News:

.

Main Menu

Prin Croația

Started by user201, October 14, 2012, 03:16:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

Dacă aveți drum spre Zadar anul acesta, veți vedea în drum spre destinație și zona cu tuneluri de la Sveti Rok. Câteva poze din 2016:

Tunelul principal are o lungime de 5681 metrii, după cum se vede în poză:





Distanțele față de capete marcate în interiorul tunelului, în apropierea fiecărei zone importante de refugiu:



În afara tunelului principal, există în imediata apropiere o serie de tuneluri secundare:
1. Ledenik de 752 m







2. Bristovac de 644m:





3. Celinka, un pitic de 220 m:




user201

Peisaj frumos și în afara tunelelor:







În poza de mai jos, în partea de sus groapa ce se vede e unul din tunelurile prin care am trecut:



Un viaduct văzut din depărtare:



Marea jos:



Un CIC și porțile de ieșire:


user201

Că tot veni vorba despre orașul Zadar, câteva imagini din zona portului de lângă orașul vechi:












user201

În așteptarea apusului în zona unei orgi de lumini:



sau pe un vapor:


sau lângă un mic far:


Apusul vine încet-încet. Într-un prospect turistic al orașului scria că acest apus a fost considerat cel mai frumos din lume de către celebrul regizor Alfred Hitchcock:





Orga de lumini după lăsarea întunericului:





user201

Seara pe faleză, în zona orașului vechi:





Zidurile orașului vechi Venețian sun luminate frumos:








Cu puțin noroc poți ajunge la un concert gratuit în aer liber susținut de filarmonica locală:



Anonymity

Salut,

@user201 Mersi mult de info.

O sa plec si eu spre Croatia in vacanta folosind probabil traseul acesta:

https://tinyurl.com/ybjxrrbx

O sa fim cazati in Primosten si ne propunem sa vedem parcurile Plitvice, Krka, dar si Dubrovnik daca ajungem. As aprecia daca ma puteti ajuta cu niste informatii din experientele voastre:

- Aveti vreun obiectiv turistic 'must see' in zona pe care sa il recomandati?
- De la ce lant de benzinarii ati alimentat in Croatia? Dintr-o privire scurta pe gmaps nu vad ceva cunoscut in afara de Lukoil.
- Se poate plati in general cu cardul/euro sau trebuie sa schimbam kuna direct din Ungaria?
- Eventuale lucruri la care sa fim atenti la granita Romania-Ungaria si Ungaria-Croatia?

Oricare alte informatii legat de traseu sau orice altceva ar fi foarte binevenite.

Multumesc

yetiman

Au trecut cativa ani de cand am fost in Croatia, dar nu poate sa fie decat mai bine acum.

1. Sa-ti planifici timp destul pentru Plitvice. E mult de umblat si de vazut dar merita. Minim o zi intreaga.
2. Nu mai stiu de unde am alimentat, dar nu e nici o problema.
3. N-am schimbat in Kuna. Am platit cu cardul sau am scos Kuna de la bancomate. Sa nu schimbi la granita. Ca peste tot, e cel mai prost curs posibil.
4. Nu exista nimic deosebit la granita. Toti suntem in UE, asa ca sunt controale minimale. Evident trebuie sa respecti regulile generale (bani cash, tigari, bauturi - au limita)
5. Gasesti informatii oficiale pe site MAE
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

dragos76

Taxa de autostradă o poți plăti și în Euro, dar restul îl vei primi în kune. Totuși, recomand să plătești direct cu cardul, noi am fost "înțepați" și ne-a dat restul mai puțin decât trebuia.

Anonymity

Multumesc pentru recomandari!  :D

dr4qul4

Eu am fost 2 ani, dar prin Belgrad (iesire pe la DTS). Am fost in Krk dar cu oprire la Plitvice.
Am alimentat de la toti. Am platit si in Euro la restaurante desi primeam restul in kuna si ma cam ardeau la curs.
Iti recomand sa faci o pauza si in Zagreb. Poate chiar o zi intreaga.

Din ce vad, traseul tau nu trece pe la Plitvice.. Ocolul este drestul de mare. Dar se merita inzecit. Minim 1 zi acolo.
Iti recomand sa iesi pe autostrada la Karlovac si sa mergi pe DN1, dar e foarte aglomerat, ceva gen valea oltului, dar drum cam de munte.... Verifica maps-ul si stirile. Drumurile secundare intre Plivice si Autostrada sunt foarte virajate. Urca destul de mult. Merg prin padure si mai mult prin pustietate. In plus, sunt incendii de vegetatie in zona (1 drum chiar era inchis0).

Si inca ceva....taxele de autostrada sunt destul de mari, iar la statiile de taxare vei intalni cozi. Bine ca nu o iei prin Serbia...Am stat 5 ore la vama ca asa e in sezon...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

user201

Aș mai adăuga că DN-ul de la Zadar până sub Split merge foarte mult pe lângă mare și oferă peisaje foarte frumoase, dar trece prin multe localități, deci pot apărea ambuteiaje serioase la numite ore, sau se poate circula foarte foarte încet. Oricum în zona Dubrovnik altă soluție decât DN nu ai.

P.S. Răspund așa de târziu pentru că am fost și eu plecat o perioadă.

P.P.S Văd că și hostingul ăsta pentru imagini e "rezolvat" și acum chiar încep să mă simt ca meșterul Manole.