Vehicule electrice și hibride

Started by cristi5, November 03, 2017, 02:03:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

yetiman

Quote
Is hydrogen fuel dangerous?
by Josh Clark

Hydrogen Fuel Safety
The engine of a Ford hydrogen fuel cell electric car. The auto was on display at the 2005 National Hydrogen Association's national conference.

Joe Raedle/Getty Images

In many cases, hydrogen is safer than the fuel we currently use to power our cars. Carbon-based fuels tend to spread as liquids (as you well know if you've ever spilled gasoline on yourself at the pump). When it burns, conventional fuel produces hot ash, creating radiant heat. This isn't the case with hydrogen. In its pure form, hydrogen burns no carbon and produces no hot ash and very little radiant heat [source: RMI]. What's more, when hydrogen leaks, it ascends rapidly into the atmosphere, so it has less time to burn [source: Princeton].

So what about the Hindenburg? Both proponents and opponents of hydrogen fuel have latched onto the ill-fated blimp in their debate. While opponents point to it as a cautionary tale, proponents view it as exoneration for hydrogen.

Keep Reading Below

Although the hydrogen aboard the Hindenburg certainly did burn with incredible force, it wasn't the hydrogen that created the disaster -- it was aluminum powder. To reflect sunlight, the skin of Hindenburg was covered in this powder, a form equivalent to rocket fuel [source: RMI]. And the cotton fabric that made up the blimp's skin was waterproofed with highly flammable acetate [source: ABC]. Hydrogen proponents also point out that the flames in the Hindenburg disaster burned upward rather than out because the element is so lightweight. This left the passengers in the carrier beneath relatively unmolested by the flames. Thirty-five of the 36 Hindenburg deaths were the result of passengers jumping from the airship; all of those who remained aboard survived [source: RMI].

The challenge presented by hydrogen fuel storage is to come up with ways to create storage tanks that won't prove to be a cautionary tale against hydrogen for future generations. In other words, what would make the best storage tank to prevent hydrogen from exploding in a car accident?

­

Steel tanks are one possibility. They're strong enough to serve as reliable carriers for hydrogen gas in automobiles. If an accident does occur, a steel tank will likely be able to withstand an impact without suffering a puncture or rupture. One problem with steel, however, is that hydrogen is so lightweight and therefore less dense than gasoline. Any tank that holds pressurized hydrogen fuel would have to be much bigger than the conventional gas tank on your car. A steel tank would be pretty heavy and reduce energy efficiency.

Composite materials seem to offer even more promise than steel. Tanks made of polyethylene are lightweight, can be shaped to fit a car and are designed to powder -- absorb the energy of an impact, reducing the tank to dust and ostensibly releasing the hydrogen safely into the atmosphere [source: Princeton].

Hydrogen may ultimately be stored in materials that can hold the element and release it when needed. Some types of metal, like metal hydride, can trap hydrogen molecules within their compositional structure. Here, the hydrogen is stored safely and released when the metal is heated. What makes this technology even more appealing is that the heat necessary for the release of hydrogen molecules from their metal tanks could come from the waste heat produced by a hydrogen fuel cell [source: DOE].

It doesn't seem the "hydrogen fear factor" is doing much to dissuade continued research into its viability as a fuel source. And if the world really is running out of oil, we may have to put aside those fears once and for all.

sursa
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#121
@voicul:
Nu vreau sa conving pe nimeni. Doar sa arat ca exista si alte variante in afara acumulatorilor electrici.
Si am pus cateva articole si poze, ca sa putem discuta pe FAPTE si nu doar pe IMPRESII.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

voicul

M-am intors special sa iti dau +1 ca mi-a placut ca ai cautat hartile.

Este parerea mea personala: nu sunt convins sa iau in considerare tehnologie.

Asta nu are legatura cu munca ta de aici. Tehnologia e buna, informatia ta e buna, dar lipsa de proiecte in RO ... nu are rost sa iau in calcul in urmatorii 5 ani.

yetiman

Stai linistit. Nu se va schimba nimic semnificativ in 5 ani. :D

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

#124
@yetiman & @ voicul

Cate un +1 amandorura, pentru o dezbatere serioasa si echilibrata, asa cum mi-as dori sa fie toate pe aici...
:cheers:

Am si eu parerile mele pe acest subiect, dar nu incerc sa le exprim la ora asta - este trecut de miezul noptii...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

Subscriu la cele spuse de Tibi. +1 guys!

Nu este neapărat în sfera mea de competență, dar "hydrogen storage" e un domeniu în care se cercetează masiv fără un breakthrough semnificativ deocamdată. Deși idei sunt multe și unele chiar ciudate.

Cred că am mai scris o dată povestea: pe vremea când eram la NREL am dat peste o trupă care făceau experimente de stocare/eliberare a hidrogenului cu alge. Ceva specii care îl asimilau prin fotosinteză. Eliberarea era mai dificilă: algele trebuiau asasinate. :)

În altă ordine de idei, părere personală, foarte roz nu văd viitorul electricelor.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

kumar


adiarc

Sa vezi cum merge ...am condus-o in Hamburg si putin pe langa,prin reprezentanta de acolo...acum aprox o luna...Dumnezeule.....e ceva de nedescris...nu am putut aprecia alte lucruri in cei 20..max 30 de km...dar a prinde 100 in 2-3 secunde....e drog curat...nu sunt convins ca as vrea sa am asa avion...chiar daca ma consider rațional



"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Europenii vor cumpara 600.00 de masini pur-electrice in 2020
si Tesla Model 3 va fi lider de piata - studiu


Anul trecut europenii au cumparat aproximativ 125.000 de masini 100% electrice, anul acesta se va ajunge spre 200.000, iar in 2020 totalul va fi de 600.000, arata estimaile LMC Automotive, citate de Automotive News. Acum, Norvegia, Franta si Germania sunt cele mai mari piete pentru masini electrice, iar Renault Zoe si Nissan Leaf sunt cele mai cautate modele.

Estimarile LMC arata ca in 2020 vanzarile de masini 100% electrice vor ajunge la 600.000 unitati, iar in 2022, la un milion. Piata va creste puternic si datorita noului Nissan Leaf, dar interesul va fi tot mai mare fiindca trei marci europene premium vor lansa in urmatorii ani masini electrice: Jaguar, Porsche si Audi.

Insa piata ar trebui sa fie influentata puternic si de lansarea Model 3 de la Tesla, masina care vine cu intarziere dar care, daca Tesla se tine de cuvant cu livrarile, ar putea in 2020 sa fie cel mai vandut model pur-electric din Europa, cu 43.000 de unitati. LMC estimeaza ca Renault Zoe isi va gasi atunci 31.000 de clienti, BMW i3, 30.000, Nissan Leaf, 26.000 si Volkswagen ID EV, 20.000.

Hotnews

voicul

Foarte discutabile cifrele. Pana acum Tesla 3 a fost produsa cam in 1500 de exemplare.
Tesla nu prea se tine de ce a zis, dar mai baga niste camioane in productie.

Nu cred ca Model 3 va fi peste restul de modele ca vanzari. Adevarat ca nu se zice nici un an pentru aceasta estimare, dar peste 1 an VW vine cu modele direct concepute a fi electrice.

Tesla a avut inceputul pe electrice, dar acest timp a cam trecut. Si-a facut un nume (deci un mare +), dar acum s-a cam egalizat piata: mai toti constructorii mari au masini electrice cu autonomii bune.
La ce pierderi au, sa vedem daca Tesla rezista pana 2022.

Ionut

Ford Mach 1 vine în 2020. E un SUV Ford electric 100%

Ford Mach 1 are mari șanse să fie numele SUV-ului 100% electric de înaltă performanță pe care Ford îl va lansa în 2020 și despre care în acest moment sunt cunoscute foarte puține detalii. Cert este că odată cu această mașină Ford încearcă să facă trecerea către o gamă completă de mașini electrice, având în plan să lanseze 16 mașini electrice și 24 de hibride, după investiții de 11 miliarde dolari planificate în următorii cinci ani. Numele Mach 1 va fi propus clienților în studiile de piață, iar dacă va fi primit bine, așa va fi numit acest SUV electric.

https://www.youtube.com/watch?v=cQ9JL2ZkOD4

0-100/Hotnews

davyl

La reclama sunt buni :)... ramane sa vedem si performantele "pe hartie" ale noii masini.

Insa un lucru este cert: piata auto este in evolutie majora si odata trecuta bariera anilor 2020 e clar ca preponderenta va fi spre vehicule electrice si hibride.

Ca sa nu vorbesc decat de Volvo care nu va mai propune la vanzare incepand cu 2019 nicio masina cu motor termic exclusiv, ci numai hibride sau electrice total.

panzer

Despre hydrogen: La trenuri se pare ca sunt mai aproape:
http://www.alstom.com/press-centre/2017/03/alstoms-hydrogen-train-coradia-ilint-first-successful-run-at-80-kmh/

Iar Alstom nu e o firma de apartament cu niste poze frumoase pe site.

In orele state in traficul bucurestean am inceput sa vad electrice. Ce am remarcat la toti astia super Eco: tremura in masinile alea de zici ca nu-i adevarat. Toti infofoliti ca naiba. Marti dimineata erau -7 in Bucuresti. M-am intalnit cu 3 masini. Un Leaf, un i3 si Ampera. Aceeasi situatie la toti. Imbracati in haine de munte in masina. i3-ul plin de zapada. De unde am tras concluzia ca nu are garaj si nici n-a folosit functia pre-heat. Aviz amatorilor.

dr4qul4

lasa ca nici dieselul nu se incalzeste mai repede la viteza din bucuresti, si majoriteatea constructorilor se pare ca nu au auzit de rezistenta pt incalzirea aerului. Doar cateva modele mai de lux au foehnul incorporat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

SB76UFO

Baieti , am aprox. 15.000 E , daca imi mai da statul, 10.000 E, cam ce masina electrica imi recomandati?
P.S. in ultimi 10 ani am parcurs intre 15.000 si 18.500 km anual. Max. distantei parcurse intr-un concediu ~4500km.
"Prostia este eternă și invincibilă"