM
Aşadar vor să mai adauge două (semi-)noduri pe Gilău-Nădăşelu ?
Par foarte apropiate

Mi se pare o imensa porcarie sa iei 1-2 km dintr-o autostrada gandita ca tranzit si sa-i transformi ca parte integranta a unei centuri. Adica toti utilizatorii de A3 (fie spre nord, fie spre sud) vor trebui sa se lupte, la ore de varf, cu traficul de ocolire al Clujului? Legatura centura-A3, da. Dar nu "1 km de centura=A3". Sa speram ca rezultatul SF-ului va fi bine gandit.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).