Timișoara - Belgrad și retur, cu mașina (Aprilie 2012)

Started by bogdymol, May 11, 2012, 03:10:58 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Quote from: valexandru on May 11, 2012, 10:25:47 PM
@bogdymol Foarte faine pozele :cheers:
Cam din cati in cati metri erau semafoare?

Vezi in filmarea mea cam cum e cu semafoarele:


Ce nu mi-a placut e ca semafoarele pentru viraj la stanga sau dreapta tin in jur de 10 secunde, daca apuca sa treaca maxim 2 masini e bine!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Quote from: bogdymol on May 12, 2012, 12:37:10 AM
^ Pe forumul sârbesc de pe SSC au zis ca acea cladire era a Ministerului Apararii din vremea aceea si din aceasta cauza a fost bombardata.

O sa mai pun si poze de dinauntru de la muzeu. Eu zic ca merita vizitat.

Asa e inseamna... Eu am zis doar din amintire ce e. Nu am reusit niciodata sa fasesc un loc de oprit prin zona astfel incat sa vizitez parcul de langa Parlament si zona aceea. Am vizitat doar Stari Grad (cetatea) si centrul vechi pe langa micile plimbari prin Novi Beograd.
Maine am sa pun si eu colectia mea din Belgrad de poze.  8)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Super faine pozele! Arata bine Belgradul, mai ales la 13 ani de la razboi... Ai poze si cu noul pod hobanat peste Ada? Sau ce rau e acela, parca Ada. Ca o impresie personala pana acum, din ce vad din poze, Bucurestiul arata mai bine, dar la noi nu era razboi acum 13 ani, e drept. Mi se pare mai fresh la noi. Dar cred ca mai ai poze si din Belgrad. Cladiri noi, moderne? Hai ca mai bine tac, n-am rabdare.

:D

bogdymol

Am 2 poze clare cu Podul Ada peste raul Sava :D Am trecut pe acolo seara, dupa ce s-a lasat intunericul, si a fost cam greu de facut poze din miscare (nu am putut gasi nici un loc de parcare in zona podului pentru a opri sa fac cateva poze mai reusite).

O sa mai pun poze si din Belgrad :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

valexandru

#19
@iuli
1:08  :wtf:
Mersi de ajutor :)
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

iuli

Cu placere!
Asa e prin Serbia... Mare atentie la soferi care sunt mult mai nebuni decat la noi! Cu cat mergi mai la sud de Belgrad e mai mare show-ul.
Ma mir ca nimeni nu a vazut la 4:03 cum marcau pe sosea gaurile. Daca eram furat de peisaj luam 3 sarbi in bot. Fara niciun marcaj prealabil pe banda ei stateau si vopseau pe mijlocul drumului gropile...  >:(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

valexandru

@iuli Mamaaa ce de gropi!! Na ca se mai intampla si la altii nu numai la noi!
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

iuli

Nu e chiar asa de rau precum pare, adica de fapt nu sunt gropi ci mai degraba asfalt putin sarit sau denivelat. Probabil le marcau pentru a urma sa le carpeasca. Drumul ala este o idee de autostrada construita pe vremuri pe cand la noi inca se mergea cu caruta, deci baza e cam degradata si asfaltul nu unul din cele mai bune, dar la viteza de 80-100 cat e limitat pe acolo mergi fara sa simti mai nimic.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

valexandru

Daca nu e asa de rau precum pare atunci e bine. Cat despre faptul ca sarbii aia marcau gropile (sau ce or fi fost) fara vreo masura de siguranta, de! Se mai intampla si la altii nu numai la noi!
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

bogdymol

Continuam cu poze de la Muzeul Aviatiei din Belgrad. Din pacate am observat ca langa fiecare avion erau trecute cateva date despre acestea, dar numai in limba sârbă (cu mici exceptii). Avioanele din exteriorul cladirii muzeului erau destul de vechi si ruginite, dar cele din interior, cu toate ca erau tot vechi, aratau ingrijite.

Un avion Sud SE-210 Caravelle VI-N ce a apartinut companiei JAT:



Poze din interior:





Avioanele erau dispuse pe 2 niveluri. La parter erau pe podea, iar cele de la etaj erau atârnate cu cabluri de tavan:





Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Si cateva avioane/rachete doborate de sarbi in timpul razboiului din 1999:







Singurul avion Stealth F-117 care a fost doborat vreodata:



Cabina:







Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Alte avioane:













O macheta a aeroportului din Belgrad:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol



Dupa cum spuneam, avioanele din exteriorul cladirii sunt cam ruginite...









Astea sunt toate pozele de la Muzeul Aviatiei.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

valexandru

@bogdymol Faine poze! Cam pe unde e muzeul in Belgrad?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

bogdymol

Drumul de la Aeroport la terenurile de tenis unde s-a desfasurat turneul Serbia Open.

Spre stanga e semnalizat Zagreb:



Si chiar inainte de intersectie semnalizeaza Sid:



O masina de politie cu numere ciudate pe drumul spre centru:





Prima iesire dupa podul Gazela:





Un scurt tunel in Belgrad:





Pasajul care duce la terenurile de tenis:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele