Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

laszlo.robert

#2670
Daca tot suntem in tema : Incerc sa dezvolt un pic M4.
Chiar in combinatia autostrada si Dx  M 4 va  fi decisiv mai scurt sí mai preferabil decit tot M 4+M35+M3 complet autostrada (mai ales traficului greu /marfa /autobus),dar  sì autoturismelor 120 km/h pe  Dx  cind foarte multi nu depasesc  aceasta viteza pe  autostrada si nu din motive de siguranta.
Din pacate M4 pe sectoarele dintre Szolnok sí Berettyóújfalu are planificata executia dupa 2025.De acea s-a decis finalizarea lui M35 care face  parte si din Trans Carpatia pe ruta Varsovia -Cosice-Miscolc-Debrecen-Oradea ,dar si asigura legatura autostradala intre Romania si  westul Europei .
Sa speram ca A3 va fi gata sau cel putin in stadiu de finalizare cind M4 va ajunge la granita ,cel putin pina la nodul Biharia.

TibiV

Quote from: laszlo.robert on December 13, 2017, 11:22:20 PM
Sa speram ca A3 va fi gata sau cel putin in stadiu de finalizare cind M4 va ajunge la granita ,cel putin pina la nodul Biharia.

Se spune ca speranta moare ultima.
Dar cred ca in decembrie 2017 putem sa pregatim parastasul pentru decembrie 2018. Chiar si 2019...  >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Nici eu nu prea am sperante in 2018 de A3 Biharia. Inca raman optimist pentru 2019.

Asta desi sunt convins ca UMB-ul probabil l-ar termina pana la Craciun :) (2017)

pentium10

Ia uite intrun an de zile ce au realizat la M35 (de la secunda 20)

https://www.youtube.com/watch?v=5MYIHYp5rPs
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

#2674
Ungaria continua seria deschiderilor de autostrazi

Maine, vineri vor da in circulatie 4.4km o parte din M85, varianta ocolitoare a localitatii Csorna.
Anul acesta mai este pe rol deschiderea 1.7km din M30 la granita SK.

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

Castigul nu e mare: vreo 2 - 3 minute, dar la drum lung sunt bune si alea.

Concluzia: se misca prea repede H. Ce se vede in satelit la noua deschidere M85

Dominik

Bn ar fi sa se apuce si de la anul de Bors-Suplacu de Barcau desi nu cred, 2018 va fi doar pt chestii birocratice si poate sa se obtina AC, iar din 2019 sa se apuce de treaba, eu spun ca daca vor fi niste firme serioase pe cele 3 loturi, pot termina contructia la final de 2020 cand ajung ungurii cu M4 la granita, tinand cont ca deja e un 30-35 % progresul lucrarii....sa speram
You're in Steelers Country

Bulwyn

Din cate stiu, ungurii deja lucreaza la m4, si finalizarea e pt 2019. La noi...sperante ...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


bogdymol

Quote from: voicul on December 14, 2017, 11:54:04 AMCastigul nu e mare: vreo 2 - 3 minute, dar la drum lung sunt bune si alea.
Sunt mai mult de 2-3 minute. Sa vezi ce fain e sa stai la acelasi semafor timp de 2-3 reprize, din cauza aglomeratiei. Mi s-a intamplat de cateva ori in Csorna (orasul care acum are centura).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Dominik

Quote from: Bulwyn on December 16, 2017, 01:58:56 AM
Din cate stiu, ungurii deja lucreaza la m4, si finalizarea e pt 2019. La noi...sperante ...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Finalizarea M4 este prevazuta pt 2020...
You're in Steelers Country

pentium10

Vineri s-a dat in circulatie 4.4km o parte din M85, varianta ocolitoare a localitatii Csorna + un drum de legatura 2x1.

Ungaria a ajuns la 1490km de autostrazi.
Anul acesta si la ei putin:

  • M35 Debrecen 2017 5 km 1485 km
  • M85 VO Csorna 2017 5 km 1490 km















































































Powered by API/PUM imgur uploader
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ionut

Banda de urgenta neasfaltata? Interesant.

pentium10

da un fel de DX, limita de viteza e 110km/h
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

In H autostrada poate fi: DX, half-profile, limitata la 110 sau 130, banda de urgenta asfaltata sau nu.

Pe de alta parte au ajuns la 1450km drumuri de mare viteza.

laszlo.robert

Dă-mi voie sa te contrazic,H are trei categorii de drumuri de mare viteză (si nu  autostrăzi de mai multe feluri):
Autostrăzi carosabil minimn26,5 m. 2x2 benzi de 3,75 m și banda de urgenta 3,5m asfaltata 130km/h
DX: carosabil min 24,5 m 2x2 cu benzi de 3,5 m și banda de urgenta de 3m neasfaltată (deobicei griblura dar poate fi și asfaltata pe alocuri) 110km/h
R (Drum rapid.Este mai mult decit DN 2x2). carosabil 21,5 m 2x2 cu banda de deplasare 3,5 m și banda de depășire 3,25 m .Poate prezenta la fiecare 10 km o intersecție la nivel.Acostament de 1,5 m neasfaltată.110 sau 90 km/h