News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

iuli

M-a lovit insolatia prea tare sau eu nu mai inteleg logica limbii romane? ???
Pai cica bulgarii ne-au luat fata, OK, posibil, incepe o stire interesanta... VOR AVEA prima autostrada completa... Pai si noi VOM AVEA prima autostrada completa... Deci cu ce ne-au luat fata?!
Nu am mai dat click sa vad stirea in detaliu ca am inchis imediat tab-ul ca simteam ca imi netezesc creierul. Imi face cineva totusi un rezumat serios daca chiar e ceva serios?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

tonică

propozitia aceasta-ti e mai elocventa? ..."Mai sunt 84 de kilometri de construit înainte ca Bulgaria să aibă în sfârşit o autostradă completă..."... :D

De fapt nu stiau cum sa anunte ca bulgarii au inaugurat ieri intre stara si nova zagora aprox 30 km si mai au cam tot pe-atat pana-n Iambol la care cica au trebuit sa-i refaca stratul de uzura. Apoi ramane de facut legatura cu Karnobat unde lucrarile par a fi cam cum sunt la noi loturile 1 si 2 intre lugoj si deva...O medie adica intre ele.. :D

iuli

Multumesc de rezumat!  :cheers:
Deci noi la anul vom avea a doua autostrada completa intre Nadlac si Bucuresti, fara vreo 3 loturi intre Timisoara si Deva si fara Valea Oltului. Si atunci ii depasim pe bulgari!!!  :lol: O sa fie sinucidere in masa printre bulgari!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Ai uitat de A2 si A4... care sunt aproape gata pe intreaga lungime :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Nu, de ele nu am uitat... De asta am zis ca o sa avem A1 a doua autostrada, ca A2 e ca si la ei.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

panda80

#51
Quote from: tonică on July 02, 2012, 01:05:24 PM
propozitia aceasta-ti e mai elocventa? ..."Mai sunt 84 de kilometri de construit înainte ca Bulgaria să aibă în sfârşit o autostradă completă..."... :D

De fapt nu stiau cum sa anunte ca bulgarii au inaugurat ieri intre stara si nova zagora aprox 30 km si mai au cam tot pe-atat pana-n Iambol la care cica au trebuit sa-i refaca stratul de uzura. Apoi ramane de facut legatura cu Karnobat unde lucrarile par a fi cam cum sunt la noi loturile 1 si 2 intre lugoj si deva...O medie adica intre ele.. :D

In Bulgaria se lucreaza peste tot intre Nova Zagora si Karnobat, primul tronson pana la Yambol urmand a fi deschis in cateva zile iar intre Yambol si Karnobat peste cateva luni. M-am intors de curand din Grecia si am observat ca bulgarii lucreaza cu spor si la un sector din Struma, intre Dolna Dikanya si Dupnitsa, cu lucrari ce se vor finaliza in 2013. La greci nu s-a mai facut nimic de mult timp, lucrarile dintre Promachonas si Salonic sunt parasite.

In alta ordine de idei sa evitati aceasta scurtatura din Serbia, drumul este in lucru pe o mica zona in apropiere de Kalna si circulatia este deviata pe un drum neasfaltat pe o distanta de 8 km.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

MHN

Quote from: MHN on June 04, 2012, 03:20:48 PM
Quote from: bogdymol on June 01, 2012, 09:44:12 AM
Ultima filmare din Serbia: autostrada urbana din Belgrad + 2 bonusuri (o parte din noua centura a orasului si podul Ada):

[...]

Belgrade urban motorway - http://goo.gl/maps/xkZZ
bonus 1: Belgrade bypass - http://goo.gl/maps/x6MK
bonus 2: Ada Bridge in Belgrade - http://goo.gl/maps/rbb5
bogdymol, multam pentru filmare.
Referitor la zgomot, cred ca acesta este oarecum atenuat de faptul ca autostrada este construita la un nivel mai jos. Totusi, atenuarea nu cred ca are efect in cazul celor ce locuiesc la etajele superioare din blocurile de pe margine.
Altfel, mi se pare interesant modul in care trec semafoarele de la verde, la galben si apoi la rosu, prin starea aceea de verde intermitent.
Pana la urma mi-a fost dat sa vad acest model de setare a semafoarelor si la noi in tara!
Insa nici prin gand nu o sa va treaca unde anume: tocmai in Targu-Ocna! :)
Bravo lor!

tonică

ceva vesti noi din ungaria care ar folosi si unora dintre romani, mai ales a celor de prin baia mare / satu mare...
Se pare, din ce pot eu intelege din maghiara ( adica nu prea mult  :D ) ca segmentul de pe M3 dintre Nyíregyháza-Vásárosnamény este intr-o stare destul de inaintata, din imagini parand a putea fi terminata anul acesta. Aici cateva dintre imagini:
http://www.nif.hu/hu/multimedia/M3_Nyiregyhaza-Vasarosnameny_kozotti_szakasz_epitese_-_2012._jul

pentru cei care nu stiu acesta este M3: http://en.wikipedia.org/wiki/File:M3_aut%C3%B3p%C3%A1lya_-_t%C3%A9rk%C3%A9p.png

iuli

Eu am niste rezerve cu anul acesta, tinand cont mai ales ca ungurii nu dau drumul la trafic daca nu e complet terminata, mai ales la pasaje. Cu spatiile de servicii se mai accepta.
BTW, stie cineva daca au terminat spatiile de servicii intre Szeged si Mako ca nu am mai fost de multisor prin zona.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

tonică

Posibil iuli, adevarul este ca nici nu am informatii despre ritmul real al lucrarilor si nici despre data contractuala de finalizare a tronsonului...

Altfel, as vrea sa vad si eu asa ceva legat de autostrazile romanesti:

Eu unul nu am date exacte pentru a o face dar daca aveti datele promit sa fac eu grafia, doar s-o vad facuta. Ar fi cred, postata pe wikipedia precum la polonezi, un imbold, un sut in fundul unora dintre politicieni. Sau daca nu, macar pentru cunostintele noastre.. ;)

Ionut

Cu putin efort cred ca putem face graficul, dar nu stiu daca nu e munca degeaba. :)

BoGDaN

Polonia este un exemplu de "asa da". Cine a fost in Polonia la inceputul anilor 2000 stie de ce vorbesc.

Fili

Intre noi si polonezi, doar ca nu avem euro, ca moneda nationala, ne aseamana.
noi cheltuim zeci de milioane cu referendumuri inutile, il loc sa facem infrastructura cu banii aia...
sa zicem...