News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cezar-mario2012

 Autostrada A3 Struma, lot 3,3 Kresna - Sandarsky:



Film preluat de aici:  http://ks33.eu/video/AMStruma_20171016.mp4?_=1 și prelucrat de mine, mai multe poze și info pe pagina constructorului: http://ks33.eu/

Și pentru a vedea și diferența repun filmul din august:


TibiV

Au mers exceptional de bine...
Tu ai pus pentru comparatie filmul din august, dar tin minte un video din primavara - atunci multe elevatii abia ieseau din pamant...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Vad bine ca o mare bucata va fi muzeu si la ei?

Repede ... ca daca RO are, noi de ce sa nu avem?!
Astia nu stiu ca nu tot ce zboara la RO e si bun de mancat?  :lol:

cezar-mario2012

  Capătul nu a putut fi încă rezolvat pentru că nu știau pe unde va veni lotul 3,2. Pană la sfârșitul anului se va adopta traseul și în acel moment se va știi cum se va face legătura provizorie cu DN-ul. Construcția lotului 3,2 Krupnik - Kresna va începe cel mai optimist, cam pe la jumătatea anului 2019.
  La ora actuală se mai lucrează la lotul 3,1 sectorul de 6 km ce reprezintă centura Blagoevgrad. Restul de 7 km ai acestui lot sunt după sectorul Tunel Zheleznitsa și nu s-a dat încă AC, motivul este simplu această secțiune chiar ar fi muzeu fără lotul Tunel Zheleznitsa. Pentru acest lot se vor deschide ofertele pe data de 27 noiembrie 2017, acest este împărțit în trei secțiuni: lot 1, 600 metri, cale de rulare și portalul nordic al tunelului(proiectare și execuție 600 zile); lot 2, 2+280 km, tunel și portal sudic( proiectare și execuție 1060 zile) și lot 3, 1+400 cale de rulare(proiectare și execuție 600 zile). 



http://www.api.bg/bg/prescentar/novini/do-27-noemvri-se-podavat-ofertite-v-obshestvenata-porchka-za-proektirane-i-stroitelstvo-na-tunel-zheleznica-na-am-struma/

  Lucrările la lotul 3,1 sunt în fază incipientă, decopertări, arheologie și baze pentru piloți.










cezar-mario2012

  Să trecem și pe la vecini Sârbi: Autostrada Nis - Dimitrovgrad, lotul STANIČENJE - PIROT ISTOK:



Și autostrada A1, lot Deonica Grabovnica - Levosoje


cezar-mario2012

 Și încă două filmulețe:

1. De prin Bulgaria de pe lor 3,1 A3 Struma:



2. Din Serbia cu secțiunea rămasă din ultimul lot al autostrăzii Nis - Dimitrovgrad, această parte este în funcțiune, dar se ocolește zona de terasare și excavare:


dr4qul4

Ce sunt patratele acelea din primul clip, de la minutul 2:30 ?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Tavi

#2617
Arheologie. Abia dupa ce termina descarcarea de sarcina arheologica incepe "dansul" utilajelor. La bulgari e groasa rau cu arhelogia. Daca gasesc cinestiece  :rip: cu ceva zerouri la numar de ani vechime sunt in stare sa devieze si autostrada.

dr4qul4

 :o Pai peste ce au dat acolo? Aia pare o adevarata cetate. SI aia e doar portiunea de pe amplasamentul autostrazii.
Daca e asa, atunci e groasa rau. Posibil sa fie nevoiti sa modifice traseul. Chestia ia nu prea poate fi scoasa si dua la muzeu.
Nu pare prea veche, dar 500 de ani tot are. Poate chiar 1000. Ca altfel stiau de ea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ciprianul

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Dominik

Din ce am citit in articol, vor face si un DX intre M35 si M47 ce va servi ca centura de sud a Debrecenului si va lega aeroportul de zona industriala
You're in Steelers Country

laszlo.robert

Cipri,filmarea respectiva este din martie.Acm sunt aproape de finalizare cu primul segment ce cuprinde si centura sud de 5,4 km .Va fi Dn 2x1 nu Dx.Au termen de finalizare in primavara.Al doilea lot din M 35 are termen de finalizare in Nov . 2018 impreuna cu primul lot din M4 (Seminod M35/M4 -nod M4/Dn 47).

cezar-mario2012

  Și o filmare cu Centura de Est a Sofiei:



  C.E.S - este secțiune ce leagă A1 Trakia de A2 Hemus/A0(Tangenta de Nord), acesta este construita cu mulți ani în urmă dar se afla într-o stare mare de degradare(gropi și denivelări majore). Repararea aceste secțiuni a început la sfârșitul luni septembrie și finalizarea ei este așteptată pentru începutul luni decembrie. Secțiunea are 11 km și este la nivel de autostradă de tipul 3x3+ bandă de urgență.
  Pentru cei ce merg la ski la Borovetsi este bine venită această reparație.

cezar-mario2012

 Serbia - autostrăzi, deschise(verzi), în lucru(roșu) și proiecte(gri):



Notă: data(15.03.2014) nu este de actualitate pentru acestă hartă, dar situația este actuală pentru autostrăzile din Serbia.

Ciprianul

Quote from: laszlo.robert on October 23, 2017, 09:22:59 AM
Cipri,filmarea respectiva este din martie.Acm sunt aproape de finalizare cu primul segment ce cuprinde si centura sud de 5,4 km .Va fi Dn 2x1 nu Dx.Au termen de finalizare in primavara.Al doilea lot din M 35 are termen de finalizare in Nov . 2018 impreuna cu primul lot din M4 (Seminod M35/M4 -nod M4/Dn 47).
Stiu ca e din Martie filmarea si am fost de o saptamana pe acolo si am vazut ca deja sunt la nivel de parapeti cu lucrarile. Sunt f avansati cu primul tronson.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.