Author Topic: [BV] Infrastructura rutiera  (Read 34409 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lupu.irimie

• Junior
  • **
Re: [BV] Infrastructura rutiera
« Reply #120 on: April 19, 2017, 04:25:03 PM »
Oare in loc sa puna fel si fel de "artilugii" tehnice, nu este mai simplu sa faci o trecere de pietoni suprainaltata!?
Cui ii va mai arde sa vina cu 70-80km/h si sa dea intr-o trecere de pietoni care are un 15-20 cm in plus fata de nivelul soselei!?
Cost minim, eficienta maxima!

P.S. Spania este plina de asemenea treceri de pietoni! Te crezi Schumacher lasi masina in trecerea de pietoni. Vrei sa ramai cu masina!? Maxim un 30 km/h sa treci peste "zebra" si este ok!
"Only the shadows know"  - daca, si cand o sa avem infrastructura!

RaduC

• Officer
« Reply #121 on: April 20, 2017, 12:09:29 AM »
Nu e nevoie sa mergi pana in Spania. La Targu Mures au prins foarte bine aceste rampe la trecerile de pietoni.
« Last Edit: April 20, 2017, 12:18:53 AM by RaduC »

Dan027

• Ambassador
  • *
« Reply #122 on: April 20, 2017, 12:19:58 AM »
Mie personal nu imi plac bumperele alea. :(

Pana de curand eram fan intersectii denivelate si pasarele pietonale, dar si alea trebuie facute cu cap.

dr4qul4

• Legend
  • *
« Reply #123 on: April 20, 2017, 12:22:21 AM »
avem si in Bucuresti 2 (cel putin), muuult mai înalte. Practice, durabile, blande cu suspensia dar....prost semnalizate.
Un asemenea obstacol trebuie marcat si semnalizat corespunzator altfel cei care vor zbura pe acolo se pot infige in pietonii de pe trotuar.
My plan:  Prioritate 0: DNCB. 1. A1  2. A10  3. A3 TgMures-Nadaselu+Suplacu-Bors  4. A7-8 Ploiesti - Iasi 5. A12 7. CoBra

voicul

• Hero
  • *
« Reply #124 on: April 20, 2017, 12:39:13 AM »
Mie aceste rampe mi se par luxul si opulenta absoluta a primarilor si drumarilor.

La cat de rupte sunt drumurile si strazile (nu vorbim aici de zecile de km de pamant!) sa mai pui asa ceva ...? In 95% din cazuri sunt bani aruncati pe fereastra.
Groapa - care se face natural si pe moka - e rampa absoluta in Romania.
Bucuresti - infrastructura special creata pentru statul in trafic.

lupu.irimie

• Junior
  • **
« Reply #125 on: April 20, 2017, 06:24:53 PM »
Este foarte simplu de semnalizat! Este ieftin de facut, si durabilitatea este extrem de ridicata!
@RaduC: Nu am stiut ca au aparut si la Tg. Mures. Am multi ani de cand nu am mai ajuns pe acolo!

Ia uite ce spune legislatia> "Denivelare pentru limitarea vitezei
Indicatorul rutier se întâlnește în zonele cu școli, grădinițe, treceri pentru pietoni, sectoare de drum îngustate. Conducătorul auto este obligat să reducă viteza până la 30 km/h în localități și 50 km/h în afara acestora."
Si argumentul de genul "ne rupem masinile" nu tine! Daca esti bizon, asa iti trebuie!

dr4qul4

• Legend
  • *
« Reply #126 on: April 20, 2017, 07:00:06 PM »
Dar ce zici de una fara semn de denivelare? Ok, avem indicatoare de trecere ascunse in copaci, dar marcaj din parti. Iar la 30 km/h acolo vei decola.
My plan:  Prioritate 0: DNCB. 1. A1  2. A10  3. A3 TgMures-Nadaselu+Suplacu-Bors  4. A7-8 Ploiesti - Iasi 5. A12 7. CoBra

lupu.irimie

• Junior
  • **
« Reply #127 on: April 21, 2017, 01:15:44 AM »
Dar ce zici de una fara semn de denivelare? Ok, avem indicatoare de trecere ascunse in copaci, dar marcaj din parti. Iar la 30 km/h acolo vei decola.

Eu iti pot garanta ca daca sumt bine facute, la 30km/h, daca stii cum sa le abordezi, nu ai sa decolezi, si nici nu au sa sufere amortizoarele de la masina ;) ;) ;)
"Ma lupt" cu ele zilnic, pe "aciurlea" pe unde domiciliez si lucrez actualmente!

Este o masura relativ ieftina de implementat pentru a salva vietiile pietonilor! Pe aici, daca nu ai dat prioritate la pietoni risti sa ramai pedestru vre-un an!
@dr4qul4, vrei sa imi spui ca pe aleea aia mergi cu mai mult de 25-30km/h??? :o :o :o
Cineva spune o data ca "Educatia se face cu bata"!!!
« Last Edit: April 21, 2017, 01:20:53 AM by lupu.irimie »

4est

• Junior
  • **
« Reply #128 on: April 21, 2017, 08:52:16 AM »
Eu trebuie sa trec peste ele cu treapta 1, adică circa 10 kmph. Desigur cu o masina cu suspensii mai moi poți trece peste ele mai ușor

dr4qul4

• Legend
  • *
« Reply #129 on: April 21, 2017, 02:08:36 PM »
Daca stii cum sa le abordezi.
Dar daca nu stii ca exista asa ceva, oare cum ai putea stii cum sa le abordezi?
Mie imi plac, dar le-as fi vrut semnalizate corespunzator.

4est

• Junior
  • **
« Reply #130 on: April 21, 2017, 06:12:59 PM »
Sunt discriminatorii pe invers :
O masina cu suspensii meu tari trebuie sa reducă complet viteza
O masina cu suspensii varza sau moi de la mama ei nu trebuie sa reducă prea mult

Dar la nevoie, în caz de urgenta, tocmai masina cu suspensii moi este mai periculoasă pentru ca distanta de frânare este mai mare și stabilitatea mai proasta

Ați văzut vreodată cum trece o Dacia 1310 peste săritoare? Nici nu ia piciorul de pe accelerație. Nici nu simte mașina peste ce a trecut

stangabriel

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #131 on: April 24, 2017, 09:38:23 AM »
Mai este in plan modificarea intersectiei de la Darste? Parca era vorba dupa finalizarea Centurii.

pasadia

• Knight
  • Legend
  • *
« Reply #132 on: April 24, 2017, 03:20:31 PM »
Daca te referi la modificarile de aici, atunci imi e greu sa cred ca se vor mai intampla. Principalii beneficiari ar fi sacelenii, proprietarii de drumuri sunt CNAIR, proprietarii de teren sunt intr-un vechi conflict (naiba stie daca a mai fost rezolvat in instanta)...

Oricum de acum 3 ani nu s-a mai auzit nimic despre asta. Nu cred ca intereseaza cu adevarat pe nimeni si sincer sa fiu nici nu vad ce beneficiu ar putea aduce. Din punctul meu de vedere acea centura a Sacele-ului, acel debut de DN1A, e extrem de prost facut (foarte ingust, printre multe proprietati, etc...). Solutia ar fi o reala centura pentru Sacele care sa ocoleasca localitatea pe la nord si sa se intepe in noul tronson al centurii Brasov deschis anul trecut. In genul asta:

cu negru noua centura, cu galben drumurile existente, cu rosu spre est centura noua (spre vest ar fi o continuare a ei spre Brasov).

Intersectia, gandita astfel incat sa nu existe conflicte de trafic si sa permita transferul traficului in 5 directii diferite:

Rezultatul final ar fi asta:

myid

• Senior
    • Construim Romania
« Reply #133 on: May 26, 2017, 04:27:00 PM »
http://www.bzb.ro/stire/primaria-a-deschis-astazi-parcarea-de-tranzit-catre-poiana-brasov-a112217

vad ca de tabla si stalpi ieftini de fier nu putem scapa :(  >:(

Sunt foarte curios cata lume o sa o foloseasca la iarna. Foarte curios

1
5
4
3
2

dumbravaandrei

• Hero
  • *
« Reply #134 on: May 26, 2017, 08:00:56 PM »
Eu zic ca o sa fie plina in sezonul de ski... erau zile cand urcam in Poiana si imi lasam masina la Caprioara si de acolo luam autobuzul pana la partie pentru ca pana acolo erau lasate masinile pe marginea strazii...
Daca ar pune si transbordarea gratuita (ma rog, pe baza tichetului de parcare) pentru cei ce-si lasa masinile acolo, ar fi cu adevarat folosita.
Nadlac - Munchen - 8 ore, legal (900 Km) | Brasov - Nadlac - 6 ore, Ilegal (470 Km)
Satu Mare  - Munchen - 11 ore, legal (1100 Km) | Satu Mare - Iasi - 9 ore, Ilegal (500 km)
Brasov - Mangalia - 4,5 ore, legal (430 Km) | Brasov - Dorohoi - 7 ore, Ilegal (380 km)
Infrastructura, frati si surori!