Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

voicul

La noi nu prea iese cu ST 3 si 4, dar in H am incredere.
Vreo stire noua despre deschidere M35? Se preconizeaza o data exacta?

laszlo.robert

Anul  viitor va fi lansata  licitatia  pentru completarea nodului autostradal M3/M35 (HU).Mai exact realizarea bretelelor lipsa pe relatia :M3 Nyiregyhaza > M35 si  M35 >M3 in directia  Nyiregyhaza.Lucrarea are proiect valabil .Se doreste finalizarea pina la sfirsitul anului 2019, odata cu finalizarea lucrarilor pe autostrazile M35/M4 pina la frontiera Hu/Ro cind se asteapta o crestere semnificativa a traficului.

Granata06

Am facut recent drumul Oradea - Szolnok - Budapesta. Parca trebuia sa se construiasca o autostrada pe acest culoar. Cu cat ma apropiam de Budapesta se vedea o ideea de constructie de autostrada insa abandonata. Se lucra in schimb pe o portiune mica la un update de drum national la autostrada. Oare mai sunt ceva noutati?

pentium10

#2643
se largeste drumul DN 4 la 2x2 pe care ai circulat aproape de Cegledbercel
ultimul update este aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=91.msg176234#msg176234

o bucata din autostrada M4 este in constructie, dar nu se vede din DN 4, si este in apropriere de Budapesta, cam ultimii 10 km.

in apropriere de Oradea se lucreaza si la prelungirea M35 de pana la Berettyo, posibil sa fie gata in 2018 Q4, dar se lucreaza si la M4 de la Berettyo --> Granita RO, va fi gata in 2019 Q4.

pun o poza recenta de pe SSC Ungaria

aici se vede pe aliniamentul DN 4 unde se largeste si unde se construieste
sa ignorati partea de desen cu conectarea M44 care e doar o propunere



ultimul update la Executie sunt cele in albastru (a fost updatat pe 20 Noiembrie harta)

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Granata06


voicul

Daca am inteles eu bine: cu albastru - se lucreaza, cu galben - propus/o sa inceapa lucrarile?

pentium10

corect, albastru in executie, galben sub diferite stadii de licitare
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

user201

Că tot veni vorba despre M4 și M44, câteva imagini de duminică cu ceea ce cred eu a fi M44, conform a ceea ce prezentați aici. Pe alocuri lucrările păreau destul de avansate, cu terasament, scurgeri de apă, chiar și asfalt, dar nu am văzut structuri făcute:










user201






Aici se văd chiar mașini pentru asfaltare, dar nu se lucra evident fiind Duminică și condiții meteo total improprii:


Între Bekescsaba și Gyula există deja o porțiune de 13 km care are standarde de autostradă după părerea mea. Nu știu dacă e tot o porțiune din M44 sau altceva:


DN44 arăta cam așa Duminica trecută:

pasadia

Si tot de prin Ungaria: sambata trecuta se lucra pe M70 la largire (e half-profil amenajat ca 1+1 acum).

Allex

Centura Ungheni (Republica Moldova):

https://youtu.be/MNMqpLkho8U

Mai cunoastem noi o firma care lasa pentru finalul executiei santurile :)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

Hei ce tare, avem un pasionat cu drona in Rep. Moldova! :cheers:

voicul


Morosanu

Acuma am gasit  ca M70 va fi transformata practic in autostrada pana la sfarsitul lui 2019. Lucrarile au inceput deja in octombrie acest an, constructor fiind Colas, castigatorul contractului de 16,7 miliarde de forinti (53,2 mil  € aprox.)
Politica distruge tot ce atinge.

laszlo.robert

Miercuri 13.12.2017  ora 10 AM  se deschide circulatiei primul lot din M35(Debrecen- Berettyóújfalu) impreuna cu Centura sub (Dn 481) a Debrecenului .