Timișoara - Belgrad și retur, cu mașina (Aprilie 2012)

Started by bogdymol, May 11, 2012, 03:10:58 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdymol

Primul jurnal de calatorie din aceasta sectiune il incep eu cu drumul facut intre Timisoara si Belgrad. Voi posta poze de pe drum, atat de la dus, cat si de la intoarcere, iar cand voi avea timp voi pune si filmuletele de pe drum. In plus, voi adauga aici si poze din Belgrad ca sa aveti si voi motiv sa vizitati acest oras :)

Prima parte e cu pozele de pe DN59 Timisoara - vama Stamora Moravita.

Dupa iesirea din Timisoara:



Soseaua e excelenta aici:





Pana la Deta drumul e destul de vechi si de peticit, dar se poate circula in siguranta fara nici o problema (nu sunt gropi):



La intoarcere era sa ma prinda radarul la coborarea de pe acest pasaj cu 70 50 km/h :D



Intersectia cu DN58B spre Resita:



Centura Deta arata bine. Drumul e lat, dar am observat ca cei care au construit-o au cam uitat de suprainaltare in vreo 2 curbe:



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Ne apropiem de Moravita:



Vama Stamora Moravita e in fata:



In vamă nu am facut poze pentru ca a zis iuli ca nu-i voie :)
























:oops:

Punctul de trecere a frontierei din partea Romaneasca:



Semnul de intrare in Serbia (intre cele 2 puncte de trecere) :welcome:



Punctul de trecere Sârbesc:



Serbia :)

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Drumul prin Serbia...

Dupa vama drumul este 2+1 (in cazul in care se fac cozi):



Fauna locala:



In fata e Vrsac:





In Vrsac:



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Dupa Vrsac drumul e bun, dar sunt destul de multe sate in care trebuie sa mergi incet. In plus, DN-urile lor sunt limitate la 80 km/h...



Unele semne sunt cu Pancevo, altele cu Belgrad. As fi preferat sa fie toate doar cu Belgrad pentru ca asta e orasul principal:











Intrarea in Pancevo:



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Intrarea pe acest semi-drum express in Pancevo:











Inainte sa plec eram fericit ca intre Pancevo si Belgrad e drum expres. Ma asteptam la limita de 100 km/h, dar a fost doar 80 km/h.





Din pacate, dupa Pancevo drumul a fost cu limitare la 60 km/h si cu o gramada de semafoare :(



Intrarea in Belgrad:



In fata e podul peste Dunare:









S-ar putea sa continui cu pozele spre seara :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Vad ca prin Varset ai mers prin centru, era si varianta putin ocolitoare.
Prin afara limita e de 100, eu am mers aproape de 110. Atentie ca sunt multe camere radar cu panouri solare in afara localitatii. In localitati limita e de 60, mergeam cu 65 maxim dar mi se parea foarte repede fiind obisnuit cu cei 50 de la noi.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Limitarea de 60 de la Pancevo are logica pentru ca semafoarele sunt sincronizate, se vede si la mine in filmare. De obicei se sta cu radarul pe portiunea asta. Cand am venit de la concertul Guns'n Roses m-au prins cu radarul cand veneam de pe podul de peste Dunare unde limitarea e de 50. Bad luck!  :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

In Vrset am mers prin centura pentru ca am cautat o casa de schimb valutar. Era Duminica dimineata, ora aprox. 7, asa ca totul era inchis. Pana la urma am scos de la un bancomat niste bani. La intoarcere am luat-o pe varianta cealalta.

Prin afara localitatii limita e de 80 la ei, iar eu am mers cam cu 100, iar in localitate cam cu 60. La noi 110+(65-70). N-am stiut de radare, cu toate ca am vazut panouri solare pe acolo :D

Stiu ca sunt sincronizate semafoarele intre Belgrad si Pancevo, dar puteau sa le sincronizeze la 70-80 pentru ca drumul permite linistit aceasta viteza (2 benzi pe sens + banda speciala pentru transportul in comun).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Un inceput de reportaj super! :cheers:

Am o intrebare/nelamurire: mi se pare doar mie sau arata a vechi? Nu peste tot, insa sunt multe zone din pozele de mai sus care-mi dau senzatia de vechi-de-20-de-ani si nu intr-un sens bun. Mi se pare?

bogdymol

Sunt multe locuri prin Serbia/Belgrad care arata vechi, dar sa sa stii ca sunt functionale asa cum sunt. Eu am ramas placut surprins de cum arata tara la prima mea vizita in Serbia (prima vizita = week-endul trecut). Nu au nimic deosebit, doar ca totul arata cat de cat "normal".
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

valexandru

@bogdymol Foarte faine pozele :cheers:
Cam din cati in cati metri erau semafoare?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

bogdymol

Cateva poze cu strazile din Belgrad...





O cladire care pare sa fi fost bombardata in 2009. Singura pe care am vazut-o sa arate in halul asta. In rest nu zici ca acum 13 ani a fost razboi aici.



O solutie care mi-ar placea sa o vad implementata si la noi: benzile reversibile



Urcarea pe autostrada inainte de podul Gazela:



Pe podul Gazela:



Autostrada urbana :)





Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol



Niste semne care pot crea confuzie: iesirea spre Novi Sad e semnalizata cu 1000 m inainte (daca vedeti 1000 m de grafitti):



Aici iesirea spre Novi Sad e semnalizata in 500 m, dar semnul e plasat chiar in dreptul unei benzi de decelerare de la intrarea la o benzinarie, iar unii ar putea sa o ia pe aici spre Novi Sad:



Aici e adevarata iesire spre Novi Sad:





Aeroportul e la 5 km... si mai avem si o statie de autobus:



Iesirea spre Aeroport:


^^ Once they sign Aerodrom, after that they sign Airport :nuts:

Muzeul aviatiei e in stanga:



Muzeul Aviatiei :)

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Quote from: bogdymol on May 11, 2012, 10:57:30 PM

O cladire care pare sa fi fost bombardata in 2009. Singura pe care am vazut-o sa arate in halul asta. In rest nu zici ca acum 13 ani a fost razboi aici.




Cladirea e o fosta ambasada (din cate imi amintesc) care e vis-a-vis de Parlamentul Serbiei si va fi pastrata asa pentru a aminti prin ce au trecut sarbii si ca istoria sa nu se mai repete. De fapt e un monument al razboiului. Imi place mandria asta a sarbilor!

Multumesc pentru pozele de la aeroport! La urmatoarea vizita in Belgrad va fi dedicata special muzeului.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

^ Pe forumul sârbesc de pe SSC au zis ca acea cladire era a Ministerului Apararii din vremea aceea si din aceasta cauza a fost bombardata.

O sa mai pun si poze de dinauntru de la muzeu. Eu zic ca merita vizitat.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele