Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Grivei

S-a confirmat, se va face. Cinci ore de mers cu masina si ne bronzam in Tassos

Bulgarii fac autostradă de 300 km între Giurgiu şi graniţa cu Grecia. http://economica.rtv.net/bulgarii-fac-autostrada-de-300-km-intre-giurgiu-si-granita-cu-grecia_25187.html

Ionut

Se va face? Hm, stai asa ca mai este pana la "se va face". :) Dar iti admir entuziasmul. Welcome :cheers:

iuli

Pai si la noi se fac sute de km de autostrada ;)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

tonică

eh...mai e mult pana departe...nimic inca concret. Totusi e de aflat motivul pentru care bulgarii nu iau deloc in calcul o finatare europeana pe un asa presupus coridor IX. Or avea certitudinea ca nu vor veni de-acolo bani? Sau deja fondurile se duc pe alt proiect? Ori? si mai ales de ce la noi inca nu s-a spus nimic despre asta, coridor IX neavand nici macar un traseu batut in cuie, d'apai vreun studiu...

Sfantu

eu am vaga banuiala ca aceasta ideea (subliniez e doar o idee eu nu cred ca se va realiza) dar revin aceasta idee e menita sa evite ochiul "vigilent" al EU
Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

tonică

eh...este posibil...insa nici la un ppp nu cred ca se poate fura prea mult atata timp cat constructorul face din banii lui...

Legat tot de bulgari, ma uitam deunazi pe digitalglobe si din ce se putea vedea, scanuri din luna mai, cumulat si cu imagini de pe ssc lor, pe A1 ( trakia ) sunt aproape gata cu segmentul dintre stara zagora si yambol. Probabil luna/lunile acestea se va deschide traficului. Restul din A1, de la yambol la karnobat e in lucru dar la o faza apropiata de lucrarile de la noi de pe sibiu-orastie... Din pacate nu cred ca am dreptul sa postez aici imaginea luata de pe digitalglobe...

tonică

un articol de duzina insa in care se mentioneaza si cate ceva despre ce segmente de autostrazi se deschid traficului anul acesta:
http://www.zf.ro/business-construct/bulgarii-vor-sa-inaugureze-100-km-de-autostrazi-in-2012-iar-romanii-130-9677275

Cum scriam si eu stara zagora-yambol e aproape gata insa in articol se vorbeste si despre sectorul Orizovo-Dimitrovgrad...Care din ceea ce scriu bulgarii pe ssc (a3) si din ce nu prea se vede pe scanurile din satelit de pe digitalglobe e foarte departe de finalizare.
Aici un link catre un astfel de scan pus de cei de pe ssc, forumul bulgar

Ionut


bogdymol

^^ ;)
Titlu: VIDEO: Cum ar trebui să arate porţiunea românească din autostrada care ne va lega de Occident

Nu, nu asa trebuie sa arate o autostrada. Ce am filmat eu e doar un drum obisnuit...

Si nu, nu aceasta autostrada ne va lega de Germania Occident, ci A1...

:dunno:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

 :nono: :doh:
Jurnalistii astia noi sunt facuti pe banda. Am descoperit mai nou tendinta economiei de piata si fuga dupa publicitate. Incearca sa te atraga sa intri pe un site, pe un articol, pe o pagina printr-un titlu bomba, soc si apoi, dupa ce ai intrat, urmeaza o insiruire fara noima si logica a unor cuvinte. Nu mai conteaza ca apoi ii injuri si etc. conteaza ca ei au primit acel click si indexare in trafic suficient pentru a mai smulge ceva bani de la o agentie de publicitate.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Ultima filmare din Serbia: autostrada urbana din Belgrad + 2 bonusuri (o parte din noua centura a orasului si podul Ada):

http://www.youtube.com/v/vTB7dvGNLOY

Belgrade urban motorway - http://goo.gl/maps/xkZZ
bonus 1: Belgrade bypass - http://goo.gl/maps/x6MK
bonus 2: Ada Bridge in Belgrade - http://goo.gl/maps/rbb5
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Fain clip, multumesc mult bogdymol!

Am o curiozitate, n-am vazut decat intr-un singur loc un limitator de 80 km/h pe autostrada urbana. Tot segmentul acela era la 80 sau erau alte zone unde se permitea mai mult? De asemenea vad ca pe nicaieri nu erau panouri fonoabsorbante si pe alocuri erau blocuri foarte apropiate. Ma gandesc ca nu e foarte placut pt acei locuitori.

Care era limita de viteza si care a fost impresia ta, crezi ca ar fi OK sa facem si noi asa ceva in B? Ma gandesc evident la vestita "autostrada suspendata" aka inelul median din B.

bogdymol

Quote from: Ionut on June 01, 2012, 10:12:31 AM
Am o curiozitate, n-am vazut decat intr-un singur loc un limitator de 80 km/h pe autostrada urbana. Tot segmentul acela era la 80 sau erau alte zone unde se permitea mai mult?

Pe bucata urbana era peste tot 80 km/h, dar eu zic ca e suficient, mai ales tinand cont de trafic. Dupa intersectia asta limita se modifica la 130 km/h spre exteriorul orasului...

Quote from: Ionut on June 01, 2012, 10:12:31 AMcare a fost impresia ta, crezi ca ar fi OK sa facem si noi asa ceva in B? Ma gandesc evident la vestita "autostrada suspendata" aka inelul median din B.

Eu zic categoric DA! Are si unele dezavantaje (atrage foarte mult trafic in zona in care este), dar macar ai posibilitatea de a traversa orasul de la un capat la celalalt intr-un timp foarte scurt. Este si destul de aglomerata, dar nu tin minte sa-mi fi scazut viteza sub 50-60 km/h (si asta doar in zona podului Gazela, cel mai aglomerat punct de pe traseu)... iar viteza asta nu poti sa o ai sub nici o forma in orasul plin de intersectii, semafoare, sensuri giratorii, treceri de pietoni etc.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

vladseptimiu

sunt curios pe unde v-ati gandit ca va trece autostrada asta in Bucuresti  :lol:

Ionut

Quote from: vladseptimiu on June 01, 2012, 01:18:35 PM
sunt curios pe unde v-ati gandit ca va trece autostrada asta in Bucuresti  :lol:

Sunt deja studii facute, vezi threadul special creat pentru proiect.