News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


user201

#526
Poze făcute Luni pe M0, partea 1. Din cei circa 19 km dintre M7 și M5, pe sensul M7-M5, se putea circula pe trei benzi pe 16 km. Nu știu exact care era situația pe celălalt sens, dar bănuiesc că era la fel. Lucrau și la M51 care părea la rândul său aproape gata. De asemenea au reasfaltat porțiunea din M5 aproape de M0, după cum se vede în prima poză.







user201


user201

Ca un fapt divers, chioșcurile de la graniță vindeau Vigneta pentru Ungaria doar pe Euro sau RON. Am fost refuzați cu forinții în mână. Benzinăria din graniță avea aparatul nefuncțional, dar benzinăria din Mako a acceptat și forinți și a eliberat și Vigneta.












Ionut


bogdymol

Quote from: user201 on July 17, 2013, 09:09:35 AM
Ca un fapt divers, chioșcurile de la graniță vindeau Vigneta pentru Ungaria doar pe Euro sau RON. Am fost refuzați cu forinții în mână. Benzinăria din graniță avea aparatul nefuncțional, dar benzinăria din Mako a acceptat și forinți și a eliberat și Vigneta.

Anul trecut acceptau si forinti la chioscurile pt. vignete de la vama. Acum s-au smecherit si accepta doar lei sau Euro (bineinteles, la cursul la care vor ei).

Eu iau vigneta de la benzinarie, dar cred ca o sa incerc si varianta cumpararii online (e parca 1,50 lei taxa pentru online).

Quote from: Ionut on July 17, 2013, 10:51:24 AM
Mda, vreau si eu un A0...

Voi aveti "Centura in regim de Autostrada" :lol:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

user201

#531
Quote from: Ionut on July 17, 2013, 10:51:24 AM
Mda, vreau si eu un A0...

Ar fi frumos un A0, dar din păcate nici A1 nu stă prea bine. Cred că un A0 ar fi o dovadă de normalitate.

@bogdymol
Ce mi-a părut ciudat era tocmai faptul că în mod normal pe teritoriul unei țări trebuie să accepți moneda țării respective, mai ales că în trecut nu fuseseră astfel de probleme.

P.S. Ungurii lucrau destul de susținut și mecanizat la continuarea M43 spre graniță sau cel puțin așa se vedea de la capătul actual al lui M43. Din păcate nu am poze de acolo.

Ionut

#532
Quote from: bogdymol on July 17, 2013, 11:37:22 AM
Voi aveti "Centura in regim de Autostrada" :lol:

Asa-mi vine sa bag un offtopic... de nu-ti imaginezi. Uite ce regim de autostrada avem pe sud. Mi-e si rusine numai cand ma gandesc.

PS: poate nu stiati ca draga noastra capitala este al saselea cel mai mare oras din UE, fiind depasit (ca populatie) doar de Londra, Berlin, Madrid, Roma si Paris!

ciprebbe

Si la Bors(Artand) fac aceeasi magarie cu vinieta, vor doar lei sau euro, iar cand am vorbit cu ei in ungureste( atata cat sa ne intelegem ) au cerut cu 30 % in + fata de pretul de pe bon.(asa cum bine zice si bogdymol)
De atunci iau de pe autostrada de la primul peco.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Apropo de M0, are cineva idee cat i-a costat (macar ca idee) si in ce regim de finantare au facut-o?

tonică

@user201
ah, ce pacat ca nu ai facut poze si la ce se lucra pe m43.  Oricum banui ca daca se vede ceva, doar din dreptul nodului de la mako se poate vedea, altfel traseul viitoarei autostrazi fiind departe de drumul national. Din pacate nici pe forumul maghiar nu am gasit nici o fotografie cu lucrarile din zona aceea. Interesul nu e asa mare pe la ei precum o adevarata foame de noutati si informatii cum se intalneste la noi.

user201

@tonică
Da, era vorba de ce se vedea din zona nodului, mai precis drept înainte până să "te dai jos".

alecu26

observ in prima poza ca nu exista parapet in fata copacilor?????????
Drumurile noastre POATE;

user201

#538
Quote from: alecu26 on July 17, 2013, 01:53:22 PM
observ in prima poza ca nu exista parapet in fata copacilor?????????

Sincer acum observ și eu asta. Dacă mă uit și în alte poze, de pe M0, că aia e deja pe M5, nu apar parapetele.

@ionut
Ok, fixed.

Ionut

Quote from: user201 on July 17, 2013, 01:56:56 PM
nu apar parapeții.

PARAPETELE. Un parapet, doua parapete. Stiu, suna ciudat, insa asa e corect, e substantiv neutru.