Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cezar-mario2012

 In primul rand nu sunt cuie ci hold-uri,  cam par de 5 cu 8 lungimea,  așa ceva nu se bat in scandura, ci se înșurubează.  Prinse pe o scandura nu ies, iti gauresc cauciucul si Îți fac stricăciuni la aripa. Plus ca daca era o scandura o vezi. Eu nu zic ca se mai întâmplă si necazuri,  au si ei o mulțime de indieni. Eu am peste 10.000 de kilometri prin Bulgaria,  nu am pățit nimic, nu merg noaptea niciodată.  Si am mers cam prin toate regiunile,  de la Vama Veche pana la granita cu Turcia (litorala), de la Burgas la Sufia, atat pe A1, cat si pe DN, de la Duni la Malko Tarnovo si mai departe Haskovo-Kardjali-Zlatograd-Smolian -Pamporovo-Devin-Bansko-Melnik-Borovetsi-Vratsa-Belogradchik-Vidin-Lovech-Plevna-Nicopole-Shvistov-Ruse-Shunen-Silistra...

Ionut

Va rog nu deviati de la subiect. Vorbim totusi de drumuri, nu de furturi sau probleme sociale.

Sargon1806

#1337
Ma scuzi, Ionut, dar e prima oara cand citesc thread-ul asta cu atat de multa atentie. Asta pentru ca ma intereseaza foarte mult ce pot sa patesc pe "Drumurile vecinilor Romaniei", trecand pana acum de mai multe ori prin Bulgaria noaptea si cu foarte putin trafic. Si pot spune ca ma intereseaza mult mai mult decat mustatile care se vad intr-o viitoare intersectie de la nu-stiu-ce pasaj sau buruienile peste care va trece candva o autostrada. Respect celor care posteaza poze din diferite santiere din afara Romaniei, dar respect si celor care ne avertizeaza ce putem pati pe acolo PeUndeMergem...

horatiu.cosma

Ca sa ii multumim pe toti, s-ar putea crea un nou thread pentru aceste probleme, gen "Evenimente pe drumurile vecinilor"(sau povestim in Parcare).

Sargon1806

Parcarea deja e plina cu chestii mai mult sau mai putin relevante, asa ca un thread nou ar fi o idee mai buna, parerea mea. Daca avem thread pentru "Erori de semnalizare rutiera", mi s-ar parea important sa avem un thread dedicat si capcanelor de tot felul pe care le putem intalni prin drumurile noastre.

Ionut

Nu m-ati inteles. Este bine si ontopic ca s-a semnalat acest eveniment. Foarte bine, excelent!
Ceea ce nu este excelent, ontopic si relevant, este discutia de dupa!

S-a prezentat o fapta; comentariile de tipul "bulgarii sunt hoti", inflamarile si toate celelalte sunt irelevante si offtopic. Eu la astea ma refeream cand am cerut sa nu continuati discutia pentru ca se deviaza de la subiect. Nu este nevoie de topic separat pentru evenimentele in trafic. Evenimentele in trafic (inclusiv acestea) se pot semnala pe orice thread in functie de unde s-au intamplat. Insa nu trebuie excesiv comentate pentru ca se deviaza. Sper ca am explicat bine.

Acum sa trecem peste moment, va rog. Multumesc!

Telvanni

Intrebare pentru cunoscatori:

La autostrada Brno-Praga, pe zonele nou reabilitate, am observat ceva oarecum ciudat: asfaltul nou parea ca are in componenta cioburi. Am vrut sa fiu un pic mai plastic pentru a intelege la ce ma refer. Cand mergeam cu soarele in fata pe asfalt se vedeau aceste reflexii, era ca si cum avea sclipici. Culoarea asfaltului este gri deschis.
Intrebarea mea se refera la componenta acestui asfalt, e posibil sa fi refolosit betonul rutier scos?

Apropos, am vazut pe zonele in lucru, se sparge tot betonul care are 20-30cm, se reface partial infrastructura si cam atat. Alte etape nu am prins.

Multumesc!

bogdymol

^^ Exista diverse "fibre" care pot fi compusi secundari in asfalt, in special la stratul de uzura. Aceste adaosuri fac asfaltul mai durabil, mai rezistent etc. Poate asta e ceea ce ai vazut. Betonul scos sigur nu a fost refolosit la asfalt (in special in stratul de uzura).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

NordKapp

Am văzut astfel de sclipiri și în Elveția, de exemplu pe autostrada dintre Berna și Thun.

Stefan Tudor

Nu am mai intrat de mult pe topic ......  Ce se mai aude de M43?  :-[

drrond7

Quote from: Otto on April 14, 2015, 08:31:23 AM
Pe bucata Mako-Nagylak sunt montati in totalitate parapetii,  acum se lucreaza la gardurile de protecție
Carpe Diem!

Ionut

Promisesem ieri ca pun pozele de la sursa secreta si de pe M43, pe toata lungimea. Vestile sunt practic la fel de bune ca pe A1. Si vecinii unguri vor termina in iunie-iulie dupa toate probabilitatile. Ne vom sincroniza frumos. Aveti rabdare, e un update maricel.

Enjoy! Multumiri sursei! Pozele sunt facute ieri.

Zona Nagylak cu nod cu tot si intre Nagylak si granita.












Toate pasajele peste autostrada au ramblee inierbite.


Este strat de uzura de la Mako pana la granita RO/HU.











Ionut

Pasaj pentru animale. Sunt in total 5 pana la Nadlac.


Se planteaza pomi langa autostrada pentru a stopa/limita efectele viscolului.


Gardul de protectie este mult mai inalt decat la noi.

Ionut

Zone unde pe un sens mai trebuie strat de uzura. Asfaltul este peste ce asterne Astaldi, calitatea e mai buna.








Mai departe...






Sunt montate si telefoanele de urgenta.


Mai departe.



Ionut

Continuam...




Spatiu de servicii Kovegy.