News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Allex

^^ Imi inchipui ce lucrare de calitate este daca se toarna asfaltul direct peste noroi. Macar puteau sa dea si ei cu ceva emulsie (amorsa) inainte.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

TibiV

Hai măi Alex, e Ucraina...
Din blocul ţărilor "merge şi aşa".... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AFC

#1937
Am făcut ieri traseul București-Sofia-Halkidiki, in 10 ore cu opririle de rigoare( cam 780 km). La Sofia tangenta nu e deschisă, deci tot pe centura de nord sau prin centrul Sofiei se poate ajunge la ieșirea spre Kulata. Ieri a fost destul de aglomerat mai ales in partea de Est pe acea centura urbană lărgită acum câțiva ani. Se pare ca asta este deocamdată drumul cel mai rapid spre ieșirea către Kulata. Ceilalți cu care sunt au încercat traseul prin oraș către A6, unul dintr ei, iar celălat a nimerit din greșeala pe tangenta de pe care a fost redirecționat prin oraș tot către A6. Eu pe Nord, deși eram in urma la intrarea in Sofia, am ajuns primul la ieșirea spre Kulata. Cu ocazia asta am parcurs porțiunile noi de autostrada deschise anul trecut, anume bucata pana la Blagoevgrad si bucata dispre granița cu Grecia. Bine executate, rosturi de dilatație perfect montate, nu se simt deloc îmbinările la poduri si viaducte,... tunele unde noi facem deblee. Din punct de vedere calitativ aceste porțiuni se pot compara cu CT-Gilau sau Cernavoda -Constanta. Bulgarii se mișca bine si de aia mi-e ciuda de mor. Am numărat 8 tunele pe traseul asta si viaducte de m-am plictisit. OK, multe sunt făcute in vremurile comuniste , dar ce contează. In Bulgaria, in afara de câteva porțiuni pe lângă Plevna, drumurile sunt ok, se pot parcurge fluent chiar dacă sunt aglomerate. Media mea orara in Bulgaria a fost in jur de 90km/h.
In Grecia, nimic nou după Seres. Doar ca fata de acum 3 ani am văzut ca au mai înaintat cu portiunea lipsa la partea de terasamente si podețe dar nu cred sa se deschidă ceva anul asta.
Sper sa fie de folos informarea mea pentru cei ce merg spre Grecia acum de sărbători. Atenție la radare in Bulgaria, sunt peste tot in zonele de restricție de viteza.
Va doresc tuturor un Paste fericit!
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

neaguionutu

#1938
Noutate la Sofia !

Pentru cei ce vor sa merga in Grecia pe ruta Sofia - Kulata s-a deschis pe data de 28 aprilie 2016 si ultimii 3 km din Tangenta de Nord a Sofiei in regim de autostrada. Cu cei 3 km dati in folosinta Tangenta de nord este completa si functionala. Tangenta de Nord  conecteaza  4 autostrazi : Autostrada A1 Trakia (prin Centura de sud a Sofiei ),  Autostrada A2 Hemus , viitoarea Autostrada A7 Kalotina  si Autostrada A6 Lyulin .

Astel ca cei care vin dispre Romania , de pe Autostrada A2 Hemus ( in dreptul magazinului Jumbo) nu o vor mai lua pe centura de sus sau nord , ci vor merge inainte pentru a intra in oras , la 650 de metri dupa ce se trece podul de pe centura se intra pe Tangenta de Nord a Sofia, vor merge pe Tangenta de Nord pana la centura de vest a Sofiei. La centura de veste se va face stanga spre Autostrada A6 Lyulin  si mai departe spre Autostrada A3 Struma in directia Grecia.
Pe Google Maps Tangenata de Nord nu este marcata. Este de la Autostrada A2  Hemus si pana la bulevardul Lazar Mihaylov.

Pe OpenStreetMaps   

       

si pe Wikimapia

 


Tangenta de Nord este marcata, conform poze atasate.

Filmare din directia A2 Hemus (dinspre Romania ) spre centura de Vest si Autostrada A6 Lyulin (spre Grecia)

https://www.youtube.com/v/k7R9BNysbBE


Filmare din directia centura de Vest si Autostrada A6 Lyulin (dinspre Grecia) si A2 Hemus (dispre Romania )

https://www.youtube.com/v/1ydqFq5R3RQ


Surse :
Skyscrapercity
Sofia Northern Bypass, Bulgaria
28 April 2016
The central segment of the Sofia Northern Bypass (severnata skorostna tangenta / северната скоростна тангента) opened to traffic today. It is a 3 kilometer segment and completes the bypass of Sofia.

Skyscrapercity Bulgaria , Skyscrapercity Bulgaria

De unde se termina tangenta de nord si pana la bulevardul Slivnitsa,  unde este centura de vest in regim de autostrada, se lucreaza la supralargire centurei de vest pe o portiune de 4,6 km

Filmare cu drona pe Centura de Vest a Sofia , cea in lucru si supralargire

https://www.youtube.com/v/kE9J1ORTa2o

ADIO Centura de Sud , Centura de Nord , Prin Orasul Sofia !
Vom traversa Sofia numai pe autostrada ! si cand ne ducem in Grecia si cand ne intorceam spre Romania !

Va doresc tuturor un Paste fericit!


AFC

Mulțumesc de informare. Înseamnă ca au deschis-o după ce am trecut eu. Promit sa vin cu feedback după ce parcurg traseul nou, adică Luni când ma întorc din Grecia. Super veste!
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Telvanni

...si e pe 3 benzi...tare de tot!

neaguionutu

#1941
Filmare cu drona de pe Tangenta de Nord  a Sofiei

Sofia Northern Bypass highway |  30.4.2016


https://www.youtube.com/v/kGY2KzhrxMM

Drone video of Sofia Nothern Bypass Highay. In operation since 28th of April 2016

Da, @Telvanni  este pe trei benzi pe sens ! Intradevar este tare de tot !

Va doresc tututror un Paste Fericit ! Sarbatori fericite alaturi de cei dragi !

Tavi

@neaguionutu: cum se racordeaza CVS2 cu A0? In mesajul tau anterior, din cele doua videoclipuri, primul imi zica ca nu e disponibil.... O fi telefonul meu de vina? Multumesc.

Iceman

Foarte frumos....Felicitari Bulgaria....Eu nu inteleg cum pot sa faca altii si la noi nu se poate....Si 3 benzi si inaugurat in timp conform plan.
Tind sa cred ca la noi chiar nu vor sa faca nimic gasind mereu piedici si trageri de timp...Lene,birocratie si atitudine negativa. :(

dcr965

Quote from: Tavi on May 02, 2016, 10:55:43 AM
@neaguionutu: cum se racordeaza CVS2 cu A0? In mesajul tau anterior, din cele doua videoclipuri, primul imi zica ca nu e disponibil.... O fi telefonul meu de vina? Multumesc.

^^
http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=42.768179&lon=23.285866&z=16&m=o


Quote from: cezar-mario2012 on April 18, 2016, 10:40:56 PM

Nodul dintre CVS 2 și A0





cezar-mario2012

 Încă nu sunt în țară, dar văd că lumea nu s-a lămurit cum se face conexiunea dintre A0 si CVS, nu pot pune link-ul direct de pe youtube, nu îmi permite tableta acest lucru, așa că o să pun link-ul cu postul în care este prezentat un film cu drumul din pasaj Lomsko(CVS) către CVE mergând pe AO(Tangenta), deci dinspre Gracia spre România. Ieșirea din sfârșitul filmului nu este către A2, ci către Centura de Est a Sofiei.

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=132489470&postcount=5553

Momentan este o improvizație. Și încă un post cu lucrările actualizate de pa CVS, si aici se vede un pic din legătură actuală.

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=132489960&postcount=22210

Info preluat de pe SSC Bulgaria.

AFC

^ E oarecum intuitiv, daca esti un pic atent nu te incurci. Am trecut pe acolo astazi intorcandu-ma din Grecia. Practic venind pe A6, intri pe CVS si o ti drept spre A2. La intrarea pe tangenta ai indicator spre A2, pe parcurs la fiecare iesire, la fel. Iesirea de pe tangenta e foarte bine facuta, se coboara inainte de centura nord. Am pus-o pe fiica mea sa fac poze pe traseu, in special in zona indicatoarelor de directie dar am sa le postez maine ca acum nu ma simt in stare. Se lucra sustinut la CVS2, in fata mea erau cateva camioane cu material pt terasament iar pe santier era agitatie pe tot traseul.Chiar ma gandeam daca si la ei o fi fost liber astazi sau mai degraba sunt altfel responsabilizati decat la noi. Cu tot cu santierul de pe CVS2, nu mi-a luat mai mult de 20min sa ajung de la A6 la A2( nu am depasit limita de viteza indicata). No comment!
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

neaguionutu

@cezar-mario2012, te ajut eu cu likuri-le filmuletelor

Northern Bypass highway/Северна скоростна тангента - София - 01.05.2016

https://www.youtube.com/v/6pryLEgMzGo

Sofia West Ring road 2 | Околовръстен път на София, Западна дъга 2, 1.5.2016

https://www.youtube.com/v/F8WfdmDykwA#t=247

cezar-mario2012

#1948
  O poza cu nodul dintre CVS si A0:



Bulgarii au acest proiect fazat si vor să deconteze ultimii bani rămași de pe exercițiul 2007-2013 până 25 iunie din câte am înțeles eu, de aceea este acea grabă. Ei au următorul sistem: bagă un anumit număr de proiecte să zicem x, se licitează, dar rămân bani, mai bagă un lot  y mai mic, dar și de aici mai rămân bani, așa că apare si lotul z.  Lotul CVC 2 este un proiect de rezervă ce a putut beneficia de ultimi bani rămași din 2007-2013, nu mai stiu exact cât la sută sunt din 2007-2013 si cât din 2014-2020, dar parcă 80-20.
  De altfel bulgarii au primit acordul UE de a finaliza toată centura, adică secțiunile rămase de pe partea sudică a Sofiei, dintre A1 și CVS 1, dar și finalizarea pasajului CF de pe CES si presupun că vur face ri reparația capitală a acestei secțiuni.
Deci până în 2020, Sofia va avea o centură complectă la nivel de A, cu minim 3x2, dar și cu secțiuni de 5x2.

Poza este preluată de SSC Bulgaria.

TibiV

Ce bine a arătat (pentru scurt timp...) chestia cu "partea sudică a Scoţiei"... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)