[B] Soseaua Berceni

Started by TibiV, October 04, 2017, 08:56:07 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

adi

singura problema este pentru cei ce vor sa faca stanga spre si din spre Drumul Fermei, in rest ... sa o vedem terminata!

Acolo nu prea e loc de giratoriu, dar un amarat de semafor(doar de stanga) si o banda de stanga cred ca se poate organiza

danutzu_1069

@Jimmy,
Si legatura la DNCB, cum o faci? Alt pasaj peste CF? Si care dincolo de DNCB, merge pana unde?
Astia nu sunt in stare sa lege bd Timisoara de DNCB, sau sa largeasca Prelungirea Ghecea, si tu vrei drum nou??
Ha!

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Jimmy

#18
Quote from: adi on November 21, 2017, 11:24:49 PM
singura problema este pentru cei ce vor sa faca stanga spre si din spre Drumul Fermei, in rest ... sa o vedem terminata!

Acolo nu prea e loc de giratoriu, dar un amarat de semafor(doar de stanga) si o banda de stanga cred ca se poate organiza

Eu zic ca si la Monaco Tower o sa fie la fel. Gandeste-te ca ambuteiajul se creeaza in principal din cauza masinilor care vin din Metalurgiei si fac stanga pe Berceni respectiv cele care fac stanga de pe Berceni pe Metalurgiei. Faptul ca o sa fie 2 benzi pe Berceni n-o sa ajute cu nimic aici. Poate un giratoriu ar fi foarte indicat acolo.

Jimmy

Quote from: danutzu_1069 on November 21, 2017, 11:55:02 PM
@Jimmy,
Si legatura la DNCB, cum o faci? Alt pasaj peste CF? Si care dincolo de DNCB, merge pana unde?
Astia nu sunt in stare sa lege bd Timisoara de DNCB, sau sa largeasca Prelungirea Ghecea, si tu vrei drum nou??
Ha!

Parerea mea e ca daca s-ar pune giratorii la toate legaturile cu DNCB s-ar rezolva mare parte din probleme. Este o solutie atat de simpla si atat de ieftina, iar pentru DNCB este foarte indicata. In loc sa se construiasca enspe pasaje peste centura, mai bine se pun giratorii si se construieste mai repefe A0.

Sorinus

Nu s-a construit (nici macar planuit) strapungerea Timisoara-DBCB sau largirea  Prelungirea Ghencea, unde e e mega haos, si tu vrei sa gandeasca in perspectiva?

Partea de Est are ocazia sa nu ajunga ca cea de vest, dar o va rata.

Jimmy

In vest din fericire exista niste relicve, care nu au permis constructia de locuinte - calea ferata industriala unde se poate face Bulevardul Liniei si Canalul Arges unde se va construi "Strapungerea Ciurel". Cu aceste 2 mari proiecte finalizate + Strapungerea Timisoara + A0, partea de vest va fi decongestionata complet. In schimb in partea de sud daca nu se apuca mai devreme de lucrari, toata zona va fi impanzita de blocuri si case, ceea ce face imposibila crearea de noi bulevarde.

adi

de cateva zile au scos bordurile spatiului "verde" de la Aparatorii Patriei pana la noile parcari de la IMGB. Azi au inceput chiar sa sape  pentru fundatia noului sector de drum.

Am fost luat prin surprindere si nu am poze, dar mai trecem prin zona :)

unu

Am gasit poze cu largirea soselei Berceni, si cu cele doua noi parcari.
se pot vedea aici https://initiativaberceni.com/2017/10/20/infrastructura-largire-soseaua-berceni/#history

Deasemeni, de ieri au inchis o parcare veche ca sa fie transformata in parcare cu plata.
Acum oamenii parcheaza prin baltoacele de pe partea cealalta a soselei, puteau sa puna provizoriu niste pietris, nu sa isi bata joc de oameni in felul asta.
Adica, inchizi trei parcari si nu oferi alternative.

Cristi N

La fel au facut si in capatul celalalt al soselei spre Piata Sudului. Au inchis parcarea de langa metrou de prin noiembrie unde abia au sapat o parte din groape si de ceva timp au blocat locurile de parcare de pe partea cu cimitirul pana la Lidl. Incep sa cred ca asta e scopul lor sa creeze haos.  >:(

Cristi N

La parcarea de la Piata Sudului nu au mai progresat deloc. In schimb la reorganizarea parcarilor de pe marginea sos. Berceni au avansat incet si slab calitativ. Pozele au fost facute sambata dupa-amiaza, de mentionat ca dimineata au fost cativa muncitori la lucru care au asternut asfalt in dreptul Omv.

Trotuar proaspat asfaltat incepand de la poarta cimitirului.


Acelasi trotuar, vedere de ansamblu.


Bordurile sunt nechituite, spatiul dintre carosabil si borduri de asemenea este neumplut inca.


De aici trotuarul devine aproximativ dublu ca latime.


Nici aici nu au umplut cu asfalt.


Sa vedem si din sens invers.


Trotuarul dintre cimitir si Omv a fost largit prin asfaltarea spatiului verde si a ~ 2locuri de parcare.


Din pacate spatiul lasat pomilor este mult prea mic.


Aici fie rigola trebuie coborata fie va veni un strat de uzura extra pe toata soseaua. In plus marignilea alea zdrentuite arata urat tare.


Un pom care sta sa se rupa.

Cristi N

#26
Acelasi spatiu meschin lasat pomilor.


Trotuarul final, trebuie sa tinem cont ca masinile vor ocupa cu botul inca ~0.5m








Aceiasi "calitate" a lucrarii.





Nu am inteles de ce nu au facut spatiu verde din bucata asta.


La fel aici.


Avand in vedere urmele viitoarelor borduri cel mai probabil nu se va mai parca in fata blocului Amiro urmand sa ramana doar trecerea de pietoni si statia de autobuz.





Au inceput sa lucreze si dupa iesirea de la Lidl.



Powered by API/PUM imgur uploader

Dominik

Arata ca naiba....lucru de mantuiala !
You're in Steelers Country

Cristi N

Acum totul e acoperit de zapada, sunt curios cum o sa arate dupa ce se topeste.  ;)

Cristi N

La parcarea de la Piata nu s-a mai lucrat absolut nimic, a disparut si excavatorul rosu care era in incinta.


Trotuarul blocat din cauza celor 2 gropi, iar pietonii fac slalom printre masinile de pe drum.



Powered by API/PUM imgur uploader