News:

.

Main Menu

Belgrad

Started by iuli, May 12, 2012, 10:17:15 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Primele poze sunt din 8 mai 2012:

Intrare in Belgrad dinspre Pancevo:












Arena Beograd, a doua sala polivalenta ca marime din Europa (scuze de calitate dar sunt facute din masina, am sa repun poze mult mai calitatative cu ea)






-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Usce Shopping Centar








Sava:




In fundal se vede Dunarea. Aici Sava se varsa in Dunare:


Stari Grad, cetatea Belgradului:






-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Tu imi faci concurenta?  :spam:

Faine poze :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli


Graffiti pe un perete care este protejat. Este de fapt o opera de arta a unui artist (parca italian) si care face parte dintr-o expozitie in aer liber.




Bulevardul Kneza Mihaila, un bulevard pietonal pe care se afla cele mai de lux magazine, cele mai importante facultati si sediile multor companii:


In stanga se afla Institutul de Matematica a Universitatii Sarbe din Belgrad:


Academia Sarba de Arte si Stiinte:


Punctul Zero:












-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Quote from: bogdymol on May 12, 2012, 10:25:32 AM
Tu imi faci concurenta?  :spam:

Faine poze :)

:D Am fost de mai multe ori prin Belgrad si am mai multe poze din mult mai multe locuri si am zis sa impartasim si la altii. Poate le dam idei de vizitat...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli




Pe podul Brankov spre Usce si Novi Beograd:






Se vad pe Sava celelalte trei poduri: Stari Savski, Most (pe care am mers eu, se vede din filmare, e de fapt autostrada urbana) si Ada


Pista de ciclism pe malul Savei:


Lift DOAR pentru ciclisti de pe podul Brankov pentru a ajunge pe pista:


Belgradul vechi:


Cupola din dreapta este de fapt Catedrala Ortodoxa:


Statie de alimentare pentru barci pe Sava:


Podul Stari Savski:




Sala de sport:


Bonus:

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Quote from: iuli on May 12, 2012, 10:45:55 AM
Pista de ciclism pe malul Savei:

M-am plimbat si eu pe acolo. Asa ceva mi-ar placea daca am avea si noi! Pista aia de ciclisti chiar era facuta asa cum trebuie.

Quote from: iuli on May 12, 2012, 10:45:55 AM
Lift DOAR pentru ciclisti de pe podul Brankov pentru a ajunge pe pista:

E DOAR pentru ciclisti? :D Ca eu am urcat cu el (si au mai urcat si altii)... pentru ca n-am vazut (sau n-am stiut) alternativa pentru pietoni.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Scrie clar in engleza ca e pentru ciclisti :P Alternativa de coborat rapid nu este decat sa mergi in capatul podului, dar mi se pare mai ok ca nu mai trebuie apoi sa urc, ca orasul de fapt e pe deal ;)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Acum poze ceva mai vechi, de acum 3 ani.

Aceasta cladire e vopsita, partea dinspre strada nu are geamuri si s-au gandit sa ii dea o fatada umana. Din cate imi aduc aminte e o fosta fabricuta interbelica, dar nu mai sunt sigur.











Pe aceasi strada:




Muzeul National:





-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Quote from: iuli on May 12, 2012, 10:59:34 AM
Scrie clar in engleza ca e pentru ciclisti :P Alternativa de coborat rapid nu este decat sa mergi in capatul podului, dar mi se pare mai ok ca nu mai trebuie apoi sa urc, ca orasul de fapt e pe deal ;)

Da, am vazut semnul care zicea ca e doar pt ciclisti dupa ce am coborat din lift, sus pe pod :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Din nou bulevardul pietonal, asa cum arata acum 3 ani:












-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Quote from: bogdymol on May 12, 2012, 11:08:35 AM
Da, am vazut semnul care zicea ca e doar pt ciclisti dupa ce am coborat din lift, sus pe pod :D

Aaa... deci tu de fapt vroiai sa urci... Atunci te inteleg, credeam ca de fapt vroiai sa cobori si nu inteleg de ce ai fi facut asta  :D
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Kalemegdan care este de fapt cetatea Belgradului aflat exact la afluenta dintre Sava si Dunare.







Podurile peste Sava:












Novi Beograd:


-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

valexandru

@iuli
Foarte faine pozele! :cheers:
Bulevardul ala cu 2 benzi+1 pt autobuze pe sens mi se pare genial!
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

iuli

Si mie imi place ideea. In general nu se prea intra pe banda aia decat cativa smecheri care sunt si la noi. De fapt, daca ma gandesc bine la noi ar fi mereu plina banda respectiva  >:(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog