Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Nu e nimic inedit :)), e o varianta pe care multi o stim ca "scurtatura spre Debrecen".
Ca si timp nu se castiga nimic, poate chiar pierzi, pentru ca drumul este ingust, ai cateva viraje urate si prost semnalizate plus toate sansele sa te opreasca politia de frontiera pt control.
Daca mai prinzi si un utilaj agricol XXL te-ai scos .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

laszlo.robert

#2716
Ieri dupa masa s-a deschis circulației un mic ciot din M30 la granita cu Slovacia 1,7 km, care se leagă direct de R4 și asigură drum de mare viteză pină la Kosice,fiind a doua legătură de acest fel intre Hu/Sk dupa M15/D2.
Odată cu completarea loturilor lipsa pină in anul 2021 -R4(Kosice-Presov),M30 (Tornyosnémeti,ciotul nou deschis-Miskolc),M35 (lotul 2),M4(Berettyóújfalu-A3 Romania),și în viitor ceva mai îndepărtat A3(Oradea-Cluj),vom avea legătură de drum de mare viteză : autostradă și Dx intre Presov-Kosice (orașele 3 și 2  ca mărime din Slovacia)-Miskolc-Debrecen (orașele 4 și 2 din  Ungaria)-Oradea-Cluj(orașele 9 și 2 din Romania).
Coridorului face parte din Via Carpatia ce  va lega Marea Baltica de Marea Neagra.
Pe: La intrarea în M30 din DN 3 maghiar veți avea nevoie de vigneta pentru Slovacia.

Dominik

Care este termenul de finalizare al segmentului M30 pana in Miskolc ? 2020 parca era ?
You're in Steelers Country

voicul

Tronsonul e cat sa treci pe autostrada din SK in H, nu?

laszlo.robert

Exact și este fara vama , exista statie de cîntar pentru camioane.

TibiV

Quote from: laszlo.robert on January 17, 2018, 08:23:57 AM
Ieri dupa masa s-a deschis circulației un mic ciot din M30 la granita cu Slovacia 1,7 km, care se leagă direct de R4 și asigură drum de mare viteză pină la Kosice

Ma duce cam spre est...
Eu am nevoie spre Rimavska Sobota cu "capat" la Lucenec.
Dar poate imi rup data viitoare o zi doar ca sa vizitez Kosice... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

laszlo.robert

Daca tot era vorba de M30 zilele trecute,au fost anunțați cistigatorii celor 3 loturi dintre Miskolc sí Tornyosnémeti (ciotul abia deschis):
Lot 1-km 30,100  pină la km 40,500 .Strabag cu 127  mil euro
Lot 2-km 40,500 pină la km 64,700.Colas cu 238 mil euro
Lot 3-km 64,700 pină la km 86,850 .Hodut & Duna Aszfalt cu 203 mil euro
M30 este autostradă full-profile nu Dx.

dr4qul4

10-12 mil E/km.  Parca la noi erau cele mai scumpe :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


bogdymol

Harta actualizata a autostrazilor din Ungaria. Ce e cu rosu e deja in constructie, sau se v-a incepe constructia primavara aceasta:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Stiu ca HU are vreo 1500 km in folosință. Stie cineva cati km sunt în execuție, adică au contract de execuție semnat?

pentium10

M15 - 14 km
M85 - 58 km
M8 - 30 km
M76 - 9 km
M70 - 12 km
67. főút - 30 km
M2 - 20 km
M25 - 18 km
M4 - 52 km
M35- 20 km
M4 - 30 km
M30 - 56 km
M44 - 78 km
==================
Szumma: 427 km

adica echivalentul a 57% din reteaua RO este in faza de executie in Ungaria.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

bogdymol

Zicea un user de pe SSC:

Quote from: JackFrost@SSCWith all of above projects realised, Hungarian network will be about 1901 kms long.

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

mirceaVRo

Din Ungaria in Romania vad 3 autostrazi , de la noi la ei stiu ca vor fi doar 2 A1 si A3 ? VA mai fi una pe viitor la noi sa faca legatura ?

Dominik

Doar daca se face A11 Arad-Oradea, ceea ce in viitorul apropriat nu este in nici un plan...
You're in Steelers Country