Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cezar-mario2012

#1575
 Pe www.novinite.com a aparut urmatoarea stire: " Incepand cu data de vineri, dupa-amiaza se v-a deschide traficul pe A3 Struma lot 4 (Sandarski-Kulata)...". Stirea complecta la acest link: http://www.novinite.com/articles/170099/Bulgarian+Regional+Minister%3A+Section+of+Struma+Motorway+to+be+Launched+on+Friday

Cea ce nu inteleg este, cum o sa dea drumul, pentru ca in mare parte lucrarile nu sunt nici pe departe finalizate, din articol reiese ca se vor mai executa lucrari si dupa darea in folosinta a tronsonului, dar fara a afecta traficul. Presupun ca o sa avem o dare in folosinta asemanatoare cu cea de pe A2 de la noi de acum cativa ani.

Poze de ieri de pe lot4, postate azi pe SSC-ul bulgaresc:







In alta ordine de idei, niste poze frumoase de pe A4 Maritsa, postate pe SSC-ul bulgaresc:

Nod Topolovgrad


Nod Simionovgrad


Nod Dimitrovgrad


Aceasta este autostrada A4 la intersectia cu I-5 (nod Dimitrovgrad)


...si acesta este drumul national I-5 (E85) la intersectia cu A4 Maritsa (nod Dimitrovgrad)




sebba

Quote from: cezar-mario2012 on July 29, 2015, 01:54:48 PM
Nod Topolovgrad

citisem initial "nod Topolovat" si am cascat niste ochi... cat cepele!!!  :lol: :lol: :lol:

tnx man
Sailing away! S/Y Haimana

cezar-mario2012

#1577
 Revin cu niste poze mai elocvente asupra stadiului lucrarilor la A3 Struma, lot 4 Sandarsky-Kulata, facute cu 48h inainte inagurari de maine seara. Pozele sunt preluate de pe SSC-ul bulgaresc si sunt facute cu o drona.

Inceputul lotului de langa Sandarsky (km424+040-424+800):






Primul nod:


Incepand de pe aici lucrurile arata mai bine: km425+920

km426+690

km427+100

km427+820

km428+800

km429+550

km430+200


Aici este al doilea nod rutier la km431:


Mai departe:km432+170

Aici nu stiu ce vor sa faca, probail doar o intrare provizorie, pana termina drumul si pasajul?!
km432+450

km432+850

km433+750

km433+020


De aici incepe sectiune data in folosinta acum doua saptamani si mai e putin pana la granita cu Grecia:

km435+400

...si finalul lotului km437+999


De aici s-au contractat lucrari de extindere si modernizare a drumului, abea in aceasta luna. Drumul va fi adus la standard de autostrada pana in vama bulgareasca.




..si vama bulgareasca


Deci in mare parte lucrarile sunt finalizate mai putin la inceputul lotului, primul nod si la capatul lotului. Cred ca pe ambele sensuri se va putea merge fara restrici doar pe 8km din cei 14km ai lotului, respecti intre km 425 si 433, iar pe restul cu restrictii si devieri de sens.

  Celor care vor pleca in Grecia via Bulgaria si vor folosi aceasta noua sectiune, incepand cu data de 1 august, le doresc o calatorie placuta si fara probleme, iar in zone cu lucrari sa conduca cu atentie.

cheetah

Multumim Cezar-Mario !
Cu sau fara restrictii o sa economisim 20-30 de minute si o gramada de nervi.
Pe portiunile cu restrictii sa fiti ATENTI la limita de viteza si indicatoarele de depasire interzisa, de obicei acolo veti gasi si politia. La fel si pe unele portiuni si tuneluri dupa Sofia.

cezar-mario2012

#1579
 Pe SSC-ul bulgaresc a aparut o filmare aeriana cu noua sectiune de autostrada A3 Struma lot 4, care a fost data in folosinta pe 31 iulie 2015. Lucrarile ramase de executat vor fi finalizate pana pe 31 august 2015, conform afirmatiilor constructorului, termenul contractual asumat fiind 11 septembrie 2015. Din filmare se vede ca darea in folostina a tronsonului a fost fortata, pe unele sectiuni nefiind finalizat nici macar marcajul. Filmare incepe de la Kulata catre Sandarsky.
  Vizionare placuta:

https://youtube.com/v/gbhGGA3N-mc

TibiV

Clar, si bulgarii au o manie cu taiatul panglicilor....
Aia nu e terminată nici pe departe, si sunt unele zone chiar periculoase.
Sper să nu apară consecinţe...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexbb

Deci se poate merge pe Sandanski - Kulata?
Vineri plec spre Grecia pe acest traseu, si m-as bucura sa pot evita ocolirea prin Petrich. Am mai facut acest traseu si mi s-a parut groaznica acea deviere. Google maps inca nu e updatat, de GPS nu mai zic.

user201

@alexbb

Se poate merge, conform unei filmări postate astăzi de userul testche4 de pe SCC-ul bulgăresc, dar arată ciudat ce au ei acolo cu mașini ce mai lucrează, etc. Eu nu am trecut anul acesta pe acolo, deci nu pot sa îți spun ceva ce am văzut eu, ci doar ceva preluat.

Filmul se poate vedea la adresa:


cezar-mario2012

#1583
https://www.youtube.com/v/watch?v=O4mW81llv_0

Problema este lipsa semnalizari de drum in lucru, plus lipsa indicatoarelor de tot felul si se pare ca exista zone cu lipsa strat de uzura.
Oricum pana vineri sigur vor finaliza marcajele si parapeti, in mare parte ce se vede pe filmare a fost finalizat in cam o saptamana. Unele zone nu aveau asfalt deloc, s-a mers pe repede inainte.

Filmarea preluata de pe SSC-ul bulgaresc.



alexbb

Mersi mult.
Chiar si cu acele lucrari, pare mult mai ok ca ocolirea.
Inca nu sunt hotarat, pt ca trebuie sa ajung in Lefkada. Daca as fi sigur ca prin Makaza nu prind foarte aglomerat, as lua in calcul si aceasta varianta... poate ma ajutati cu un sfat, sau daca stie cineva cum este vama Makaza vineri noaptea spre sambata, in jur de ora 2-3 dimineata?

cezar-mario2012

#1585
 Si inca o noutate de pe la bulgari, astazi de la ora 13:30 s-a deschis traficul pe A2 Hemus sectiunea Belokopitovo - Kaspichan(Shumen) in lungime de aproximati 5km. Acesul pe autostrada va fi facut prin "cel mai mare nod din tara" de la Belokopitovoa, acesta va asigură legătura cu drum I-2 Ruse - Varna si I-4 Koritna - Belokopitovo. Stire preluata de pe www.api.bg si poze de pe Facebook pagina Primului ministru al Bulgariei, Boyko Borisov https://www.facebook.com/boyko.borissov.7?fref=photo .






cezar-mario2012

 Sincer pentru un traseu de noapte mi se pare mult mai dificil traseul prin Makaza, decat prin Kulata. Googl-ul te pacaleste este mult mai dificil traseul prin Makaza, serpentine, treci de doua ori muntii si mergi doar pe DN, fara autostrazi, autostrada ai doar in Grecia. Eu as merge pe Ruse-Veliko Tarnovo-Yablanits-A2-Sofia(centru)-A6-A3-Kulata.

TibiV

cezar-mario, foarte interesant nodul de la Belokopitovo...

Acolo una dintre șosele are ciudățenia că dacă vrei să o iei pe celălalt drum spre dreapta, trebuie să faci stânga de două ori.... :)

Povestea cu drumul spre stânga când vrei să mergi spre dreapta s-a tot discutat la nodul A10-A3 de la Turda...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

pasadia

Eu as considera acel nod ca fiind o tampenie. Din ambele directii, de pe drumul secundar spre autostrada virajul la dreapta se executa virand la stanga de 2 ori. Asta desi putea face niste bretele directe, simple la dreapta.

TibiV

Nici eu nu înțeleg de ce au ales soluția asta, mai ales că primul viraj la stânga este cam din scurt....
O fi ceva legat de diferențele de nivel.
Oricum e cam aberant....  :D
Nodul Turda arată mult mai bine... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)