Timișoara - Belgrad și retur, cu mașina (Aprilie 2012)

Started by bogdymol, May 11, 2012, 03:10:58 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Muzeul din cate stiu eu e chiar la aeroport. Cum iesi pe autostrada din Belgrad spre Novi Sad. Right?

Pasajul ala pe sub calea ferata de langa terenurile de tenis imi da fiori. Cand am trecut prima oara pe sub el mi-a stat inima in loc. Parca in capatul strazii pe dreapta este Liceul de Aviatie de unde am postat eu poze si apoi e Gradina Zoologica. BTW, ai vizitat-o?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Da iuli, muzeul e chiar langa aeroport. Se vede si pe harta.

Pasajul ala pe sub calea ferata pe mine nu m-a deranjat cu nimic (poate si pentru ca nu a trecut nici un tren pe acolo in acel moment). Da, in capatul strazii era un liceu cu un avion in curte (banuiesc ca e liceul de Aviatie), si tot in zona aceea e si Gradina Zoologica (pe care am vizitat-o, dar nici nu se compara cu cele din Praga sau Budapesta care sunt mult mai frumoase).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Am pus poze cu avionul la mine in topic.
Zoo intr-adevar nu e la fel de impresionanta ca cele din Budapesta sau Viena (pe cea din Praga nu am vizitat-o, inca) dar mi-a placut mai ales ca recreere de cateva ore.
La pasaj nu m-am referit atat la tren cat la spatiul acela ingust pentru pietoni si masinile care veneau cu viteza si era un miros de urina... brr...  :puke:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Quote from: iuli on May 12, 2012, 11:08:35 PM
La pasaj nu m-am referit atat la tren cat la spatiul acela ingust pentru pietoni si masinile care veneau cu viteza si era un miros de urina... brr...  :puke:

Pasajul era intradevar ingust, dar nu se mergea cu viteaza prea mare acolo. Legat de mirosuri... eu n-am simtit nimic. Poate l-au igienizat pentru ca se stia ca vor trece multi straini pe acolo pentru turneul de tenis.

-----------------------------------------------------------------------------

Alta runde de poze.

Plimbare pe malul râului Sava (nu Ada ionut :D) si pe malul Dunarii:



In zona era o pista faina de biciclete:







Fortareata:



Vechiul port de pe Sava transformat acum in zona de promenada si pista de biciclete. Se poate vedea si podul Brankov:



Pista de biciclete de-a lungul Dunarii:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Podul Brankov peste Sava:



Liftul pentru ciclisti de care zicea iuli:



Vedere de pe pod:







:) :) :)

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Strada pietonala Kneza Mihaila:





iuli zicea de ceva universitate de matematica. Tot in zona aia era ceva expozitie legata de matematica, dar tot ce scria era in sârbă :(



*E bine de stiut ca intrarea era libera, nu ca la :D

Distributia Gauss:



Biciclete cu roti patrate:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Poze de la finala turneului de tenis Serbia Open.







Prima finala a fost cea la dublu:

Jonathan Erlich si Andy Ram
vs.
Martin Emmrich si Andreas Siljestrom
4-6, 6-2, 10-6





Nu au fost atat de multi spectatori ca si anul trecut...





Finala la simplu:

Andreas Seppi
vs.
Benoit Paire
6-3, 6-2



Numarul de spectatori a fost mai mare la finala la simplu



Ceremonia:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

valexandru

@bogdymol
Doar 665 km de mers cu bicicleta? Cam scurt!
Cat de lunga e pista de biciclete?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

bogdymol

Pozele de pe podul Ada peste râul Sava din Belgrad sunt mai slab calitative pentru ca am avut timp sa ma duc acolo doar seara, dupa lasarea intunericului si sunt facute doar din miscare pentru ca nu am putut sa gasesc nici un loc de parcare in zona ca sa fac niste poze decente. In plus, receptionista de la hotel m-a avertizat sa nu ies seara din hotel pentru ca a fost ziua alegerilor, iar dupa inchiderea urnelor (adica seara) va fi ceva actiune in oras...

In orice caz, podul este unul spectaculos. E unul din cele mai faine pe care am condus vreodata.







Si intoarcerea tot pe pod...






Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Superb!!! Cu siguranta va intra in viitorul meu itinerariu.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Continuam seria de poze...

In dimineata urmatoare am vrut sa conduc pe toata centura de sud a Belgradului, pe aceasta ruta (google maps nu recunoaste bucatica noua din centura, dar intre B si C as fi mers pe ruta directa). Din pacate am observat ca traficul era destul de nasol asa ca traseul meu a fost acesta (din nou, intre B si C e ruta directa).

E-75 langa Belgrad, spre Novi Sad:





In fata e iesirea Batajnica:



Am iesit pe aici gandindu-ma ca voi avea posibilitatea sa intru pe centura spre Belgrad-sud...



Din pacate aici inca e santier + un mic ambuteiaj...





Asta e E-75 spre Novi Sad:



Din pacate nu am putut intra pe noua centura pe aici, asa ca a trebuit sa fac acest ocol:



Inapoi pe autostrada...



Un pasaj care arata ca a fost inceput acum multi ani, dar abandonat intre timp...



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Pe E-75 dinspre Novi Sad spre noua centura a Belgradului erau niste limitari de viteza datorita santierului existent la iesirea Batajnica:



Autostrada se restrange la o banda pe sens aici:











De aici incepe noua centura (deschisa cu 3-4 zile inainte sa ajung eu pe ea):

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Pe nould viaduct al centurii, langa Batajnica, inca half-profile:





Autostrada devine full-profile de acum incolo:



Vremea a fost oribila pentru poze. A plouat destul de tare...



Dupa cum vedeti, autostrada e deschisa in stil Românesc (si ei au avut alegeri chiar cu 2-3 zile dupa deschidere / cu o zi inainte sa fac eu pozele astea).



Inca o dovada ca autostrada nu e inca finalizata:



Intersectia de autostrazi Dobanovci e in fata...
(lumina era cam ciudata pentru poze)

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol





Am iesit aici spre Belgrad pentru ca am vrut sa mai vizitez ceva din oras, nu doar sa conduc cateva ore pe centura de sud care parea a fi aglomerata...









Pe E-70 Zagreb - Belgrad, inaintea intrarii in Belgrad:


Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Inca cateva poze de pe autostrada urbana E-75...





Pe podul Gazela:





La Sud de podul Gazela autostrada arata destul de veche...











Si intoarcerea inapoi...



Aceasta intrare pe autostrada e cea mai stransa intalnita de mine vreodata:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele