News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

tonică

Fili, nu cunostem pe cineva din minister, cu atat mai putin pe ministrul transporturilor care sa urmareasca forumul si sa-ti raspunda.
Eu unul sunt de parere ca politicul nu prea are cum sa fie ocolit cand e vorba de infrastructura si in cazul Romaniei politicul a stat deseori la baza mai tuturor lipsurilor legate de transporturi, drumuri, etc.
Dar cred ca e deajuns, la o adica stim toti de aici ce a facut fiecare constructor, citim toti stirile, majoritatea noastra cred ca avem habar cine cu cine se infrateste si care-s 'bubele' din domeniul acesta. Asa ca eu unul propun s-o lasi mai moale cu 'propaganda' de orice culoare politica ar fi ea ca la o adica nu spui nimic nou si nici de schimbari majore nu e cazul caci nu suntem nicidecum un targhet de luat in seama de catre minister in luarea decizilor.

Alpine isi va face treaba asa cum si-au propus iar romstrade va incerca in continuare sa ingrase porcul in ajun ori sa mai ciupeasca cate ceva. Nicidecum, cred eu, nu ii va lua nimeni lotul decat doar daca UE si portughezii vor face scandal mare pe acest subiect existand astfel sansa sa nu mai fie finantat acel lot. Altfel, se va continua asa cum se lucreaza si acum.
Altele-s mai marile probleme in infrastructura romaneasca in prezent, mult mai importante decat lotul acela si nici pe acelea nu le rezolva nimeni. Vom avea, sper eu, ocazia in toamna sa ne spunem oful la vot, n-are rost sa ne inflamam aici incontinuu despre ce firme sunt ţepe ori ba....

Fili

Toni,
nu este vorba despre nicio urma de politica, Guvernul Romaniei, este statul roman.
care este complice la rulajul banului public, in alte proiecte...
contractul ministerului cu Romstrade, are standarde europene, timpi de lucru, stadii de lucru, realizat zilnic si lunar, etc.
de ce nimeni nu discuta despre asa ceva?
teama?!

Iar cele peste 50 de procese comerciale, civile si cam 3 penale, deschise de creditorii privati ai Romstrade, cred ca spune totul.
ai citit pe undeva, stiai de astea 50?
ma cam indoiesc ...

:lol:

Ionut

Fratilor, va rog comentati ONTOPIC! Fara Romstrade si altii aici, nu e locul pt asa ceva, puteti discuta pe threadul de autostrazi. Si fara politica.

ciprebbe

@tonica    modifica la A3 din Cheile Turzii in Campia Turzii .... niciodata nu o sa fie autostrada prin chei :D

Legat de M4 de la unguri (portiuni din M4) se construiesc la profil de half profile si servesc ca si centuri pt actualele localitati (putine care mai exista pe traseu) cu limita de 100-110 km /h
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

As avea o intrebare pt cei care au tranzitat Slovacia inspre cehi.
Exista autostrada de la granita cu Ungaria si pana la cea cu Cehia? ( apare pe harta un D2, care ocoleste Bratislava).
Stiu ca exista doar o bucata pe care se plateste si rovinieta.
Pana acum in drum spre Berlin mergeam pe DN prin Austria ( ieseam din HU pe langa "Paprika Csarda" si mergeam spre Brno la cehi) sau daca imi permitea timpul traversam Austria pana la Passau apoi urcam inspre N prin Germania.
De data asta vreau sa fac o schimbare(traseu cat mai scurt si rapid fiind cu piticii dupa mine)  si as vrea sa stiu daca a mers cineva pe acolo.(Budapesta-Bratislava-Praga)  Ultima experienta prin Slovacia (la Bratislava anul trecut) nu a fost prea placuta, vazand buletin de Romania nu s-au sfiit sa ceara spaga (precum in HU).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

get

Quote from: ciprebbe on August 08, 2012, 12:40:48 PM
As avea o intrebare pt cei care au tranzitat Slovacia inspre cehi.
Am trecut pe acolo în mai 2010. Am intrat din Austria, de pe A6 pe D4. Am stat o noapte în Bratislava și a doua zi am luat-o spre Praga, pe D2 / 2.

Quote from: ciprebbe on August 08, 2012, 12:40:48 PM
Exista autostrada de la granita cu Ungaria si pana la cea cu Cehia? ( apare pe harta un D2, care ocoleste Bratislava).
Stiu ca exista doar o bucata pe care se plateste si rovinieta.
Da, D2 este autostradă, chiar după ce treci de punctul de frontieră cu Ungaria. Vigneta se ia de la orice benzinărie, chiar și din Ungaria dinainte de graniță. 7 euro pentru o săptămână. Oriunde te-ai afla pe D2, de la granița cu Ungaria până la cea cehească, ai nevoie de vignetă.

bogdymol

Quote from: ciprebbe on August 08, 2012, 12:40:48 PM
As avea o intrebare pt cei care au tranzitat Slovacia inspre cehi.
Exista autostrada de la granita cu Ungaria si pana la cea cu Cehia? ( apare pe harta un D2, care ocoleste Bratislava).
Stiu ca exista doar o bucata pe care se plateste si rovinieta.
Pana acum in drum spre Berlin mergeam pe DN prin Austria ( ieseam din HU pe langa "Paprika Csarda" si mergeam spre Brno la cehi) sau daca imi permitea timpul traversam Austria pana la Passau apoi urcam inspre N prin Germania.
De data asta vreau sa fac o schimbare(traseu cat mai scurt si rapid fiind cu piticii dupa mine)  si as vrea sa stiu daca a mers cineva pe acolo.(Budapesta-Bratislava-Praga)  Ultima experienta prin Slovacia (la Bratislava anul trecut) nu a fost prea placuta, vazand buletin de Romania nu s-au sfiit sa ceara spaga (precum in HU).

Am fost eu acum 2 sau 3 ani pe ruta Budapesta-Bratislava-Praga. Vigneta am cumparat-o din acest spatiu de servicii (daca vrei toaleta curata acolo gasesti... tot timpul opresc acolo cand ma duc spre vest). Nu mai tin minte cat a costat vigneta, dar am primit un mic discount pentru ca am cumparat si pentru Slovacia si pentru Cehia. La vama Ungaria/Slovacia nu a fost control, iar la Slovacia/Cehia opreau aleatoriu (pe mine nu m-au oprit cu toate ca aveam numere de Romania).

Si ceva ce stiu ca te intereseaza... drumul de la granita Ungaria/Slovacia si pana la Brno (Cehia):

http://www.youtube.com/v/Q05ofZ3stG8

http://www.youtube.com/v/C589FR4LOs0

Mai multe clipuri si din Cehia si din Slovacia gasesti pe pagina mea de youtube.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

BoGDaN

Mie autostrazile din Slovacia si Cehia nu-mi plac deloc! Mult mai frumoase cele din Ungaria sau Croatia. Mergi tot prin Austria si Passau Germania. Sau daca vrei "sporturi extreme" du-te prin SK pana in Katowitz in Polonia si apoi dai inainte spre Dresda - Berlin. Ne faci si noua cateva poze pe sosele polacilor :)) Eu am fost in Varsovia dar dinspre Berlin si inapoi. Habar n-am cum sunt drumurile la ei, dar stiu ca se construieste in draci. Dar sa va spun sincer, de soferul turc si polonez ma feresc cel mai mult.

ciprebbe

mersi get, bogdymol si bogdan de sugestii , sfaturi si imagini. Cred ca voi decide atunci pe traseu in ultimul moment pe unde voi traversa functie de gradul de oboseala acumulat pana acolo.
bogdymol, acel spatiu de servicii(marche) e renumit atat pt curatenie cat si pt celebrii carnati (kolbasz) :D ...i-am testat pe celalalt sens cand veneam spre casa, eram destul de obosit si am zis 10 min pauza. Dupa ce am servit acei carnati plini de usturoi am stat treaz pana in Cluj si inca cateva ore pana am adormit...asa ca e  super ok acolo, recomand si eu locatia.
Stiu ca aici ar fi trebuit sa vb de planurile vecinilor  nostrii dar cred ca si ideea unor trasee prin vecini sunt binevenite.
Daca nu eventual il rog pe ionut sa deschida un thread separat.
Cred ca ar fi super ok sa gasim informatii despre viniete, preturi combustibili, spatii de servicii, puncte de atractie ...de prin vecini.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Pot fi puse tot aici sugestiile pentru drumuri prin vecini. Sau poti face un thread tu pe Haihui prin lume, in jurnalul de calatorie, daca ai poze. :)

ciprebbe

#85
am gasit un site ft interesant unde iti arata pretul combustibililor la pompa...pare destul de actualizat
pt cehia
http://www.ceskybenzin.cz/index.php?akce=fuelprices
pretul e in coroane.....pt transformare  verificati pe site-ul bnr...acum e 0.18 lei 1 coroana
pt slovacia...in euro
http://natankuj.sme.sk/ceny-phm/?typ=phm&phm=12&sluzba=0&kraj=2&znacka=0
pt ungaria ...in forinti ( doar diesel am gasit )
http://www.holtankoljak.hu/?option=com_hol&terulet=1%2C6%2C%2C0%2C&megye=6&varos=&arak=is&benzin=diesel&ker=0&kut=0&backuri=%3F
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

get

Quote from: ciprebbe on August 09, 2012, 03:07:22 PM
Cred ca ar fi super ok sa gasim informatii despre viniete, preturi combustibili, spatii de servicii, puncte de atractie ...de prin vecini.

Foarte multe informații puteți găsi aici:vroomvroom:

ciprebbe

asa gasim ft multe forumuri  cu tot felul de informatii
mie mi se pare mai ok ceva de genul: am fost acolo, pe traseul A-B, alimentat acolo, vizitat obiectivul X....ceva gen " excursiile video" ale lui bogdymol, doar ca printre userii acestui forum (mai putem primi info si de afar ca avem useri externi)
Asca cum davyl ( care e deja probabil prin Romania) a obtinut info din tara asa putem obtine si noi de afara:D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

panda80

#88
Am fost pe D2 in Slovacia destul de curand, in aprilie. In Slovacia nu sunt probleme, autostrada este ok, insa in Cehia sunt denivelari puternice atat pe D2, cat si pe faimosul D1, care se pare ca anul acesta va intra in sfarsit in reabilitare. Daca mergi spre Dresda, o sa ai ceva batai de cap la traversarea Pragai, chiar daca se face numai pe drumuri cu intersectii denivelate, schimbi de multe ori directia si sunt multe restrictii de viteza. Dupa Praga exista o portiune lipsa de autostrada, intre Lovosice si Usti nad Labem, eu am incercat ambele variante de parcurgere (sunt 2 drumuri nationale, 8 si 30) si recomand drumul 30, pe malul Elbei, se obtin timpi mai buni pe aici, este si mai pitoresc, mergand pe malul Elbei si mai economic, deoarece pe 8 se urca un deal destul de mare. Pentru Berlin e clar varianta cea mai buna, eu am incercat si prin Polonia si e mult mai greu de mers (traversarea Slovaciei+mers prin Polonia pana la Cracovia se face pe drumuri sinuoase, in principal 1+1). In plus in Polonia sunt probleme mari pe A18, unde un sens de mers nu a mai fost refacut dupa WW2.
Daca vrei sa mergi prin Austria totusi, eu prefer sa merg direct Viena-Jihlava pe E59, in principal autostrada+expres in Austria, drum principal cu putine localitati in Cehia, si ajung in D1 la 100km de Praga, scutind astfel 100km de clantanit din dinti pe D1.
Miercuri dimineata plec si eu spre Germania (Dresda) si voi alege un traseu cu totul neconventional, ce nu include deloc drumuri cu taxe. harta. Aleg acest traseu pentru ca nu ma grabesc, trebuie sa ajung joi seara abia in Dresda, vreau sa vad ceva noi fata de autostrazile de care m-am plictisit deja (doamne, sper sa pot spune asta si in Ro :) ), si de ce sa nu recunosc, pentru economia semnificativa (aprox 50 euro dus-intors).

savagedanyro

Quote from: ciprebbe on August 09, 2012, 06:11:57 PM
asa gasim ft multe forumuri  cu tot felul de informatii
mie mi se pare mai ok ceva de genul: am fost acolo, pe traseul A-B, alimentat acolo, vizitat obiectivul X....ceva gen " excursiile video" ale lui bogdymol, doar ca printre userii acestui forum (mai putem primi info si de afar ca avem useri externi)
Asca cum davyl ( care e deja probabil prin Romania) a obtinut info din tara asa putem obtine si noi de afara:D

avem in forum aceste optiuni, sunt threduri separate create, de pilda :

http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=104.0
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=110.0

TIMISOARA 2021 !