Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Cuuuuum? Nimic la bulgari? Vaaaai dar nu se poate... Bulgaria care este mereu in fata Romaniei. Asa ceva...
Chiar, n-ati mai comparat de mult timp mere cu pere (RO vs BG vs HU vs DE vs US vs whatever).

Intr-o nota serioasa: cati km de autostrada au bulgarii acum? Sa nu ma fac de cacao daca ma intreaba vreodata de la presa.

dr4qul4

Wikipedia zice 786 (acum nu stiu daca de numerotare sau reali).
Insa mai zice si ca pana in 1990 aveau deja 273.. Si partea grea din Hemus e facuta inainte de revolutie. Noi inca nu ne-am atins de munti.
Asa ca, de la revolutie, am construit mai multi ca ei.   8)

Pe de alta parte, DN-urile lor sunt la ani lumina de ale noastre: ocolesc localitatile, au vegetatie pe margine (contra inzapezirii), sunt extrem de drepte, au pasaje denivelate la intersectiile majore si chiar si tunele.... :((
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

hepea

Mda, au cam incetinit bulgarii. Pacat :(
Motivul intrebarii mele e mai egoist. Vreau doar sa stiu daca o iau pe Makaza sau Kulata la anu :)

Tavi

Quote from: hepea on August 17, 2017, 12:36:24 PM
Vreau doar sa stiu daca o iau pe Makaza sau Kulata la anu :)
Makaza pentru regiunea Kavala (incluzand aici si Thassos) iar pentru Salonic si mai jos Kulata :)

pentium10

in Ungaria se va deschide anul acesta o portiune din M35 + drum de legatura Aeroport/Debrecen.

Iar in 2019-20:
M2, M15, M25, M30, M35, M4, M44, M70, M85, si alte drumuri exprese R.

rosu-executie
galben inchis - licitatie pt executie
galben deschis - licitatie pt proiectare
albastru - suspendat
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

cezar-mario2012

  Păi hai să vedem care este situația actuală a autostrăzilor din Bulgaria:

1. A1 Trakya (Sofia - Burgas) : 360 km, deschisă în totalitate;
2. A2 Hemus (Sofia - Varna) : 418 km din care în folosință sunt 166 de km dintre Sofia - Yablanitsa și Belokopitovo(Shumen) - Varna, mai au contract semnat, acu o lună, pentru 9,5 km dintre Yablanitsa - Boaza, termen contractual trei ani și 16,5 km dintre Belokopitovo - Targovishte. Acesta este în perioada de contestați și a fost deja contestată atribuirea contractului. Aceste contracte sunt de tip ,,Proiectare și execuție" și finanțate de la bugetul de stat. Tot pe acestă autostradă are loc reproiectarea tronsoanelor Boaza -Lovech/Plevna și Lovech/Plevna - Veliko Tarnovo pentru a reduce costurile de execuție;
3. A3 Struma (Pernik - Kulata): 150 km din care în folosință sunt 86 de km dintre Pernik - Blagoevgrad și Sandarsky - Kulata, în construcție sunt 24 km dintre Kresna - Sandarsky, 13 km dintre Blagoevgrad - Krupnik sunt în perioada de proiectare, se vorbea că în această lună vor intra în teren, dar încă nu s-a întâmplat nimic. Tunelul  Zheleznitsa cu secțiunile aferente, 2 km tunel + 2,5 km de autostradă sunt suspendate toate acțiunile de atribuire, momentan nu se știe când vor fi reluate. Pentru lotul cel mai important, Krupnik - Kresna, încă se mai discută pe marginea traseului.
4. A4 Maritsa (Orizovo - Capitan Andreevo): 117 km, deschisă în totalitate;
5. A5 Cerno More (Varna - Burgas): 100 km din care sunt doar 10 km funcționali la ieșire din Varna către Burgas;
6. A6 Lyulin (Sofia - Pernik): 19,5 km, deschisă în totalitate;
7. A7 Kalotina (Sofia - Kalotina): 50 km, se așteptă finanțare de la UE, au un lot de 16,5 km atribuit, dar fără finanțare și este în Stand-by;
8. A8 Ruse - Veliko Tarnovo: 110 km, se lucrează la SF.

  Bulgarii mai au și Tangenta de Nord a Sofiei, 16,5 km, la nivel autostradă (3x3+bandă de urgențe), dar nu este trecută la autostrăzi, ci la centuri locale.

Concluzia bulgarii au în funcțiune 775 km, plus 24 km ce se vor alătura la anul prin vară. Bulgarii primesc bani de la UE doar pentru A3.

NOTĂ: Bulgari mai au destule secțiuni la nivel de DX, mai ales ca centuri al localităților mai mari. Ex. : ocolitoare Montana, Ruse, Vidin, Lovech...

Ionut

775? Bun, sa retin.
Inseamna ca anul asta ii egalam. :lol:

Sa vezi ce articole faine o sa scoata presa.

cristi5

Imi poate da cineva pt M4 Berettyóújfalu - granita (Nagykereki) :
- nume constructor
- data estimata a deschiderii (anul macar)
- stadiu fizic estimat.

Intamplator acest segment e inclus in download-ul OSM pentru Romania, daca tot e acolo sa il coloram cum se cuvine :)
http://proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=12/47.202/21.749/0

PS: tocmai realizez ca Berettyóújfalu inseamna "Satu nou de pe Barcău"...  Speram in curand sa ajungem de-acolo la Suplac...


pentium10

#2573
Constructori: Hódút Kft. + Duna Aszfalt
Lotul 1, 2.95km (de la M35 pana la nodul rutier cu 47) deschidere 2018
Lotul 2, restul pana la Granita, poti sa pui 2020.
stadiu fizic e 0%

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Ciprianul

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Dominik

#2575
Quote from: cezar-mario2012 on August 17, 2017, 11:10:34 AM
  Anul acesta nu se va deschide nimic la bulgari. Anul viitor se va deschide lotul 3.3  din A3  Struma dintre localitățile  Kresna și Sandarsky în lungime de 24 de km. Momentan nu se lucrează pe nici un alt lot de autostradă. Lotul 3.1 este încă în faza de proiectare, iar de curând s-a semnat contractul pentru lotul Yablanitsa - Boaza din A1 Hemus.

lotul Yablanitsa - Boaza face parte din din A2 Hemus, nu A1 Trakia, care este completa
You're in Steelers Country

cezar-mario2012

 Am greșit doar nr. nu și denumirea... :p

În altă ordine de idei, a apărut o filmare cu tot lotul 3,3 Struma. Filmul a fost încărcat de mine pe YouTube, dar el a fost descărcat de pe situl constructorului:



... și linkul originar:  http://ks33.eu/2017/08/03/amstruma33/

dr4qul4

Dupa cum arata....minim 1 an de munca. Desi pare ca s-au blocat si ei in ceva exproprieri si s-ar putea sa fie gata abia in 2019...
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cezar-mario2012

 Ce s-a lucrat până acum are 11 luni...

voicul

Stau sa ma intreb daca in acea zona exista curent electric?

Zic eu justificata intrebarea, pentru ca, pe ditamai distanta nu am vazut nici un stalp (zero, nici macar unul de pofta ) in/pe traseul autostrazii!