Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Cristi232

Update 3 august 2019:


UNGARIA:
In exploatare: Autostrada 1297 km / Drum eXpres 226 km / half profile 56 km
In constructie (termene pana la final 2021): Autostrada 97,8 km / Drum eXpres 335,5 km / half profile 42,9 km


SERBIA:
In exploatare: Autostrada 816 km
In constructie: Autostrada 106 km / half profile 16 km


BULGARIA:
In exploatare: Autostrada 807,2 km
In constructie: Autostrada 82,9 km


POLONIA:
In exploatare: peste 4000 km (Autostrada si Drum eXpres)

Ionut

Util thread, merci!

Daca vorbim de bulgari cred ca ar fi cazul sa facem lobby serios la Bruxelles pentru o legatura pe autostrada intre Romania si Bulgaria. Parca ne-am chinuit si noi si ei sa nu facem o legatura moderna... doar podul Vidin-Calafat este singura infrastructura cu adevarat moderna intre RO si BG.

Cristi232

Nici acela al Prieteniei nu arata asa rau acum, cand imi amintesc ce cretere erau prin 90-95, pe el!
Merci pt aprecieri!

valexandru

@Ionut
UE trage de noi sa facem Coridorul Pan European IV! Si bulgarii il vor, insa vad ca noi nu facem nimic si de aia ei vor sa faca (daca 'or face) doar un drum express si nu o autostrada... :ohno:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

Te referi la Coridorul IV sud prin Calafat?

valexandru

"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

tonică

in mod normal sectiunea de pe teritoriul bulgar dintr-acest traseu face parte din coridor IX.
Fara insa studii de prefezabilitate ori vreun viitor cert. Interesant in articol e cum nu se face nici o referire la vreun fond european, precum la noi, ci doar la PPP. Ar fi interesant de aflat de ce oare bulgarii nu se gandesc la fondurile europene pe 2014-2020 precum noi care ne tot facem iluzii ca macar de dumbrava-focsani sa avem finantare ue.

Despre proiectul cu marea neagra, sa fim seriosi... :D

valexandru

@tonica Nici eu nu imi pun sperante in faptul ca va iesi ceva din aceasta autostrada, insa om trai si om vedea.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Cristi232

 :D
Articolul (original) este...chiar in primul post...!

Cristi232

Este OFICIALA (pt ca dau bani arabii!)

Guvernul bulgar intenţionează să construiaescă o autostradă care să facă legătura între România şi Turcia. Ministrul bulgar al Dezvoltării regionale, Liliana Pavlova, a declarat că investiţia necesară pentru această autostradă de 300 de kilometri va fi cuprinsă între 500.000 şi un miliard de euro.
Sofia s-a consultat deja, pentru acest proiect, cu investitori din Qatar, China şi Oman.
Ministrul Afacerilor Externe din Qatar, Khaled al-Attiyah, declarase, în cursul unei vizite efectuate la Sofia săptămâna trecută, că ţara sa este interesată la participe la acest proiect.
Aproximativ 7.000 de vehicule, majoritatea camioane, tranzitează zilnic Bulgaria în drumul spre Turcia.



sursa:

http://www.mediafax.ro/externe/bulgaria-intentioneaza-sa-construiasca-o-autostrada-intre-romania-si-turcia-9608677/

valexandru

De am face si noi Giurgiu-Siret, ar fi perfect! Ar trece camioanele de Ucraina mai usor si mai repede prin tara.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Cristi232

Macar un Giurgiu-Bucuresti, in prima faza ar fi ok.
Dar aici este vorba numai despre autostrazile...vecinilor nostri.
Sa pastram topicul curat!
:D

Ionut

#13
Stirea de fapt e mai veche dar parca sunt cateva detalii noi.

QuoteÎn curând, am putea merge până-n Turcia, pe autostradă

Prim-miniştrii din Bulgaria, Qatar şi Turcia spun că sunt gata să construiască o autostradă care să lege România de Turcia şi Grecia, prin Bulgaria. Drumul ar începe la Ruse şi s-ar termina la Svelingrad.

Oficialul a mai adăugat că miniştrii infrastructurii din Bulgaria, Qatar şi Turcia se vor întâlni joia viitoare ca să dpună la punct detaliile proiectului, inclusiv procedurile de expropriere şi calculele privind traficul şi profitabilitatea.

Noua autostradă va asigura o legătură rapidă între Dunăre şi Bosfor şi va face parte din Coridorul 9 de transport Pan-European.

sursa: Adevarul

1. Vestea buna: vecinii incearca sa faca treaba.
2. Vestea proasta: se doreste PPP pe un Coridor Paneuropean (IX)...

Daca se face drumul asta macar sa legam si noi Giurgiu/Ruse de Bucharest South Motorway Bypass... (suna mai bine in EN)

Cristi232

#14
2. pt noi e proasta.
nu avea cum sa fie din coridor, cu banii din afara UE...(arabii...)