Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

user201

@mitsu
Nu știu nici eu exact de ce, mai ales că nu sunt doar în intersecții, unde poate avea o justificare. Glumind, aș putea spune că poate  vor să poată vedea lumea mai bine "domnișoarele" de pe margine.  :lol:

În continuare poze de pe A3-Hemus și A6-Lyulin. În a doua imagine se observă și limitarea de viteză la 120 kmh ce o înlocuiește pe cea de 90 de până acum:












Tavi

Bravo @user201 pentru poze! Foarte frumoase!
@mitsu: gandirea bulgarilor asa a fost de pe vremea comunistilor (sau chiar mai inainte). Mare diferenta fata de noi.

user201

În capătul autostrăzii Lyulin, se lucra la centura de N. a Sofiei pe circa 3-4 km, cred că la transformarea acesteia în autostradă, după cum se vede din poze:












CinX

Se vorbea aici despre extinctor. In Germania nu e obligatioriu, si nici unul cu care am vorbit nu are are in masina.
Nu mi-am luat nici eu, si am condus prin mai multe tari, cu masina inregistrata in Germania, inclusiv Croatia, pe vremea aia in afara UE.
La granite nu mi s-a cerut nimic in afara buletinelor/pasapoarte, doar sa las geamurile jos in spate (fumurii din fabrica), cel mult am deschis porbagajul o data la Nadlac. La sarbi inca n-am apucat sa mai ajung de cand stau in Germania, dar planuiesc sa o mai fac candva.

La granita dintre Cehia si Germania m-au oprit nemtii o data, dar mi-au facut semn sa trec dupa ce i-am salutat pe bavareza.

Hercule

Am nevoie de un sfat din partea celor ce au calatorit mai des  in Bulgaria. Care e varianta mai buna de a ajunge de la Kulata la Vidin/Calafat? Ma refer in special la portiunea de dupa Sofia, adica variantele prin Svogue-Vratsa sau Berkovitsa. Amindoua sunt prin munti si arata cam praf pe Google street view. Pe la Botevgrad pare cam lung.

Multumesc anticipat!
Deșteaptă-te române!

bgd77

S-a deschis mult asteptatul pas Makaza, punct de trecere a frontierei dintre Bulgaria si Grecia. Sursa
Maine o sa trec pe acolo, va anunt cum este.

Tavi

Drum bun si asteptam detalii! Poate poze  :p

davyl

#682
Quote from: Hercule on September 08, 2013, 10:22:08 PM
Am nevoie de un sfat din partea celor ce au calatorit mai des  in Bulgaria. Care e varianta mai buna de a ajunge de la Kulata la Vidin/Calafat? Ma refer in special la portiunea de dupa Sofia, adica variantele prin Svogue-Vratsa sau Berkovitsa. Amindoua sunt prin munti si arata cam praf pe Google street view. Pe la Botevgrad pare cam lung.

Multumesc anticipat!
Hercule, de calatorit nu calatoresc des in Bulgaria, dar am fost in august pe ruta Vidin-Montana-Vratsa-Botevgrad-Sofia-Sandanski-Kulata. La dus am mers noaptea, intre ora 10 seara si de ajuns am ajuns undeva spre 10 dimineata in Grecia (Possidi).

Am preferat varianta mai lunga ca nu am incredere in drumurile alea prin munti, caci mi s-a spus ca nu ar fi in stare tocmai buna (desi personal n-am avut curajul sa verific!). Asa ca nu m-am aventurat!

Dupa trecerea podului de la Vidin, drumul a fost destul de bun pana la Sofia, DN-ul trece prin destul de multe comune, insa n-am avut prea mari probleme, cu exceptia unei comune pana in Montana, unde a trebuit sa ocolesc, caci lucrau la un pod in satul ala.

O buna parte a drumului pana in Sofia si dupa Sofia am avut autostrada si am mers super, avand norocul sa circul si pe noua bucata de autostrada care iese spre Dupnitsa nord.

Datorita lucrarilor la autostrada care merge la Kulata (dupa Sandanski) a trebuit sa ocolesc vreo 50 de km prin orasul Petrich, caci DN-ul era inchis.

Am trecut fara probleme pe la Kulata...

La intoarcere am circulat ziua, si evident, mult mai aglomerat, inclusiv pe centura nord a Sofiei, insa a fost destul de fluid totul. Mare atentie la radare, mai ales in comune (intre Vidin si Montana) si orase (Montana si Vratsa). In exterior nu i-am prea vazut, cu exceptia centurii nord Sofia. Pe autostrada, nici atat...

Drum bun prin Bulgaria!

@user201 multumesc pentru foto! Exact pe acolo am fost si eu vara asta!  :D


bgd77

Quote from: Tavi on September 09, 2013, 10:59:46 PM
Drum bun si asteptam detalii! Poate poze  :p

Revin cu detalii. Ca sa ajung la pasul Makaza am urmat acest traseu. Drumul in general e foarte bun. Trece prin doua localitati mai mari, Kardzali si Momchilgrad, dar parcurgerea lor nu ridica probleme. La centura Haskovo exista o portiune destul de proasta, poate ar fi mai bine sa fie parcurs orasul prin centru.

Dupa Momchilgrad drumul devine mai prost. Este denivelat, asfaltul este uzat si din loc in loc sunt si gropi. De asemenea sunt multe serpentine. Am vazut ca inainte de Momchilgrad se construieste un drum pe care era indicat Makaza, e si un indicator acolo, dar sa nu mergeti pe acea varianta deoarece drumul e blocat dupa 1 km si trebuie sa va intoarceti sau sa o luati pe 508. Eu m-am intors.

In satul Podkova trebuie facut dreapta. Pana in drumul nou spre Makaza, cam vreo catea sute de metrii trebuie mers cu mare grija, sunt multe gropi alternate cu portiuni bune. Apoi drumul devine bun si o reala placere de parcurs.

Din Veliko Tarnovo pana in Keramoti am facut 6 ore, aici incluzand o oprire pentru realimentare si vreo 3 momente in care am gresit drumul si a trebuit sa intorc, mergand lejer si legal.

bgd77

Cateva poze de pe partea greceasca a trecatorii:



















MRS

Super vesti bgd77! :cheers:

Eu am fost pe Svilengrad (aprox 8h la dus pana in Keramoti si  8h30 la intoarcere)

Am folosit 554 Harmanli-Simeonovgrad, proaspat reabilitat si destul de pustiu:



Maritsa:



Se lucreaza la continuarea ei dupa Harmanli:


Sper calitatea sa fie diferita fata de calitatea utilajelor folosite :)




A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS

Semnalistica in GR pe Egnatia Odos :)


Egnatia Odos spre Edirne (cu gandul la ale noastre)




Pe aici se iese spre Makaza:





A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

MRS


Parcare si toalete (interior franke si grohe :) )




Am observat o serie de greci care merg pe banda de urgenta ca si cum ar fi o banda normala de mers  :headbash:


Altele pe Egnatia Odos:










A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...