Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Bulwyn

@Bogdymol Mai este o portiune de 18 km din M4 intre Cegled si Abony care e in pregatire. Ar insemna DX M0-Fegyvernek, vreo 90 km.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Ciprianul

Am trecut eu pe acolo luni si nu era o mobilizare de speriat. Se lucreaza asa mai timid la decopertare. La Debrecen in schimb se lucreaza intens.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

laszlo.robert

Cu ocazia inaugararii bazinului olimpic de inot din localitatea Csenger .Orban (PM-Hun) a declarat ca este in pregatire documentatia proiectului M 49.Urmeaza  o intilnire guvernamentala Ro/Hu pentru stabilirea unui nou punct de trecere a granitei (aici cred ca vor fii discutii intense cine va executa PCV-ul,orizontul intrarii Romaniei in Schengen inca este departe (mai ales cu stradaniile noilor guvernanti)).
Din ce am inteles se doreste strapungerea pe malul sting (sudic) al Somesului.Va fii un Dx gen M85/86 si va fii a trea legatura de drum de mare viteza cu Romania la egalitate cu Austria (M1/8/85).Dupa stabilirea punctului vamal se va licita proiectarea ,executia fiind programata dupa 2020.

pasadia

Sper ca discutiile sunt corelate si cu planul centurii Satu Mare. Daca imi amintesc bine desenul acesteia, logic ar fi ca PTF-ul si conexiunea cu centura Satu Mare sa fie facuta la nord de Somes. Daca partea maghiara duce PTF-ul in sudul Somesului va iesi un talmes-balmes pe ruta principala, adica Baia Mare - Budapesta ( sper ca nu va considera cineva ca fiind Cluj - Zalau -Budapesta ruta principala caci la acel moment ar trebui sa avem A3 si M4 gata).

laszlo.robert

Din discursul amintit de mine este vorba de legare M49 cu Satu -Mare ,deci si cu Centura orasului.

pasadia

Ideea mea e ca planul centurii SM prevede 2 benzi pe sens doar pe nord (Baia Mare - Petea) iar la sud de Somes doar 1 banda pe sens. De asta zic ca M49 trebuie cumva corelat cu proiectul centurii astfel incat traseul continuu sa fie pe 2 benzi / sens. Daca vin cu M49 si PTF- ul la sud de Somes (malul stang) atunci pe ruta BM - Budapesta vom avea o sugrumare la 1 banda / sens.

laszlo.robert

Pasadia ,tocmai ma uitam pe planul Centurii Satu Mare.Ai dreptate dar vezi ca au aprobat podul peste Somes la 2x2.Ori cum traseul final se va stabilii dupa ce cad la invoiala cu PTF.

ovicor

Victor Orban s-ar fi intalnit cu liderii UDMR Satu Mare si ar fi exprimat intentia de-a aduce M3 pana la granita cu Romania. Am vazut pe FB un articol postat de LOON.RO, facea referire si la STIRIPESURSE.RO.

voicul

#2453
Am cautat articolul, dar pana sa cred ... as mai astepta si alte surse:

Ungurii ne servesc o lecție, vin să ne facă autostradă

Ungaria va construi autostrada M3 până la graniţa cu România şi va suspenda controalele amănunţite la punctele de trecere a frontierei, a anunţat vineri UDMR, printr-un comunicat de presă.

Viktor Orban, premierul Ungariei, Sesztak Miklos, ministrul Dezvoltării în Guvernul ungar s-au întâlnit joi cu politicienii UDMR din judeţul Satu Mare, după inaugurarea bazinului de formare microregional din localitatea de frontieră Csenger.

Premierul ungar a vorbit în discursul său şi despre o parte a proiectelor de infrastructură menite să faciliteze condiţiile de trai ale oamenilor care locuiesc pe ambele părţi ale frontierei.

,,În ultimele două săptămâni municipiul Satu Mare a primit două veşti extrem de importante. Una dintre ele este Hotărârea de Guvern cu privire la exproprierile necesare în vederea construirii drumului de centură. Totodată, am primit asigurări din partea Guvernului ungar că se începe proiectarea prelungirii tronsonului autostrăzii M3 până la graniţa cu România, iar execuţia proiectelor va fi finalizată chiar în acest an. Acest lucru înseamnă nu numai că se fluidizează traficul în municipiul reşedinţă de judeţ, dar ne vom conecta mai repede decât oricând la reţeaua de autostrăzi din Europa, imediat după trecerea frontierei", a precizat Kereskenyi Gabor, primarul municipiului Satu Mare, conform comunicatului.

De asemenea, deputatul Magyar Lorand a precizat că Ungaria va suspenda controalele amănunţite la frontiera cu România, potrivit Stiripesurse.ro.

Preluat: http://loon.ro/ungurii-ne-servesc-o-lectie-vin-sa-ne-faca-autostrada/

ovicor

Merci, @voicul, eu nu stiu sa postez. Sunt si eu reticent.

ciprebbe

Este M49 de care se vorbea mai sus (prelungirea din M3)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Dominik

#2456
''Totodată, am primit asigurări din partea Guvernului ungar că se începe proiectarea prelungirii tronsonului autostrăzii M3 până la graniţa cu România, iar execuţia proiectelor va fi finalizată chiar în acest an'' !!! WTF sincer acum cum poti fi atat de afon ca ziarist ??? cum naiba sa fie executata bucata de autostrada pana la sfarsitul anului ? si M3 nu se prelungeste la granita cu Jud Satu-Mare, ci duce spre granita cu Ucraina, ce o sa vina la granita noastra e M49 care din ce am citit eu pe wiki va fi DX nu autostrada !!!



You're in Steelers Country

Ciprianul

Se incepe proiectarea nu executia. E diferenta mare.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

laszlo.robert

Este vorba de M49 despre care am scris eu mai devreme.In Ungaria proiectarea se liciteaza separat de executie si include si obtinerea tuturor acordurilor si autorizatiilor.

laszlo.robert

Apropo:Ieri au fost emise doua hot. de guvern cu asigurarea finantarii pentru doua proiecte de infrastructura in Ungaria =ordin de incepere a lucrarilor.
R67 ,33,2 km intre M7 si Kaposvar
Si ce ne intereseaza pe noi mai mult:
   M4 -29,4 km Beretyoujfalu si granita Hu/Ro