Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

pasadia

M85-ul parca il construiesc ca drum-expres, nu? Adica 2*2 si nu half-profile 1+1 precum sunt M15 sau M70? Desi in multe alte privinte imi place sistemul din Ungaria, in privinta asta nu ii inteleg: de ce nu folosesc o alta initiala pentru half-profile si drumuri expres. astfel incat orice M sa fie numai autostrada? 

FRS

Intradevar deminarea se face de regula inaintea arheologiei, mai putin in zonele unde sunt situri arheologice. Acolo nu ai ce cauta cu un detector de metale.

cricric

Expres sunt amandoua (M85 si M86), dar acostamentul nu va fi asfaltat.

laszlo.robert

Da Pasadia este drum expres chiar daca are in multe locuri banda de urgenta de 2 m neasfaltata,de ce au aceasi sigla DX si autostrazile nu inteleg nici eu,genereaza confuzie si sunt curios in cazul lui M4 care va fi cind autostrada cind Dx ? :o

TibiV

Quote from: FRS on June 15, 2015, 06:42:06 PM
Intradevar deminarea se face de regula inaintea arheologiei, mai putin in zonele unde sunt situri arheologice. Acolo nu ai ce cauta cu un detector de metale.
De ce nu ?!... Care e legatura ?
Nu e posibil ca in timpul razboiului sa fi cazut vreo bomba/obuz in zona care stim astazi ca e site arheologic ?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ciprianul

#1505
laszlo.robert stiu si eu ca azi se da in folosinta ca am un coleg la munca aici in Austria care e de pe langa Csorna de undeva si el mi-a zis ca azi se da in folosinta aceea portiune.....
Bravo lor.
Stima

Eu stiam ca anul asta mai trebuie sa deschida pana dupa Csorna Est pentru ca am gasit aici http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=460510&page=311 si asa specifica acolo.
Stima
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

laszlo.robert

Da Ciprianul,differenta au promis ca se deschide in august pina la Csorna kelet (est).
Alte deschideri programate in 2015:
M60-Pecs-DN 58 :1,8 km-sfirsit iun.
M 43-23,1 km-15 iul.
M85-M86 lotul comun -Centura Csorna-12,5 km:sept
M0 -largirea la 2x3-M7-M1-2,7 km :oct
M86-Szeleste-DN 84-7,5 km :oct
        In total 65 km

Ciprianul

#1507
Am trecut de foarte multe ori pe aceea portiune si pot spune ca de fiecare data cand treceam vedeam lucrari si mai avansate. Ultima data am fost pe acolo acum vreo 3 saptamani si portiunea de care spui tu laszlo.robert era deja ca scoasa de la naftalina.....totul era curat si foarte ingrijit.
Am sa merg sper pe acolo zilele astea ca am drum si promit sa fac si poze si sa filmez noul tronson.

Si portiunea pana la Csorna Est era foarte avansata cand am fost pe acolo. Oricum sper sa o deschida cat de curand ca efectiv te prinzi de cap la ce aglomerat e Csorna mai ales in centru.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

cc_asc_1974

Salut,
Imi poate spune cineva daca in Serbia pe A1 intre Mala Kopašnica si Vranje s-a mai inaugurat vreun km de autostrada. Daca nu cand se vor inaugura?
Multumesc

FRS

Tibi, pentru executia unei lucrari de deminare, se folosesc detectoare de metale, si accesul cu acestea in situri arheologice declarate este strict interzis, fiind caz penal.

Katana_ro

@laszlo.robert: ai ceva informatii mai exacte cu data de deschidere a M43 & A1 (Ro) de la unguri?

Apropos, exista un site unde sunt monitorizate indeaproape lucrarile de infrastructura in Ungaria (ca peundemerg la noi)? sau te bazezi numai pe SSC si surse publice (NIF?)

tonică

off topic - FRS, nu la cei care fac deminari se refera legea care interzice detectoarele de metale in situri arheologice. Aceste detectoare dealtfel nu fac nici un rau siturilor arheologice, legea este facuta tocmai pentru cei care ar vrea sa fure dintr-astfel de situri folosindu-se de un astfel de aparat. Dealtfel chiar arheologii folosesc cateodata detectoare...:)

Ionut


radutm

Cateva poze de pe segmentul de autostrada aflat in lucru intre Katerini si Larissa (ultimul care lipseste din autostrada Salonic - Atena):













Fotografiile sunt facute in data de 29 mai 2015.
cont inchis

radutm

Si cateva poze facute pe segmentul din autostrada Salonic - Atena, inaugurat nu demult in zona Lamia.
















Pozele sunt facute pe 13 iunie 2015, in directia Salonic:

cont inchis